Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 13 of 13

Thread: ce melc este?

  1. #11
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    toxic este dar de ce...vrei sa-l mananci?Sau il va manca cineva sa se otraveasca cu el? Nu cred.Deci daca poti achizitiona dwarf puffer pt eradicarea melcilor ti-l recomand.Atentie insa daca-l bagi si cu alti pesti sau creveti.Cam musca si...musca destul de rau.La mine mi-a retezat o dorsala de tetra de congo peste noapte....my mistake.
    In alta ordine de idei:daca vrei sa ai asa ceva, astia se tin singuri.Eu am specificat specia doar in ideea de a scapa de melci insa nu-ti recomand sa bagi asa ceva peste pestii tai pentru ca dwarf puffer-ii sunt niste mici bestii.(in ciuda aspectului simpatic) aaa... si ca reclama pt ei:sunt foarte inteligenti
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  2. #12
    High member baj's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti-Colentina
    Posts
    634
    Post (Dis)Likes
    Eu nu am zis ca nu isi face treaba botia ,doar ca este o solutie temporara .Il "folosesti" cateva zile si apoi il donezi/dai altcuiva,iar peste o saptamana - o luna bagi iar niste plante cu melci/icre si ce faci o iei de la capat ...ca sa il ti singur nici asa nu e bine ,plus ca poate fi agresiv cu ceilalti pesti (de creveti nu mai vorbim ) .Asa ca eu personal recomand melcii asasini ,te scapa mai lent de maidanezi dar efectul este garantat si nu ai nicio durere de cap cu ei .Nu trebuie sa le dai hrana speciala sau alte nebunii,in alta ordine de idei un asasin nu face "mizerie" la fel de multa ca si un botia ajuns la maturitate => mai putine excremente => mai putin NH4 .Unul dintre efectele benefice ale melcilor maidanezi,de substrat sau asasini este ca te scapa de mancarea neconsumata si ajunsa pe/in substrat,daca mancarea incepe sa se "descompuna" isi face prezenta amoniacul ,sa nu uitam ca un bazin mic se destabilizeaza repede ... depinde ce filtrare are bazinul .
    In fine asta deja este cu totul alta poveste ,fiecare pune ce vrea in bazinul lui ...Ambele solutii sunt practice ,tu decizi pe care o alegi .
    "Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world."

  3. #13
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    am 3 botia lohachata de inchiriat.5 lei/zi, garantez melci zero
    Glumesc !- Sau poate NU !Toate speciile de botia distrug melcii fara scrupule.Daca te poti orienta pe ceva natie de botia mai mici decat macracantha e ok.Iti va hali melcii repejor.
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •