Page 21 of 25 FirstFirst ... 111920212223 ... LastLast
Results 201 to 210 of 243

Thread: Plantatul unui incepator

  1. #201
    Base member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Botosani
    Posts
    371
    Post (Dis)Likes
    Multumesc tuturor celor care au ales sa dea "Like" ca semn al aprecierii pentru ceea ce au vazut.Ma bucur foarte mult ca va place.

    @Gupidu - Din ce vad devii o prezenta constanta in acest jurnal.Multumesc..E adevarat ca esti foarte activ pe forum si e clar ca nu esti tocmai un incepator in ale acvaristicii.Plantele intr-adevar se prezinta sanatoase,ramane de vazut daca voi fi capabil sa le mentin la fel.In ceeace priveste numele jurnalului posibil sa ai dreptate.Acest acvariu este facut doar pentru mine fara a tine cont de faptul ca ar putea fi pus in valoare mult mai mult decat atat.Din pacate timpul nu imi permite si acvariul merge oarecum din ... inertie.

    @Nexus - E placut sa vad ca munca mea este apreciata.Faptul ca iti plac plantele dar in special gazonul nu am ce obiecta.Sa spui insa ca "este clar ca esti un bun gradinar" din pacate trebuie sa recunosc ca sunt limitat.Din aceasta cauza nu am indraznit sa trec la ceva mai complex dupa cum se vede in ceea ce ai postat.Din pacate atat timpul dar in primul rand cunostintele acvaristice nu imi permit sa ma aventurez mai mult.Sunt multumit de ceea ce am,pentru moment imi doresc ca plantele mele sa arate oarecum "soldateste"..

    @marian4232 - "Wow iarasi".Asta ar trebui sa spun io pentru ca primesc laude din partea ta Mariane.Ma bucur cand primesc aprecieri mai ales daca considerati ca sunt justificate.Bitanu!?!Cine mai e si asta?Nu-l stiu frate,nu a jucat pe partea mea..Sincer acvariul nu copie pe nimeni,plantele sunt "aruncate" dupa cum consider io ca reusesc sa ma multumeasca pe mine.
    Sper ca ai reusit sa trimiti fertilizantii,uite si tu ce iese din produsele comercializate de tine.Macro e pe gata si nu doresc sa am surprize.Ar fi pacat ca plantele mele sa te arate cu degetul pentru sufera dupa ceva "papa" de la tine.

    @lupu cosmin - Multumesc pentru aprecieri Cosmin.In afarat de schimbul de apa la saptaman pe care incerc sa il mentin in aceeasi zi,in rest rar se intampla sa mai intervin.Sa stii ca am un acvariu cuminte,care de-a lungul timpului nu mi-a facut probleme..

  2. Likes dandumitru, alex08 liked this post
  3. #202
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Asta e Bitanu:

    http://forum.acvarist.ro/showthread....ONE-by-BitanuD

    http://forum.acvarist.ro/showthread....-O-by-Bitanu-D

    Si mai are si alte scapeuri, e unul din "gradinarii" de top de la noi dupa parerea mea.

    O seara placuta,
    Dragos

  4. Likes georgebt, Nimeni liked this post
  5. #203
    Base member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Botosani
    Posts
    371
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    e unul din "gradinarii" de top de la noi dupa parerea mea.
    Cu siguranta ca Bitanu face parte din topul acvaristilor de la noi din tara.A fost doar o gluma la adresa lui ca nu stiu cine este...M-a ajutat foarte mult si ne auzim la telefon cu regularitate.Evident ca cunosc acel scape la care facea referire Marian,care aduce cumva cu forma pe care o are acvariul meu in acest moment.
    Nu cred ca detinatorii de plantate ceva mai de Doamne ajuta de la noi din tara nu au auzit de Bitanu.
    Multumesc pentru interventie Dragos.

  6. #204
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Pentru putin, era bine sa nu lasam in coada de peste pentru altii care mai citesc
    acum sau pe viitor si nu stiu despre ce este vorba

  7. #205
    Base member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Botosani
    Posts
    371
    Post (Dis)Likes
    Ceva poze facut inainte de stingere...


  8. #206
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    botosani
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    frumos domn Cornel, chiar imi place, sper sa nu renunti la hobby cum aveai de gind , asa am si eu de unde sa pot "cumpara" plante pe plan local ), chiar daca eu am amazonia , e rau ca in tara nu se gaseste Eca de la Ada

  9. #207
    Base member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Botosani
    Posts
    371
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by nicu.nicusor1975 View Post
    frumos domn Cornel, chiar imi place, sper sa nu renunti la hobby cum aveai de gind , asa am si eu de unde sa pot "cumpara" plante pe plan local ), chiar daca eu am amazonia , e rau ca in tara nu se gaseste Eca de la Ada
    Ba nea' Costel,cand ai cumparat tu plante de la minne.Tot ce ai primit a fost cadou pana acum,mai si faceai mofturi ca nu vrei una-alta..
    Lasand gluma,ma bucur ca iti place.Din pacate pe mine ma nemultumeste foarte tare culoarea Ludwigiei Repens Rubin.La doua schimburi de apa(pe care le fac saptamanal cate 50%) au oprit romanii apa de la robinet si am fost nevoit sa completez cu apa de la fantana.Asa am ajuns sa am Ludwigia ceva mai spalacita la culoare.Hmmmmm.Ma pun pe ea si o fac sa se "inroseasca de rusine" pentru ca si-a permis sa ma supere.

    Multumesc tuturor celor care au dat like-uri.E o placere sa vad ca acvaristi de calitate aprecieaza acvariul pe care il detin.

  10. Likes petre 79 liked this post
  11. #208
    Base member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Botosani
    Posts
    371
    Post (Dis)Likes
    Cabomba Piauhyensis (furcata) red o planta relativ noua la mine in acavriu care s-a adaptat fara probleme.



    Pogostemon Helferi in cele din urma a ales sa se indeseasca..



    Ludwigia Repens Rubin pe care am reusit sa o inrosesc iarasi dupa cele doua schimburi de apa cand am fost fortat sa folosesc apa de la fantana.Mersesem in continuare pe aceasi fertilizare dar s-ar parea ca valorile apei(cea de la fantana --- cea de la retea) au fost diferite.




    Va doresc tuturor un Paste Fericit.
    Last edited by georgebt; 20-04-2014 at 14:44.

  12. #209
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    botosani
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    asemenea si tie domn Cornel , in rest stii parerea mea de pe celalalt forum ))

  13. Likes georgebt liked this post
  14. #210
    High member petre 79's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Hunedoara
    Posts
    505
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumosi pogostemonii.......

  15. Likes georgebt liked this post
Page 21 of 25 FirstFirst ... 111920212223 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •