Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: Cine credeti ca imi mananca crevetii ???

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Zalau
    Posts
    25
    Post (Dis)Likes

    Cine credeti ca imi mananca crevetii ???

    Salut am si eu ceva probleme in acvariu ca sa zic asa. Acum jumatate de an aveam undeva la 60-70 de creveti sakura iar acuma nu stiu daca mai am nici 10 . Eu vad femele cu icre ideea e ca nu se mai inmultesc deci ma gandesc ca cineva ii mananca. Am un acvariu de 60 de l si am 7 neoni, 2 rasbora arlechini, o femela de guppy, un mascul danio, 2 cory si un synodontis eupterus. La cine trebuie sa renunt ce parere aveti????

  2. #2
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Femela de guppy ar vrea si niste mustar ! ea e principala banuita de catre mine

    Si cu Synodontis ... care o sa il dai in curind, pt ca se va face prea mare pt acvariul tau !
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  3. #3
    Member 1Mihai's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Craiova
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    Eu am avut neoni care imi vanau crevetii, cum ieseau din moss erau imediat atacati de catre neoni, sunt colegi pe forum care au tinut neoni cu creveti si din cate am inteles nu au fost probleme dar tu avand si puiet mi-e greu sa cred ca neonii sunt nevinovati.

    Va trb sa alegi, pesti vs creveti sau iti poti face un nano de 20 l si ai scapat
    Sunt succese care te înjosesc și înfrângeri care te înalță. – Nicolae Iorga

  4. #4
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    "un mascul danio"...ce fel de danio?Eu p-ala l-as banui in primul rand apoi neonii si sinodontis-ul.
    Eu tin RCS cu guppy, boraras si o mare femela de ancistrus si nu-s probleme.
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  5. #5
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Femela guppy are gura mare si am auzit ca si neonii
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  6. #6
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes
    Femela de guppy cu siguranta va manca adulti cu placere, probabil si synodontisul. Cu danio si cory depinde de specie daca se dau la adulti.

    Cat despre pui oricare de pe lista se va ghiftui cu ei... in afara de otto, oricine iti papa puii de crevete...

  7. #7
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Revin: fratilor, intelegeti ca tin guppy cu RCS.Guppy fara numar, crevetii la fel, de toate marimile.Guppy cu crevetii nu au treaba.Intr-adevar, acvariul este foarte plantat iar pestii bine hraniti.Poate si de aici pacea intre guppy si creveti.
    Chiar acum 2 zile am observat 2 pui de creveti de 4-5 mm misunand pe buturugi.
    O sa revin cu ceva poze, poate se poate face o idee.
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  8. #8
    Member 1Mihai's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Craiova
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    Asa cum am mai zis cel mai ok ar fi sa iti faci un nano de 20 l pt creveti, costul nu este mare si in plus aceste mici creaturi merita orice sacrificiu
    Sunt succese care te înjosesc și înfrângeri care te înalță. – Nicolae Iorga

  9. #9
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes
    Revin: frate. Daca tie nu iti mananca nu inseamna ca nu mananca in general... Depinde de multe variabile. Oricum un guppy nu o sa poata manca un rcs adult, 100% sanatos. Problema este ca atunci cand crevetii naparlesc emana un miros in apa si sunt si complet fara aparare.. iar pestii innebunesc. Am vazut cu ochii mei femelele de endler rupand in bucati rcs si vanand puii prin moss.
    Oricum, ti-am zis este situational.. eu acum am rcs cu Red Claw Crayfish intr-un acvariu si cu un Betta in nano si sunt ignorati...
    Daca nu ma crezi, vezi mai jos... oricum este un fenomen greu de surprins... e foarte iute

    Guppy eating rcs - http://www.youtube.com/watch?v=mne6lq91PRA
    Neon eating rcs - http://www.youtube.com/watch?v=OVVCG_oIV8A
    Synodontis eating shrimp - http://www.youtube.com/watch?v=EtzzsZZPuwc
    Danio eating brine shrimp (nu sunt rcs dar sunt cam la fel de mari) - http://www.youtube.com/watch?v=ptaWwlX0hRY

  10. #10
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Ok Corwyn, nici n-am spus ca nu ai dreptate insa ce se intampla in acvariile mele, crede-ma ca stiu exact.
    Deci iar REVIN:





    Aceste poze sunt facute acum cateva minute, desi nu foarte de calitate.Din punctul meu de vedere guppy stau ok cu crevetii in aceste conditii dar cum spun si alti colegi poate este un caz aparte sau altceva.Nu-i contrazic.

    Spor in toate !
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •