Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 81

Thread: Setup nou(shrimps house)

  1. #1
    Base member alynn's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    simleu-silvaniei(salaj)
    Posts
    452
    Post (Dis)Likes

    Setup nou(shrimps house)

    Salutare tuturor! Vreau sa incep alaturi de voi un setup nou. Momentan va fi un cub impartit in 2parti,pentru ca am cumparat deja crevetii. As vrea un mic ajutor in privinta acvariului,(dimensiuni),filtrarii si luminii,mai exact as avea nevoie de opinii. Eu as face un acvariu nu prea mare,cam un 50/60L x 30/35l x 30/25h impartit in 2/3 lumina as merge pe 2x18w t8 sau 2/3lampi cu becuri economice sau cu leduri,filtrarea as vrea un extern pt tot bazinul sau pt fiecare in parte cate o cascada. Substratul va fi doar bazalt. Nu doresc sa fac ceva iesit din comun, vreau doar un cuibusor pentru aceste minunate gaze rili,bluea pearl si poate tiger daca o sa am pui de la singura femela cu oua achizitionata
    VENI !!! VIDI !!! VICI !!!

  2. #2
    Member creveti's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Arad
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    Salut ! Dupa parerea mea ar trebui sa procedezi astfel :
    Lumina ar fi suficient un neon lung cat tot acvariul,mai ales daca ai bazalt ca substrat ma gandesc ca nu plantezi nimic iar pt moss este suficient un singur neon . Cu filtrarea ar fi bine sa nu exagerezi deoarece crevetii mai ales puii se hranesc cu particulele ce zboara prin apa iar daca filtrarea este prea buna nu prea vor avea ce manca ,eu zic ca niste bureti mari in fiecare compartiment vor fi mai mult decat suficienti ,eviti si riscul de a aspira puii in filtru .Parametrii apei in care speciile descrise de tine se vor inmulti foarte bine ar fi PH 6,8-7,2 ,GH- max 7 , kh- max 4 TDS- 200-280 ii perfect pt ei . Foloseste frunze uscate in apa este foarte important .Eu asa as proceda .Asteptam si alte pareri

  3. #3
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Filtrare pe burete bolborositor, apa dulce, plante de suprafata(pistia, ceratopteris) si moss (diferite natii) pus pe substrat.
    Bafta !
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  4. #4
    Base member alynn's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    simleu-silvaniei(salaj)
    Posts
    452
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pt raspunsuri. Deci filtrarea va fi asigurata de bureti doar. De ce sa pun frunze uscate? Ce importanta au pentru creveti?
    VENI !!! VIDI !!! VICI !!!

  5. #5
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    frunzele uscate iti aciduleaza apa-lucru bun pt creveti.Iti recomand frunzele de catapa.Se gasesc in comert.Erau ceva de genul - 2 lei frunza.Sunt destul de mari.
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  6. #6
    Member creveti's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Arad
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    Frunzele uscate is cele mai importante la creveti ,peste tot scrie asta .Elimina tanin si substante benefice crevetilor si este o sursa de hrana pt ei . Funzele de la esentele tari sunt cele mai bune dar sa fie uscate toamna ,fag,nuc,stejar,conuri de arin.Eu cu cattapa am reusit sa stopez reproducere la creveti asa ca nu recomand .

  7. #7
    Base member alynn's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    simleu-silvaniei(salaj)
    Posts
    452
    Post (Dis)Likes
    Creveti, tu ce frunze folosesti?
    VENI !!! VIDI !!! VICI !!!

  8. #8
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by creveti View Post
    Eu cu cattapa am reusit sa stopez reproducere la creveti asa ca nu recomand .
    Foarte tare asta.Care-i logica?Adevarul este ca nici eu nu am catapa la creveti insa ma batea gandul sa-mi iau.Dar totusi: de ce stopeaza reproducerea la creveti ???
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  9. #9
    Member creveti's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Arad
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    Eu folosesc frunze de stejar si conuri de arin .Nu imi dau seama nici eu de ce nu s-au mai inmultit de la frunze de migdal ,nu am gasit informatie pe net,este testat de mine,poate la altii functioneaza eu am zis ce am constatat .

  10. #10
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    am impresia ca crevetii au anumite perioade in care se reproduc.Este posibil ca acea perioada in care nu se reproduc sa coincida cu adaugarea de frunze de catapa.De aici probabil impresia ta ca nu se mai reproduc datorita acestora.Pt ca ma repet: nu vad logica !
    Oricum, este un subiect de tinut minte si de tinut sub observatie.
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •