Results 1 to 2 of 2

Thread: Reproducere pomacea bridgesii

  1. #1
    Member Palmeri's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Braila
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes

    Reproducere pomacea bridgesii

    Va salut. Apelez la dumneavostra pentru a ma lamuri in privinta cu reproducerea melcilor pomacea. Merisoarele mele galbene mi-ai facut 5 coconuri pe interiorul acvariului, a trecut ceva timp de atunci dar nu vrea sa iasa niciun individ viu. 2 coconuri s-au albit, s-au sfaramat dar melcisorii nu sunt vii. Care sa fie problema? Mentionez ca am capac la acvariu, 4 tuburi T5 care dau destula caldura dupa cum stiti. Ma gandesc sa nu fie prea cald pentru ei si sa ii afecteze. Cum as putea proceda sa scot si eu o ponta? Nu este chiar asa de nemaipomenit sa inmultesti melci dar pentru mine ar fi prima oara si sper ca imi intelegeti mandria de a scoate si eu niste guguloaie galbene. Plus ca am cui sa ii dau, pretendentii la melci asteptandu-ma ca pe painea calda. Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez cu ei. Sa dezlipesc coconul si sa il mut in ceva mai racoros? Multumesc anticipat si va doresc ape limpezi tuturor. Tudor.
    Atasez si niste poze pentru a va da seama mai bine.
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    In prima poza, chiar daca nu se vede foarte bine, au iesit deja niste pui. Acolo unde este maroniu si s-a gaurit coconul ... au fost pui care au cazut deja in apa.

    In mod normal coconul trebuie sa stea tot timpul umed. Deci ai doua posibilitati: lasi coconii unde sunt dar ii uzi des sa stea tot timpul umezi sau iei coconul si-l pui pe o bucata de pluta pe care o pui pe apa (dar la fel trebuie sa ai grija sa nu stea pe langa neon) sau untr-un vas cu apa cu capac (astfel incat sa se faca condens si coconul sa fie cat mai aproape de capac).

    Spor la inmultit si donat! Vezi sa nu te sperii cand or sa inceapa sa iasa puii (de nr lor) :-)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •