Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 22

Thread: JBL Pro Flow Maxi 750

  1. #11
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Sorry, mosu' surd si chior nu a vazut.

  2. #12
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    N-am inteles ce ai vrut sa spui Andrei... daca te refereai la linkul meu din primul post, l-am modificat dupa ce am vorbit cu tine , asa ca... poate surd da' chior nu (LE: vorbeam de tine Andrei, da' am spus-o in gluma - asta ca sa nu fie neintelegeri)
    Oricum, revenind la discutia noastra, m-am gandit ca poate din cauza furtunelor sta cumva stramb si forteaza capacul in elice, care astfel atinge rotorul etc. Din pacate, desi am miscat-o, zgaltait-o, mermelit-o, alea-alea... tot asa face, deci nu e de acolo. Nu-mi ramane decat sa o scot (dar asta in week-end ca e mai complicat, inseamna sa scot 40% din apa sa pot misca acvariul, ca e montata prin spate ) si sa vad daca face asa si libera.

  3. #13
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Nu @Rattle, ma refeream la mine ca nu am vazut ce a scris un coleg mai sus. Sorry.

  4. #14
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    Nu vreau sa mai deschid un topic legat de aceasta pompa,chiar daca acesta are aproape un an vechime,asa ca o sa scriu aici nelamurirea mea.Am comandat online aceasta pompa si mi-a ajuns astazi,insa nu inteleg cum as putea prinde "gratarelul" acela cu 3 ventuze de spatele pompei,pentru ca acolo sunt doar 2 gaurele.Ma puteti lamuri voi,cei care ati avut sau inca aveti aceasta pompa ? Ii lipseste vreo piesa ?
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


  5. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, JW Marriott
    Posts
    218
    Post (Dis)Likes
    As putea sa ma uit eu in weekend, daca nu raspunde altcineva intre timp. E un pic mai dificil, deoarece am un rezervor de 50 litri in care strang apa de la robinet, o las acolo 2 zile, dupa care o urc in acvariu, cu pompa. Pompa e fixata cu ventuzele ei de fundul rezervorului si, in mod "suspect", nu s-a desprins pana acum. Asa ca trebuie sa o smulg de acolo si sa ma uit. Hai, cineva care o foloseste in acvariu, e mai usor sa va uitati si sa dati un raspuns

  6. #16
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Lotus pentru intentie.Am reusit pana la urma...am cautat pe google poze sa vad cum e montata partea cu ventuze si am descoperit ca eu incercam sa o atasez pe o alta laterala a pompei Acum,dupa ce am descoperit America,am reusit sa o atasez unde trebuie
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


  7. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    am cumparat si eu un jbl proflow 750, am aceeasi problema, pompa e zgomotoasa, insa doar atunci cand este in "sarcina". am montat-o in acvariu, inainte de filtrul extern DYI. furtunele sunt de 12 mm, filtrul l-am testat "manual" prin cadere naturala si nu opune rezistenta deci nu se pune de vre-o obturatie.

    am avut pompe mai slabe care nu faceau asa galagie...
    oare este normal sa faca asa zgomot? ce solutie am sa o fac mai silentioasa?

  8. #18
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Cornele, poate sunt si eu mos (vorba lu' Andrei) si am obiceiuri mai neortodoxe.
    Din motivul asta inainte de a munci o juma de zi ca sa pozitionez pompa (a mea e Hagen), intai am lasat-o o juma de ora sa mearga intr-o galeata, cu furtunele atasate si un prefiltru pe care urma sa-l motez pe circuit. In timpul asta am ascultat pompa, am verificat (vizual) debitul si am urmarit daca prefilrul curge pe la garnituri sau fitinguri.
    Dupa aia, montajul.

    Poate data viitoare incerci varianta asta, ca sa nu mai trebuiasca sa muti acvariul....

    Indiferent de raspunsurile colegilor legate de modelul tau, eu as apela la return shipping for exchange.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  9. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    cine e Cornel? daca te refereai la mine, pompa o dau usor jos, ca nu am facut decat sa o montez in locul uneia mai vechi, instalatia e veche.

  10. #20
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Daca nu esti Cornel, de ce crezi ca vorbeam de pompa ta?
    Mai mult vad din nick ca ai fi un Mircea, nu un Cornel.
    Oricum ce am scris mai sus e valabil pentru oricine nu vrea sa munceasca in plus.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •