Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 51

Thread: Substrat din argila neagra

  1. #21
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    iasi romania
    Posts
    33
    Post (Dis)Likes
    Daca vii cu chestii sa vedeti ce buna este argila neagra fara sa ai un studiu amanuntit si experiente si studii de lunga durata nu se cade sa vinzi si altora poate un viitor esec
    Nu scriu in bascalie despre acvaristica deloc
    Este pasiunea mea de multi ani
    Cind vei avea rezultate notabile si vei veni cu solutii vizibile atunci
    Saru't mina conae ' se vede ca ai muncit si stii ceva
    Dar cind vii cu chestii de genul asta este cale lunga de studiat
    Si eu va vind argila albastra
    Vreti sa cumparati ??
    Va pun un acvariu setat cu aceasta argila si ........
    Vind frate nu.....
    Dar nu asa se face acvaristica
    O fata plinge si una ride
    Asa suntem noi romanii ne credem buricul pamintului
    Pana la proba contrarie

  2. #22
    Base member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti Titan
    Posts
    407
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by lupu1
    Mitica ,ai fost la firma Dennerle DAAAAAAA
    Eu am fost si pe urmatorii 3 ani nu au in plan extinderea pe Romania
    Stii ce cifra de afaceri are firma Dennerle???????
    Cind o vei afla mai vorbim
    Pai daca stii mai multe zii-ne si noua cam care e cifra de afaceri a Dennerle sa nu murim in nestiinta

  3. #23
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by lupu1
    Cind vei avea rezultate notabile si vei veni cu solutii vizibile atunci
    Saru't mina conae ' se vede ca ai muncit si stii ceva
    Dar cind vii cu chestii de genul asta este cale lunga de studiat
    intreb si eu ca prostu'n tirg (ceeace nu-i departe de adevar)
    a facut cineva LA NOI IN TARA un asemenea studiu de care spui, sau ramanem sa ne lamentam ca solurile din romania sunt sterpe din punct de vedere acvaristic (ceeace n-o sa ma convingi in vecii vecilor, indiferent de ce studii se fac)
    chiar crezi ca substraturile alea de firma sunt simple "pamanturi" luate cu excavatorul si puse in galetuse, care iau direct drumul magazinelor, sau sunt "putin aditivate" si dupa aia ....
    in cazul asta da-mi voie sa ma indoiesc ca nu s-ar gasi si pe la noi un namol de techirghiol, care aditivat corespunzator sa nu dea rezultate (nu spun mai bune asu egale) cel putin apropiate de cele in discutie.

    subliniez din nou pozitia mea. nu sunt impotriva solutiilor "de firma", sunt impotriva curentului "fara ele nu se poate face acvaristica"

    as putea sa nuantez ,,, DA!! fara ele nu se poate face AQUASCAPING DE PERFORMANTA, insa aceasta este o ramura a acvaristicii.
    spune-i de soluri de firma unuia care are discusi in acvariu steril sau unuia cu ciclide africane !!!
    spune-i de soluri de firma, unuia care abea este atins de microbul acvaristicii, si l-ai pierdut pentru hobby-ul asta, si exemplele pot continua.

    hai sa dam si gliei noastre o sansa, pina ii prindem pe oameni in hora, dupa care putem sa "le ridicam necontenit pe culmi tot mai inalte nivelul de pregatire si cunoastere"
    cineva care reuseste sa detina un "acvariu decent", mai devreme sau mai tarziu , va fi muscat de sarpele "upgradeului", insa atunci deja, va sti sa foloseasca la adevarata lui valoare substratul de firma....
    gresesc??

    p.s. vad ca esti din iasi ... rogu-te, nu-mi da motive sa cred ca esti cineva care "undeva, cindva" mi-a rastalmacit niste vorbe.
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  4. #24
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    iasi romania
    Posts
    33
    Post (Dis)Likes
    Mitica ,afla cifra si dupa aceea nu ai sa m-ai zici nimic
    Fara suparare, cind ai asemenea cifra de afaceri ,din acvaristica este usor sa faci cercetari
    Razvan..... sau facut studii asupra citorva solurilor din Romania si surpriza nu sunt viabile pentru acvariile plantate
    Roaga-l tu pe OLIVER KNOT sa seteze un acvariu cu sol MADE in ROMANIA ,au incercat si firme mai mari si nu au reusit
    Daca il convingi i-ti dau 500 de euro
    Sigur in ROMANIA , nu vei gasi laterita DUPLA din MALAEZIA
    SI de ce EU un acvarist incepator sa o dau in bara din prima cu solutii home made
    Daca i-au ceva profi stiu pe cine sa dau vina nu.....
    Corect fa un sol de acvarii tare aditiveaza-l cu ce vrei tu
    Fa un set de 10 acvarii intretinele 1 an si arata-ne rezultatele
    Daca sunt tari JOS PALARIA si respectul meu
    ASA mai discutam nu......
    FARA ele nu se poate face AQUASCAPING DE PERFORMANTAnu se poate face
    DE aceea suntem unde suntem cu acvaristica
    Pina sa fiu muscat de microb POT SA MA LAS DE ACVARISTICA de atitea esecuri.
    CORECT
    AI ceva cu cei din IASI
    CRED ca esti un Barbat destul de inteligent
    EU sunt eu si nu cine crezi tu ca as fi

  5. #25
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by lupu1
    Pina sa fiu muscat de microb POT SA MA LAS DE ACVARISTICA de atitea esecuri.
    NU!! uita-te aici pe forum, citi au utilizat in necunostinta de cauza solutii de firma, si au dat chix ....

    prefer sa recomand unui incepator un acvriu cu substrat steril pina isi echilibreaza acvariul, dupa care sa il fertilizeze cu diferite "bile, conuri, pastile", si abea cind si-a dat mana sa recurga la substraturi al caror rol sa-l inteleaga pe deplin.
    in plus de asta nu toti vor sa fie amano, chiar daca undeva, intr-un colt al sufletului si-ar dori un acariu asemenea, insa pentru ei este un simplu hobby, nu o obsesie

    nu am nimic cu iesenii, nu am nimic cu nimeni, mai ales ca numele de familie mi-e .... moldoveanu,

    CRED ca esti un Barbat destul de inteligent
    nu crede ... sau chiar daca crezi esti foarte departe de adevar, oricum iti multumesc pentru confirmare.
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  6. #26
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    iasi romania
    Posts
    33
    Post (Dis)Likes
    IN afara tarii sunt multii care folosesc acvarii setate cu soluri de ale lui amano si altii
    SI sa stii ca nu o dau in bara chiar de la inceput sunt foarte entuziasmati ce bine le merge
    Si asa pot continua aceasta pasiune cu bucurie
    Dar daca gresesc fertilizarea la un sol steril ceea ce este foarte usor
    Se cam lasa usor si se lasa usor de aceasta pasiune
    Si sa ma scuze unii
    Sunt americani si nu numai care sunt bita in ale acvaristicii
    Deci fiecare cu optiunea lui
    CU stima
    SIGUR esti inteligent

  7. #27
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    PLOIESTI
    Posts
    809
    Post (Dis)Likes
    DA de ce tipati fratilor
    discutat nu va certati ,si e pacat sa faceti trimiteri la origini ca poate omul e nevinovat
    exista libertate .liberul arbitru
    pot folosi in acvariul meu ce vrea muschiul meu incepind de la huila si terminind cu bazalt trecind prin calcar , e acvarul meu si va pot prezenta cea ce se intimpla ,a ma urma e alegerea si riscul fiecaruia
    in acvaristica sunt bita de aia port dar consider ca daca nu incercam sa iesim din tipar vom fi decit simpli consumatori in continuare
    credeti ca dr DENNERLE ia pus cineva in brate substatul nu cred a incercat ,a experimentat si din 1000 de esecuri a iesit unul bun
    LIMITAREA este tot cea ce ne poate fi mai rau

    PS pentru cei care fac trimiteri la origini aflati ca sunt sas din moldova bunici erau din covasna asta din partea tatalui iar din partea manei sunt din buzau iar bunici sunt din dolj ,deci ma conside neamt ,moldovean,ardelean,muntean, oltean
    SA VA VAD ACUMA

  8. #28
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by KILL

    PS pentru cei care fac trimiteri la origini aflati ca sunt sas din moldova bunici erau din covasna asta din partea tatalui iar din partea manei sunt din buzau iar bunici sunt din dolj ,deci ma conside neamt ,moldovean,ardelean,muntean, oltean
    SA VA VAD ACUMA
    hai ca m-ai amuzat tare.

  9. #29
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    Scuze de off , dar
    PS pentru cei care fac trimiteri la origini aflati ca sunt sas din moldova bunici erau din covasna asta din partea tatalui iar din partea manei sunt din buzau iar bunici sunt din dolj ,deci ma conside neamt ,moldovean,ardelean,muntean, oltean
    SA VA VAD ACUMA Question Question Question
    cica mai nou se poarta sa fi evreu Ceea ce tu nu esti .

    editat de razvan (ca sa nu mai fac un off )
    insa nimeni nu te poate opri sa GINDESTI la momentul oportun, ca unul ... si ai sa observi "ca in nemernicia lor" de multe ori se brodeste sa fie bine chiar imi puneam problema odata sa imi schimb numele in .. moldenfeld

  10. #30
    Base member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    End of the Line
    Posts
    322
    Post (Dis)Likes
    Pozele nu m-au convins nici pe mine de calitatea argilei, Echinodorusii si Elodea nu mi se par relevante.

    Quote Originally Posted by razvan
    intreb si eu ca prostu'n tirg (ceeace nu-i departe de adevar)
    Nu te mai (auto)prosti atita ca dac-o mai spui de multe ori o sa te creada lumea .

    Quote Originally Posted by razvan
    a facut cineva LA NOI IN TARA un asemenea studiu de care spui, sau ramanem sa ne lamentam ca solurile din romania sunt sterpe din punct de vedere acvaristic (ceeace n-o sa ma convingi in vecii vecilor, indiferent de ce studii se fac)
    Daca incerci sa sugerezi ca ai contesta niste eventuale studii ....... I kill you .

    Quote Originally Posted by razvan
    da-mi voie sa ma indoiesc ca nu s-ar gasi si pe la noi un namol de techirghiol, care aditivat corespunzator sa nu dea rezultate (nu spun mai bune asu egale) cel putin apropiate de cele in discutie.
    Indoieste-te cit vrei, da' vorba ta: dovezi. Pina nu vad dovada, Eu am dreptu' sa ma indoiesc c-ar exista namolu' minune la noi.
    In afara de asta in zonele tropicale, vegetatioa arata altfel decit la noi, gindeste-te la o padure luxurianta de acolo, in comparatie cu care vegetatia de la noi pare desertica. Solu' de acolo are cu siguranta alta comozitie decit solu' de la noi, iar plantele din acvarii provin de acolo, s-au adaptat la solu' de acolo, n-au cum sa mearga la fel de bine in solu' nostru. Iar solurile de firma incearca sa imite solu' de origine al plantelor.

    Quote Originally Posted by razvan
    subliniez din nou pozitia mea. nu sunt impotriva solutiilor "de firma", sunt impotriva curentului "fara ele nu se poate face acvaristica"
    Si eu sint impotriva unui eventual curent "fara ele nu se poate face acvaristica", da' nu vad acest curent, e o falsa impresie. Eu (si altii) sint impotriva unor curente de genu' celui din acest topic: cineva vine si tipa in gura mare ce argila a gasit si se declara extaziat de efectele asupra plantelor, juma' de forum ii cere poze, se lasa asteptat ....... si cind vine cu "dovada" ....... dezamagire crunta, niste poze de calitate execrabila cu niste plante obisnuite.

    Quote Originally Posted by razvan
    as putea sa nuantez ,,, DA!! fara ele nu se poate face AQUASCAPING DE PERFORMANTA, insa aceasta este o ramura a acvaristicii.
    spune-i de soluri de firma unuia care are discusi in acvariu steril sau unuia cu ciclide africane !!!
    Evident ca sint ramuri ale acvaristicii care n-au nici o legatura cu solurile, inmultirea characidaelor, killie ....... nu cred c-a recomandat cineva soluri de firma unor astfel de acvaristi.

    Quote Originally Posted by razvan
    spune-i de soluri de firma, unuia care abea este atins de microbul acvaristicii, si l-ai pierdut pentru hobby-ul asta, si exemplele pot continua.
    Gresesti profund, depinde de care latura a acvaristicii e atras omu'. Daca e atras de latura cu cichlidae africane, discusi, killie ....... e clar ca nu-i recomandam soluri ....... da' daca incepatoru' e atras din prima de niste acvarii de concurs pe care le vede in poze ....... si vrea si el ....... in acest caz mi se pare o crima acvaristica sa-i recomanzi pamintu' si argila, omu' vede in poze pe net ceva vrea si el, citeste pe forum ce buna e argila neagra, crede ce citeste, baga si el argila neagra, evident ca n-o sa-i iasa ce vede in poze, o sa devina frustrat ....... si probabil c-o sa se lase. Daca e intr-adevar pasionat si hotarit sa se informeze corect are sanse mari sa reuseasca din prima cu un sol de firma.


    Quote Originally Posted by razvan
    hai sa dam si gliei noastre o sansa, pina ii prindem pe oameni in hora, dupa care putem sa "le ridicam necontenit pe culmi tot mai inalte nivelul de pregatire si cunoastere"
    Pai glia noastra a primit sanse. Foarte multi au incercat argila de diferite culori si pamint. Rezultatele nu le vad. Si eu am incercat, pe vremile dinaintea tuturor forumurilor, inainte de existenta Internetului la noi, in afara de ceva rezultate pe termen scurt, nimic satisfacator.


    Quote Originally Posted by razvan
    vad ca esti din iasi ... rogu-te, nu-mi da motive sa cred ca esti cineva care "undeva, cindva" mi-a rastalmacit niste vorbe.
    Io zic sa lasam eventuale divergente din alt timp si alt spatiu ca istoria spune ca nu obtinem nimic bun.

    Quote Originally Posted by razvan
    uita-te aici pe forum, citi au utilizat in necunostinta de cauza solutii de firma, si au dat chix ....
    E greseala lor ca nu l-au folosit corect, daca au dat chix c-un sol de firma nu vad cum ar fi avur succes cu argila.

    Quote Originally Posted by razvan
    prefer sa recomand unui incepator un acvriu cu substrat steril pina isi echilibreaza acvariul, dupa care sa il fertilizeze cu diferite "bile, conuri, pastile", si abea cind si-a dat mana sa recurga la substraturi al caror rol sa-l inteleaga pe deplin.
    Eu prefer sa-io recomanda s-o ia de la inceput pe calea corecta.
    Se va ajunge si la noi la solutiile de firma in ceea ce priveste latura plantata a acvaristici, e inevitabil.

    Quote Originally Posted by razvan
    in plus de asta nu toti vor sa fie amano
    De acord. Da' cei interesati de latura plantata a acvaristicii trebuie sa inteleaga ca daca vor performanta trebuie sa plateasca pentru o schema de fertilizare de calitate. Daca nu vor performanta, pot incerca solutii DIY, depinde de pasiunea pentru plante si de buzunar. Repet: a ridica in slavi argilele asa cum s-a intimplat in topicu' de fata mi se pare periculos.
    Nu sugeram tuturor sa foloseasca ADA, costa prea mult pentru banii majoritatii.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •