Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 49

Thread: GAZETA DE PERETE - Greseli gramaticale care "se doresc"... INDREPTATE!!!!

  1. #21
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    am autocorect pe pc-ul de la munca unde sunt,mai mi-am luat avertisment odata din cauza asta,era chiar culmea sa zic la plural,nu am scapat de mult de pe bancile scolii

  2. #22
    High member Paranoid_Jack's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    "mai mi-am luat odata" - formulare incorecta, corect este "mi-am mai luat odata"

  3. #23
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    )bai fratilor chiar nu aveti ce face ma jur...nu mai comentez nimic

  4. #24
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Cred ca ti-o mai iei inca o data, ai uitat ceva semne de punctuatie.
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  5. #25
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    vrei si semne de punctuatie acum,si cu liniuta,ca e dialog,nu? vedeti-va de acvaristica,inca odata,cum ziceam,unora le pasa sa caute virgule in loc sa-si tina un acvariu curat.de-a dreptul deranjant

  6. #26
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Daca descrii un dialog... pui si liniuta ! A scrie corect este un semn de respect !
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  7. #27
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by roshadow View Post
    Daca descrii un dialog... pui si liniuta ! A scrie corect este un semn de respect !
    Si propozitia se incepe cu litera mare ) (ma refeream la Smileyface)

    @Smileyface: ce ai "bre".... nu mai stii de gluma? Nick-ul tau ar trebui sa te reprezinte Dupa cum vezi: "hultanii"... stau la colt si pandesc.... nu le da satisfactie! In schimb continua sa postezi (dar in alte parti, acolo e mai multa nevoie) Azi de exemplu un "coleg".... se intreba: de ce anume este luat un nick-name? Lui ala... ce dracu` sa ii mai raspunzi?

    Quote Originally Posted by smileyface View Post
    unora le pasa sa caute virgule in loc sa-si tina un acvariu curat....
    Asta da avantaj la mine: si asa zice lumea ca nu am acvariu si crosestez Daca nu am acvariu.... am timp sa caut virgula in context (glumesc din nou)
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. #28
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    Total de acord,hai sa scriem de acum incolo,cand ne adresam unul altuia,cu liniuta,subiect si predicat,da?Sincer imi pare rau ca mi-am spus opinia in cadrul acestui topic,ma retrag frumos si-mi vad de acvaristica ,asta ma preocupa si asta ar trebui sa va preocupe pe toti ,nu cata scoala a facut x sau y,poate pe unii cat ii duce capul atat fac.Aceeasi poveste si cu intelectualii care nu au bun simt sau respect dar incearca sa se faca remarcati prin gramatica limbii romane

    @nimeni,gluma ta a fost inteleasa)sunt foarte "smileyface" si pozitiv de felul meu,de acolo si numele,dar sunt deranjat de "vulturii" care doar asteapta sa moara animalul dupa care sa sara pe el.Treaba cu colegul ,cu numele,am vazut-o si eu,am ramas mut ) scuze pentru repostare,neatentie
    Last edited by Tudor.M; 18-09-2013 at 20:04.

  9. #29
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by smileyface View Post
    vrei si semne de punctuatie acum,si cu liniuta,ca e dialog,nu? vedeti-va de acvaristica,inca odata,cum ziceam,unora le pasa sa caute virgule in loc sa-si tina un acvariu curat.de-a dreptul deranjant
    Nu inteleg de nu-ti vezi tu de acvaristica la sectiunile unde se discuta despre acest hobby, pentru ca aici este "camera de zi" si se pot discuta alte subiecte. Asa ca te rog sa nu mai poluezi topicul acesta.

  10. #30
    User banat
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Bucuresti, Panduri
    Posts
    159
    Post (Dis)Likes
    Din moment ce corectezi pe cineva inseamna ca ai inteles ce a vrut sa spuna. O fraza emisa oral sau in scris este o forma de comunicare si singurul ei scop este sa faciliteze transmiterea un mesaj de la emitator catre receptor. Din moment ce ai inteles ce a vrut sa spuna ce mai conteaza daca este corect gramaticala sau nu?

    O sectiune de acest gen este instructiva si interesanta atat timp cat cineva profita de ea pentru a-si corecta exprimarea in scris, respectand anumite reguli general valabile. Altii au de asemenea dreptul sa se oftice sau se simta "atacati" daca sunt corectati.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •