Results 1 to 6 of 6

Thread: Corydoras julii

  1. #1
    High member Kittie's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bucuresti - sector3
    Posts
    657
    Post (Dis)Likes

    Corydoras julii

    Are cineva aceasta specie de corydoras in acvariu ? Daca da, spuneti-mi si mie cam cum se comporta - pe net n-am gasit mare lucru despre ei. Vad ca seamana mult cu corydoras sterbai dar nici din aceia n-am avut vreodata. Din ce am avut pana acum albino, paleatus si aeneus toti faceau mizerie in acvariu, dezradacinau plantele, etc ia rmomentan am 5 panda, care deocamdata sunt foarte ,,civilizati'' dar sunt inca mici (2 3 cm) deci nici despre ei nu pot spune daca se vor apuca de rele.
    Mi-ar conveni acesti julii pentru ca spre deosebire de panda sunt usor de reprodus si sunt si frumosi pe deasupra

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Sf.Gheorghe- Brasov
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Julli sunt mai sensibili decat panda si se inmultesc mai greu . Am tinut diverse specii de cory dealungul timpului , iar Jullii mi s-au parut cei mai dificili.

  3. #3
    High member Kittie's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bucuresti - sector3
    Posts
    657
    Post (Dis)Likes
    Cel mai mult ma intereseaza daca scormonesc tot timpul in substrat sau daca sunt mai potoliti. Sensibili n-au decat sa fie, le ofer conditii bune Iar despre reprodus am citit si nu mi se parea nimic spectaculos. Daca ar fi la fel ca panda pe care ii am acum de linistiti mi-as cumpara 5 6 urgent, ca sunt tare frumosi.

  4. #4
    Very high member Humbert's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, Piata 1 Mai
    Posts
    1,175
    Post (Dis)Likes
    eu am avut 2 si pot sa iti spun ca erau foarte timizi, practic nu ieseau cu saptamanile iar de cate ori ii vedeam printre plante, stateau linistiti.
    acum nu stiu cum s-ar comporta daca sunt mai multi, dar eu as zice ca sunt mai linistiti.

  5. #5
    High member Kittie's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bucuresti - sector3
    Posts
    657
    Post (Dis)Likes
    Pai 2 sunt cam putini, e normal sa fie timizi. Am sa-mi cumpar maine 5, sa am 5 panda si 5 julii, poate or sa faca grup comun ca sa se simta puternici

  6. #6
    Junior Member tiry213's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    61
    Post (Dis)Likes
    Am 5 trilineatus. Acestia seamana foarte mult cu julii.
    Eu ca substrat am manado si nu prea i-am vazut scormonind, insa am o planta de care se mai leaga. La mine acestia sunt primii pesti insa vreau sa mai iau 1-2 specii de corydoras. Cred black venezuela si inca una, fiindca imi plac micutii
    Apropo de asta, ce mancare le dai ? Mie mi-au dat la magazin niste fulgi, dar de multe ori raman la suprafata sau cad prin plante cand se scufunda, iar pestii le gasesc greu.
    Attached Images Attached Images

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •