Results 1 to 5 of 5

Thread: Intrebare referitoare la comportamentul pestilor Gourami

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Iasi
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes

    Intrebare referitoare la comportamentul pestilor Gourami

    Buna ziua,
    Azi dimineata mi-a murit un neon, s-a prins intre ventuzele de la filtru, era el mic ce-i drept nu-mi imaginez cum a reusit sa intre in spatiul ala stramt ... e al doilea peste care il pierd din cauza asta (zebra a murit prin aprilie). Acum ma uit dupa doi pesti si oscilez intre Dwarf Gourami si Guppy ... eu mai am 7 neoni, 7 zebre si 2 corydorasi ... credeti ca Gourami s-ar comporta civilizat in compania lor ? Ma tem sa nu se comporte asemanator unui mascul betta ... orice raspuns este binevenit ... va multumesc.

  2. #2
    Base member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    400
    Post (Dis)Likes
    Dwarf Gourami sau Colisa e relativ pasnic, devine agresiv in momentul imperecherii, cand masculul incepe sa faca cuibul de spuma. In nici un caz NU se comporta ca un mascul Betta.
    Poate ar fi mai bine sa incerci sa schimbi ceva la pozitia filtrului daca zici ca deja ai 2 victime.
    Ape limpezi

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Iasi
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    Multumesc frumos pentru raspuns. Si daca iau doua femele (nu intentionez sa-i reproduc, la masculi am citit ca devin teritoriali) n-ar mai aparea deloc problema cu violenta in orice perioada, nu ?

  4. #4
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by razvancob View Post
    Multumesc frumos pentru raspuns. Si daca iau doua femele (nu intentionez sa-i reproduc, la masculi am citit ca devin teritoriali) n-ar mai aparea deloc problema cu violenta in orice perioada, nu ?
    Poti, insa femelele nu sunt la fel de frumos colorate ca si masculii.
    Spor !
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  5. #5
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    stii povestea cu drobul de sare? da drobul jos de pe cuptor, nu mai astepta sa cada

    rezolva-ti problema cu spatiul acela unde au murit pestii, o sa mai intre si altii acolo.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •