Results 1 to 8 of 8

Thread: Tratament pt. pesti infestati cu LERNEA

  1. #1
    Member kari's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    LUDUS
    Posts
    282
    Post (Dis)Likes

    Tratament pt. pesti infestati cu LERNEA

    Buna!

    Azi am fost chemat de un prieten pentru a recunoaste parazitul cara face ravagii intr-un pond de cca 1.5mc
    Am identificat parazitul este LERNEA dar nu stiu ce tratament sa-i recomand
    Am aruncat o privire pe GOGU si sant multe pareri.
    Daca a tratat cineva cu succest aceasta boala , rog putin ajutor.
    Eu in prima faza am recomandat o tratare cu albastru de metil 200ml la 1500l pentru cicatrizarea zonelor de unde au fost eliminati parazitii.
    Astept pareri! multumesc!
    ןnɹoʇıuoɯ ǝɔɹɐoʇuı ǝuıq ıɐɯ' nʇɐb ɐɹɐop ǝʇ nu ɐs ızǝʌ

  2. #2
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Argudol.... (JBL Argupond) Argol...

    Daca nu are la indemana... poate incerca cu Gyropond. Si sare.... (depinde daca are plante si etc...)

    Ps: 1,5mc ... ca sa il cataloghezi pond e "mult"... mult prea putin. Nu vreau sa stiu de populatia de acolo (din moment ce "face ravagii".... inseamna ca sunt multi pesti ai are unde face ravagii)
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #3
    Member kari's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    LUDUS
    Posts
    282
    Post (Dis)Likes
    Da e cam mult spus POND , pesti sant maxim 15 au loc berechet nu pot sa zici ca e aglomeratie ...plus ca are posibilitatea sa mai bage 1,5mc

    Ce am mai citit ca sarea nu are nici un efect ba din contra flagelatele astea (sau ceo fi) provin(inaintasii lor)di ape sarate...
    Multumesc oricum o sa tin cont de GYROPOND !
    Am fortat putin cu ravagii...inca nu are decese..
    Si nici nu pare sa aaiba pe viitorul apropiat , a observat problema la timp , zic eu.
    ןnɹoʇıuoɯ ǝɔɹɐoʇuı ǝuıq ıɐɯ' nʇɐb ɐɹɐop ǝʇ nu ɐs ızǝʌ

  4. #4
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Pai nu are decese.... Paduchii astia de crap, sau viermi-ancora... sunt un fel de crustacee care se ancoreaza de peste si il halesc pana la epuizare Deci "au treaba multa" pana termina un peste. Important e sa nu se inmulteasca....

    Incearca cu Argudol (pond) ptr ca ala este tratamentul strict impotriva paduchilor de crap si Lernaea... restul sunt mai slabe si intr-un fel doar "derivate": medicamentele celelalte contin si ele aceeasi substanta dar nu in cantitatea din primul medicament. Efectul este mai eficient daca aplica tratamentul strict ptr ce ii trebuie. Iar unde gaseste Gyropond... gaseste cu siguranta si Argupond... Spor
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #5
    Member kari's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    LUDUS
    Posts
    282
    Post (Dis)Likes
    Asa, sa vedem ce gasim prin zona ...o sa incerc cu cyprinopur de la sera sau argudol JBL se pare ca sant anume pt asa ceva .
    Eu am luat de la acest cunoscut un nufar si in momentul in care mi la inmanat mi-a zis ca are ceva probleme cu carasi, si daca a-si putea sa-l ajut.
    Mi-am dat seama ca ar putea fi probleme si cu introducerea plantei in pondul meu , asa ca l-am bagat intrun acvariu de carantina...dupa spusele lui credeam ca sint lipitori sau Hydra de apa dulce...
    Ne identificand nici una din aceste parazite am trecut la o dezinfectare generala a plantei (cu ghiveci)cu hipoclorit , pulverizand din belsug peste tot urmand o clatire .
    Dupa care am introdus planta in iaz.
    Intrebare ,,, ce credeti va aparea si in iazul meu acest parazit lernea?
    ןnɹoʇıuoɯ ǝɔɹɐoʇuı ǝuıq ıɐɯ' nʇɐb ɐɹɐop ǝʇ nu ɐs ızǝʌ

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    [QUOTE=Nimeni;491159]Argudol.... (JBL Argupond) Argol...

    Daca nu are la indemana... poate incerca cu Gyropond. Si sare.... (depinde daca are plante si etc...)



    "

    Lernaea este de origine din ape salmastre; un pic de sare e ca o adiere de primavara ! Se poate indeparta mecanic sau ...alti pesti.

  7. #7
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    http://www.sera.de/fileadmin/downloa...chfische_D.pdf

    Ai aici un catalog explicit cu bolile crapilor si tratamentele aferente oferite de Sera. Exista, desigur si echivalentul lor la alti producatori (JBL, Tetra) dar pdf ala este destul de explicit asa ca pentru amatori...

    Succes!

    L.E. Acum am obs ca e in germana. Nush ce i-au facut ca pana acuma era in engleza...Oricum sigur gasesti si varianta in engleza, daca nu, ti-o trimit eu cumva...

    Si daca vrei cu adevrat tratamente "profi", te poti orienta aici la medicamente....le poti achizitiona de la vali sau catalinbgs si pretul este pe masura randamentului.
    http://www.absolute-koi.com/subcat528.html
    Last edited by dacikus; 30-07-2013 at 13:47.

  8. #8
    Member kari's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    LUDUS
    Posts
    282
    Post (Dis)Likes
    Multumesc mult @dacikus de real folos lincurile!
    ןnɹoʇıuoɯ ǝɔɹɐoʇuı ǝuıq ıɐɯ' nʇɐb ɐɹɐop ǝʇ nu ɐs ızǝʌ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •