Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 49

Thread: GAZETA DE PERETE - Greseli gramaticale care "se doresc"... INDREPTATE!!!!

  1. #1
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes

    GAZETA DE PERETE - Greseli gramaticale care "se doresc"... INDREPTATE!!!!

    Inca de la inceputul topicului cu "Doi de II" aveam de gand sa deschid acest topic cu rugamintea de a incerca sa ne comportam civilizat si sa invatam toti din greselile celorlalti.
    Dat fiind desfasurarea topicului amintit, in care nu s-a inteles esenta lui: CORECTAREA UNOR GRESELI DE EXPRIMARE sau DE SCRIERE si a degenerat in "cel fara de pacat sa arunce piatra".... mi-am adus aminte de faptul ca: asa cum eu pot sa postez la "Bancuri" un acvariu al unui coleg... (fara ca eu insumi sa am un acvariu) de ce alti colegi nu au dreptul sa imi atraga atentia asupra greselilor de scriere cu toate ca si ei gresesc?
    SE POATE, din asta chiar invat ceva in plus, sau poate ceea ce stiam pana astazi nu este comform realitatii: vremurile se schimba, unii au terminat scoala acum 30 de ani.... dar nu este o rusine sa iti recunosti greselile... mai rusinos este sa persisti in ele.

    Chiar ii multumesc lui Cristi deoarece mi-a atras atentia referitor la "i-a" scris gresit in loc de "ia"... mi-am dat seama ca nu am dat importanta acelui fapt si "demonstrat" capatasem un prost obicei. Topicul respectiv mi-a dat ocazia sa imi "revizuiesc" scrisul.

    Nu fac o bravura din asta dar vin cu o initiativa, cu toate ca este forum de acvaristica... pentru cei care au timp sa "urmareasca virgula" sau pur si simplu cei care sunt deranjati vizual de anumite fraze scrise intr-un post.... sa copieze aici cu QUOTE propozitia respectiva sau fraza.... sa bolduiasca distinctiv cuvantul sau greseala in cauza.... si printr-un simplu comentariu sa ofere varianta corecta.

    Astfel cel in cauza.... sau altii.... vad greseala in speta si au doua variante: ori tin minte pentru data viitoare si nu o mai repeta.... ori daca au posibilitatea, revin cu un EDIT asupra textului in cauza: suntem destui care parcurgem rubrica de news si este inevitabil sa vedem cand cineva ne atrage atentia.

    Astfel, pentru a elimina orice divergente gen: "Si tu ai gresit"....
    ...incepand de astazi GRESELILE GRAMATICALE IN SCRIS SAU EXPRIMARE se pot face aici FARA ALTE COMENTARII SUPLIMENTARE

    In felul acesta.... ne ajutam reciproc, cine nu doreste sa fie mai atent cu scrierea si postarile sale... nu are decat sa se complaca cu "afisarea la avizier". Daca greselile persista... asa cum exista un HALL OF SHAME la Itrader... facem si un Wall Of Shame si aici.... poate oferim si premii pe viitor pentru userii incapatanati!

    Va multumesc anticipat si va reamintesc formatul, nu este nevoie de citarea intregii postari pentru ca unii (mai ales eu) au prostul obicei sa scrie mult. Deci, formatul postarii:

    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Uite Robert... cat tot zici tu ca nu te iubeste nimeni..... i-a "subiect de lectura" si vezi un acvariu cu 2 perechi in el... asa cum vrei si tu:
    I-a topicul la citit... incepand de la postul nr.1 si vezi ce a facut Cezar acolo.
    Corect se scrie: "Ia"...topicul la citit. (Un "Multumesc" de final.... nu strica )

    Seara lina tuturor si.... spor la lecturat si scris CU ATENTIE. Va multumesc
    Last edited by Nimeni; 21-07-2013 at 23:12.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  2. #2
    Base member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    400
    Post (Dis)Likes
    Salut thread-ul deschis de tine.....si fara sa am ceva cu cineva, dau un exemplu proaspat:
    Quote Originally Posted by robertgeorgiani View Post
    Faptul ca tu nu mai scri pe forum din cauza mea....e o exagerare dar, e alegerea ta!

    In alta ordine de idei eu unul am spus ca atat pot si atat stiu! Poate unii s au nascut invatati , eu nu!
    Corect se scrie:
    Faptul ca tu nu mai scrii pe forum din cauza mea....e o exagerare dar, e alegerea ta!

    Se poate da seama din felul cum se aude cand citesti exact ce scrie: scri cu un singur i si scrii cu doi i.
    Aceste lucruri se invata si se se definitiveaza in primele clase (clasa 1-a, a 2-a). Daca unii au un anumit numar de clase, e problema lor, sa fie sanatosi.
    ...vorba'ceea....
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    SE POATE, din asta chiar invat ceva in plus, sau poate ceea ce stiam pana astazi nu este comform realitatii: vremurile se schimba, unii au terminat scoala acum 30 de ani.... dar nu este o rusine sa iti recunosti greselile... mai rusinos este sa persisti in ele.
    ..sau poate ceea ce stiam pana astazi nu este conform realitatii..

    La afirmatia ca unii s-au nascut sau nu invatati..... "eu nu".... ce sa intelegem?....ca a ramas NEinvatat?.....si ca nu vrea sa invete?
    Toti oamenii sunt perfectibili, toti invatam atata timp cat traim, iti trebuie putina vointa si bunavointa.

    Faptul ca unii posteaza de pe tablete, telefoane mobile, laptop etc nu inseamna ca "pot gresi in liniste".

    PS: Am postat acest mesaj de pe telecomanda telefonului fix, din boxa de la subsolul blocului vecin, era intuneric dar ma descurc cu tastarea oarba.(sic!)
    PPS: Multumesc colegului Nimeni ca m-a ajutat cu o setare pentru text.
    Last edited by cristimgd; 22-07-2013 at 10:36.

  3. #3
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Salut!

    Daca e sa o luam la puricat, nici virgula nu trebuia pusa aici : "Faptul ca tu nu mai scrii pe forum din cauza mea....e o exagerare dar e alegerea ta!"

    Pana la urma, cineva criticat se poate incurca mereu, enerva si in final abandona mediul in care primeste critici, si asa ramane. Astfel de oameni au nevoie si de o solutie, si banuiesc ca sunt derutati- "Cum naiba sa schimb eu felul in care vorbesc, la comanda, cand asta inseamna atat de mult? Nu reusesc eu asa ceva, asa am vorbit mereu!"...

    Am SOLUTIA: daca limbajul torturat al inculturii este auzit permanent, si din media, si din diverse anturaje, si, mai devreme sau mai tarziu, isi va pune amprenta asupra felului in care ne exprimam... leacul este cultivarea alternativei. Ce inseamna asta? Pur si simplu, LECTURA!!! In loc de cateva ore pe TV, jocuri sau alte aiureli, macar 30-50 de pagini dintr-o carte buna vor fi miraculoase. Astfel se deschide un orizont nou, si se preia o maniera corecta de exprimare. Se pot observa diferentele, se pot corecta greselile.
    Deci... CITITI, cat se poate de mult! Povesti Nemuritoare, romane politiste mai vechi, pana la chestii mai dificile, dar CITITI.
    Last edited by Tatanka; 22-07-2013 at 11:02.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  4. #4
    Senior Member mariuscbn's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bukale tata-Dristor
    Posts
    1,558
    Post (Dis)Likes
    Astazi este...Ziua Limbii Romane: http://www.rtv.net/ziua-limbii-roman...ata_95922.html
    Sa incercam macar astazi sa scriem corect!
    Nu oricine are virtutea de a se comporta diciplinat in mijlocul dezodinei!
    Un om deştept poate să īnveţe şi de la un prost. Invers e mai greu.
    RESPECTA ca sa fii respectat!!!

  5. #5
    Junior Member Alan's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Hunedoara
    Posts
    86
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni
    Vre-ti LED?
    Vreti. Nu stiu sa explic, dar "ti" se desparte de cuvant doar cand e spus in sensul de "iti - tie". De exemplu "fa-ti" (iti faci tie). Sau de exemplu "desenati" e legat, desenati voi, pe cand "deseneaza-ti" e despartit, iti desenezi tu tie.

    Quote Originally Posted by Nimeni
    tot la reflector v-a ajunge
    Va. La fel, nu stiu sa explic cauza, dar se desparte in sensul de voua/voi + verb. De exemplu, "cineva v-a batut" (pe voi - a batut). Sau "cineva v-a dat" (voua - a dat).

    Nu mai spun ca n-am nimic cu tine si sa nu te superi, pentru ca am vazut ca tocmai pe asta se bazeaza topicul, nu facem misto unii de altii pentru greseli, ci ne corectam spre a ne perfectiona. Intamplator sunt ambele spre aceeasi persoana, pentru ca citeam un topic si se aflau amandoua acolo.
    Toate bune!

  6. #6
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    "S-A NOTAT" )

    (Multam) Multumesc.

    Faza e ca scrisesem initial "Vrei"... si imi era sa nu o ia Marius prea personal. Am rectificat la plural si... am strecurat cratima (ca m-ati disperat cu ea).
    Nu e o justificare... doar o simpla intamplare
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  7. #7
    Junior Member Alan's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Hunedoara
    Posts
    86
    Post (Dis)Likes
    Sa fim noi sanatosi. Ce face Finlanda cu Spania?

  8. #8
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    E meci?

    Nu stiu! (sunt din Piatra si nici tv nu am!) )
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #9
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Alan View Post
    Va. La fel, nu stiu sa explic cauza, dar se desparte in sensul de voua/voi + verb.
    Uite ca ai explicat destul de bine.

  10. #10
    Junior Member Alan's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Hunedoara
    Posts
    86
    Post (Dis)Likes
    A, ca se desparte doar cand e urmat de verb. Am inteles. Danke shoshon!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •