Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17

Thread: Cum scapam de Malaysian Trumpet Snails (MTS)

  1. #11
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    eu zic sa ramai la melcii asasini, mai baga cativa. E curios pentru ca mie acum ceva timp,trei asasini mi-au curatat un acvariu cu multi melci comunitari intr-un timp record.

  2. #12
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes

    Edit

    Quote Originally Posted by a.aurel View Post
    eu zic sa ramai la melcii asasini, mai baga cativa. E curios pentru ca mie acum ceva timp,trei asasini mi-au curatat un acvariu cu multi melci comunitari intr-un timp record.
    melcii comunitari, DA !!! ii curata repede.Cu MTS e alta poveste...sunt mult mai greu de vanat, mai rezistenti.Nu suporta comparatie.

    Am de vanzare MTS...cine se baga ?
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  3. #13
    Very high member Humbert's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, Piata 1 Mai
    Posts
    1,175
    Post (Dis)Likes
    am gasit 1 melc asasin mort cochilia e un pic afectata la baza, dar asta poate fi si din cauza ca a fost atacata de PH dupa ce melcul a murit
    pe ceilalti 2 pe care ar mai trebui sa-i am nu i-am mai vazut de vreo 2 saptamani

    ma intreb oare de ce la mine mor melcii asasini? am mai patit asta si acu' vreo 2 ani cand am mai luat un trio, tot asa, cam la vreo luna erau morti.

    s-or fi organizat maidanezii si MTS-ii si i-au casapit? sau poate ramirezii i-au atacat fix pe melcii asasini? asta ar fi chiar culmea.

    chiar nu ma asteptam sa nu pot tine in viata niste melci.

  4. #14
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    melcii asasini nu sunt chiar "niste melci". Atunci de neritine ce mai zici? ca tot "niste melci" sunt
    Ai gresit tu pe undeva cu intretinerea lor, asta-i tot.Deruleaza filmul inapoi si pe baza materialelor pt melcii asasini (ai link in topic pus de dan.pavelescu) vezi ce s-a intamplat.
    Succes !
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  5. #15
    Very high member Humbert's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, Piata 1 Mai
    Posts
    1,175
    Post (Dis)Likes
    nu inteleg nimic din ce ai scris. neritinele nu sunt si ele "niste melci"? ce sa mai zic despre ele? nu pot sa zic nimic, in afara de faptul ca sunt "niste mecli" care arata fain.

    in articolul ala nu zice nimic despre anumite conditii care trebuie asigurate pentru asasini. adica cu ce as fi putut gresi, ca nu am facut nimic special pt ei.

    intr-un acvariu plin de melci si de creveti, in care traiesc bine merci ramirezi (cei mai sensibili pesti de acvariu, din cate se zice, chiar mai sensibili decat discusul), eu zic ca ar trebui sa traiasca f bine si melcii asasini.

    acu' e clar ca ceva nu le-a placut, deci exact asta am intrebat, daca stie cineva ce conditii deosebite tre sa fac pt asasini

  6. #16
    High member baj's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti-Colentina
    Posts
    634
    Post (Dis)Likes
    Din cate stiam eu prefera apele dure iar ph intre de 7-8 (ca si neritinele ca tot s-a facut referire la ei ) ,nu stiu de ce dar am impresia ca tu ti ph undeva la 6.5-6.6 (imi e lene sa caut acum prin posturile tale ) .
    Ori nu s-a adaptat la noile conditii, ori a murit de batranate .Daca mai cumperi ia juvenili, poate in felul asta se vor adapta la apa ta .

    LE : Am vazut ca in link'ul pus de vecinu "suporta" ph 6.2-8.2 ,se pare ca de la site la site variaza ph'ul .
    Nu trebuie sa le oferi conditii speciale, traiesc si se inmultesc fara niciun efort din partea propietarului .

    Colegul vrea sa zica ca sunt "mai sensibili" decat maidanezi...Sper deosebire de neritinele melcii asasini sunt foarte usor de crescut si reprodus .Asa ca mai incearca odata cu ei, sunt sigur ca tu nu ai gresit cu nimic ,cred ca erau deja "obositi" de cand i-ai luat .
    Last edited by baj; 08-08-2013 at 16:17.
    "Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world."

  7. #17
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    "nu inteleg nimic din ce ai scris." Atunci mai citeste odata cu atentie.
    Spuneam ca melcii asasini nu sunt doar "niste melci" in sensul ca nu sunt ca cei comunitari.La fel si neritinele.
    Ai citit articolul pus de dan.pavelescu?Dar cu atentie?
    Acum sper ca ai inteles...macar ceva...
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •