Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Ciocolata calda la pesti? :)

  1. #1
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes

    Ciocolata calda la pesti? :)

    Am gasit niste viermisori intr-o punga de ciocolata calda si ma intrebam daca ar fi o gustare buna pentru pestisori. In afara de cacao, produsul mai contine lapte praf, amidon si zahar. Ma gandesc ca zaharul ar putea fi cel mai periculos. Ceva pareri?
    Si scuzati intrebarea tampita
    So long, and thanks for all the fish

  2. #2
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes
    Eu i-as baga intr-un paharut cu apa fierbinte si as amesteca sa se duca praful de pe ei si pe urma as incerca. Scalareii mei nu s-ar da inapoi... ei ar fi in stare sa inghita tot insectarul, cu tot cu hartia
    Last edited by Corwyn; 19-10-2013 at 15:39.

  3. #3
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Da, pun apa fierbinte, strecor viermii si-i dau la pesti, iar eu beau ciocolata. Nu risipim nimic.
    Glumesc desigur
    De spalat oricum aveam de gand, eu intrebam din cauza ca acesti viermi au mancat din praful de cacao si il au in tubul digestiv. Nu i-am vazut sa se miste, posibil sa fie in stadiul de pupa...sau sa fi murit
    So long, and thanks for all the fish

  4. #4
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    De viermi de cacao/ciocolata...n-am mai auzit.Viermi de mere, nuci si alte fructe da dar de praf de cacao....
    De unde ai luat punga aia?De curiozitate: te-ai uitat cand expira acel produs ?Asa l-ai luat ?
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  5. #5
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Cred ca sunt viermii pe care ii gasim si in faina. Dar par a fi ceva mai micuti (pana in 5 mm). Punga am desfacut-o mai demult si a stat cateva luni asa fara sa fie sigilata. Nu e de vina producatorul sau magazinul, asa ca nu are rost sa dau mai multe detalii.
    Si totusi, is ok sau nu pentru pesti, avand in vedere ce au consumat?
    So long, and thanks for all the fish

  6. #6
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Mi se pare ciudat de asta am intrebat.
    Daca ma intrebi pe mine, eu nu i-as da de mancare pestilor desi cu siguranta acestia i-ar devora imediat.
    Eu unul prefer sa nu risc.
    Dar poate sunt si alte pareri

    Si ceva oarecum off-topic:la intrebarea: pot sa dau muste vii macropozilor mei?Raspunsul a fost:NU, deoarece mustele pot contine oua care intrate in sistemul digestiv al pestelui ii poate cauza.Deci daca nu stiu ce se va intampla, mai bine nu ma bag.

    Na, Ca ti-am raspuns
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  7. #7
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    In linii generale exista un principiu care spune ca, nu se administreaza fiintelor hrana care nu se gaseste in habitatul natural. I-am pus o intrebare asemanatoare lui Andrew Soh acum un timp iar acesta a avurt amabilitatea sa-mi raspunda astfel: nu recomand folosirea tubifexilor in alimentatia discusului (desi stiu ca se practica cu rezultate mai mult sau mai putin bune) pt ca acesta nu exista pur si simplu in arealul de raspandire al lor. Ce inseamna asta? Pai asta inseamna ca discusul nu este pregatit sa digere sau sa lupte cu bolile sau cu parazitii pe care ii pot transmite tubifexsii pt ca pur si simplu nu au fost ,,construiti'' pt asta! Acum ca o consideratie personala, o diversificare a alimentatiei eu unul nu cred ca strica, asa ca o delicatesa ce le-o servesti uneori. Am citit atent postul tau si stiu ce te ingrijoreaza de fapt. In conditiile in care respectivele taratoare nu traiesc in mediul acvatic, garantat nu transmit boli. Cu privire la cacaoa din tractul digestiv....ce sa-ti spun....poate fac si ei o data o noapte alba si in lipsa de preocupare o sa sporeasca natalitatea, iar apoi in functie de rezultate tu decizi daca o se le mai administrezi

    Quote Originally Posted by Corwyn View Post
    Eu i-as baga intr-un paharut cu apa fierbinte
    De ce?
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  8. #8
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Mersi Geo pentru raspuns! O sa le dau azi la pestiuci sa vad ce zic de gustare.

    In legatura cu ce ai zis despre hrana discusilor,lasand tubi la o parte, sa stii ca eu intotdeauna m-am intrebat cat de buna e de fapt inima de vita pentru acesti pesti. O consuma cu pofta, cresc frumosi si mari dar... cata carne de mamifer/pasare mananca discusii in natura? Nu le suprasolicita rinichii, ficatul? Dar asta este deja alta discutie, nu cred ca are rost sa deviem in acest topic.
    So long, and thanks for all the fish

  9. #9
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Le-am dat ieri din viermisorii maruntiti. Au halit ca porcii, un adevarat feeding frenzy.
    Partea rea: azi nu au prezentat aproape deloc interes pentru spirulina, care era mancarea lor preferata pana acum. Sclifositi ce sunt
    So long, and thanks for all the fish

  10. #10
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by GeoB View Post
    De ce?
    Buna intrebare... Adevarul este ca eu bag in apa luata de la fiert orice bag in acvariu: frunze, ramuri, pietre, viermi.
    Oricum logic, ar fi 3 motive:
    1. apa sa curete macar praful de cacao din exterior
    2. apa scoasa de la fiert, asa ca precautiune, in caz ca mai omoara ceva microbi
    3. apa fierbinte omoara, anesteziaza viermii... eu nu pot taia ramele altfel, ca o iau la plimbare cat ciopartesc

    In fine, poate era un sfat inutil, dar am zis ca asa as face eu...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •