Results 1 to 9 of 9

Thread: Despre tubuiri florescente?!

  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Bucuresti (Berceni)
    Posts
    151
    Post (Dis)Likes

    Despre tubuiri florescente?!

    Cine poata sa imi zica cum pot sa aprind 5 tuburi florescente T5 24w?
    Ma gandeam ca e putin cam aiurea sa cumpar 5 balasturi electronice... Oare poat sa alimentez 2 tuburi dintr-un singur balast de 58W?

    Am tot citit si cautat scheme de montaj dar nu am basit nimic concret.

  2. #2
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Ca sa functioneze corect trebuie sa folosesti un balast 2x24w, nu unul de 58w.

    O zi buna,
    Dragos

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Bucuresti (Berceni)
    Posts
    151
    Post (Dis)Likes
    asta asa este, dar ca sa ies mai ieftin nu asi putea sa leg in paralel 2 tubuti pe un balast mai mare, nu am incercat pana acum, instreb in sperata ca cineva a incercat lucru asta.

  4. #4
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Am incercat eu si nu merge, din ce am citit pe alte forumuri de specialitate ca sa reusesti acest lucru trebuie sa pui si un circuit electronic intre tuburi.
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  5. #5
    Very high member Humbert's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, Piata 1 Mai
    Posts
    1,175
    Post (Dis)Likes
    nu are niciun sens sa incerci sa aprinzi 2 tuburi dintr-un balast de 58W (vad ca nici nu exista balast de 58W pt T5), cand la acelasi pret iei un balast de 2X24 (tot 1 singur balast, numai ca e pt 2 neoane, nu pt 1)
    http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanza...c/start-10/10/

    nu cred ca a incercat nimeni sa puna mai multe neoane pe 1 singur balast, dar uite, ai ocazia sa incerci tu; eu cred ca chiar si daca se aprind neoanele alea, nu o sa functioneze in parametrii normali

    eu as lua 2 balasturi duble de 24W de la Osram si un no name (chinezarie din obor) pentru al cincilea neon

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Bucuresti (Berceni)
    Posts
    151
    Post (Dis)Likes
    ce afacere faci 2 balasturi de 2x 24w = 100 lei, un balast no name 10 lei, 5x 10=50 si intreb pt ca unu din obor aprinde pana la 56 sau 36... deci daca ai putea sa aprinzi 2 tuburi cu unu mai mare te-ar costa 30 lei... pt 5 tuburi...

  7. #7
    Base member cucux's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    406
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Katalin_s View Post
    ce afacere faci 2 balasturi de 2x 24w = 100 lei, un balast no name 10 lei, 5x 10=50 si intreb pt ca unu din obor aprinde pana la 56 sau 36... deci daca ai putea sa aprinzi 2 tuburi cu unu mai mare te-ar costa 30 lei... pt 5 tuburi...
    Aprinde "pe dracu" de 56W.
    Am luat eu unul de 2x24W si nu avea putere sa aprinda decat un singur neon de 18W; cand ii puneam doua neoane crapa.
    Deci sunt satul de chinezarii, si din ce am mai citit pe ici pe colo, cica alea chinezesti nu aprind neoanele la adevarata lor capacitate.

    Numai bine,
    Catalin
    LINUX - Because restart is for adding hardware.

  8. #8
    High member Vasile's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Vatra Dornei
    Posts
    840
    Post (Dis)Likes
    S-a mai discutat de zeci de ori problema asta , dar in concluzie este foarte adevarat , NU se compara un balast profi cu o chinezarie ,
    cele profi fac preincalzirea filamentelor , si dupa putin timp se simte adevarata lumina a tubului , pe cand cele chinezesti se aprind slab din prima si slab ramane ... daca incersi sa pui tuburi mai mari duce putin , deloc ,sau crapa repede ,

  9. #9
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Sintem prea saraci sa ne cumparam lucruri ieftine.
    Mergi pe varianta 2x24w.

    O zi buna,
    Dragos

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •