Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 125

Thread: Ajutor pentru alegerea centralei termice.

  1. #1
    Very high member bitanu's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Navodari <*))){
    Posts
    1,199
    Post (Dis)Likes

    Ajutor pentru alegerea centralei termice.

    Dupa multi, dar multi ani de asteptari, anul asta ma lipesc si eu (de fapt, intreaga scara) la sistemul de gaze naturale, fix acu cand se scumpesc si astea. Judetul Constanta nu are o asa mare experienta in domeniul asta al gazelor pentru ca sunt prezente de numai 10- max. 12 ani si mai nou pentru ca romanul moare de grija vecinului, s-au inmultit cazurile in care le sunt refuzate cererile pentru debransarea de la sistemul centralizat (am doi cunoscuti din C-ta care au ajuns in instanta), astfel punandu-se bete in roate celor care vor sa aiba ,,independenta,, si sa nu mai stea in plina iarna cu ferestrele deschise pentru a scoate excesul de caldura din casa. Unde mai punem ca metrul cub de apa rece in judet are pretul de 9 lei (furnizat+canalizat). Cica, e bine cu Mazare si mafia lui din consiliul judetean in frunte cu betivul adormit la volanul masinii (la semafor), Nicusor Constantinescu!?
    La Navodari pentru debransarea de la sistemul centralizat, trebuie sa completata si inregistrata o cerere (semnata de patru vecini si asociatie) la registratura primariei insotita de copii xerox ale C.I., act proprietate cu cadastru si ultima chitanta de plata la agentul termic.
    Dar si aici sunt unele probleme pentru ca de vreo doi ani primarul asta al nostru, a inventat ,,Ideea mea, norocul tau,, care este chipurile, este un fel de extragere la sorti prin care cetatenii orasului mai prind cate o luna scutire la caldura sau incalzirea apei calde, bani scutiti pe care in momentul debransarii de la sistemul lui ,,peste prajit,, , trebuie restituiti integral, altfel ... Unul ca mine, care am platit pe luna ianuarie de exemplu, numai incalzirea 500 lei, nu pupa niciodata un bilet la tombola lui Matei Nicolae. Deci e conceputa numai pentru cei cu garsoniere sau care sunt partial debransati. Normal, nu?
    Si ca sa va dati seama cum merge treaba sau cum nu merge, vechea firma distribuitoare (Ecoterm SA) care pana acum trei ani era o societate intermediara intre CET Midia si consumatorii casnici, pentru ca ,,deranja,, , a fost bagata in faliment de Primarul Matei pentru ca aceasta detinea si niste terenuri pe malul marii chiar langa tabara pentru copii, mai precis in nordul acesteia, care i-au facut cu ochiul. Aceste terenuri care au fost vandute de smecher Matei la o licitatie aranjata, si n-i s-a bagat in ochi ca primaria va urma sa furnizeze caldura in oras pentru a nu se mai fura banii. Dar de unde, ca in final s-a infiintat o alta firma numita Termica SRL.

    Asa ca nu mai e de stat la hotii astia si zilele astea trebuie sa dau zor, pana ce nu trag astia (primarul puscarias Matei si consilierii lui) o hotarare de consiliu local in care sa ma oblige sa platesc vreo 500 lei, asa aiurea. Ca sa va faceti o idee, am platit doar incalzirea apei (AC) pe luna trecuta la doua persoane 90 lei. Repet, doar incalzirea apei de la robinet, nu si metrii cubi de apa consumata.

    Asadar mi-am luat inima in dinti, am depus documentatia pentru acord acces la reteaua de gaze la Congaz (firma furnizoare a gazului din jud. Constanta), am semnat contractul de racordare, am platit racordarea din strada pana pe peretele blocului (2300 lei), am platit avansul pentru executia coloanei comune a scarii (cost total: 2.900 lei), unde am reusit intr-o singura luna sa-i conving pe toti locatarii sa contribuie la cheltuielile comune si in final, am platit si jumatate din valoarea bransamentului individual catre doua focuri (aragaz si centrala) in valoare totala de 1.650 lei. Acum nu ramane decat sa astept sa le iasa celor de la Congaz autorizatiile/avizele si sa demareze odata lucrarile din fata scarii. Nu imi ramane decat sa astept.

    Si cat astept trebuie sa imi schimb instalatia din apartamentul care are 70 mp (doar filtre, tevi mai bune din ppr cu insertie si robineti, pentru ca am calorifere de aluminiu in toate camerele a cate 12-15 elementi) si ce este mai important alegerea centralei.
    M-am tot uitat pe unele forumuri dar parerile sunt impartite de catre unii care se dau drept useri, iar ei sunt marea majoritate vanzatori de centrale. Pentru a alege centrala trebuie sa iau in calcul duritatea apei si rezistenta componentelor mai ales a partii mobile din schimbatorul de caldura sau vana cu trei cai etc.

    In Constanta si Navodari multi multi isi monteaza in apartamente centrale Immergass (cica sunt italine) urmate de Ariston (tot italiene dar asamblate in Turcia ). Altii zic ca Viessemann, Buderus si Vaillant sunt cele mai bune.

    Eu as bate mai mult catre Viessemann Vitopend 100-W tip WH1D.
    Voi catre care din ele ma indrumati? Care considerati ca ar fi mai buna? Voi ce detineti si care ar fi bubele lor?
    Last edited by bitanu; 29-06-2013 at 02:22.

  2. #2
    High member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    577
    Post (Dis)Likes
    salut dan , eu am acasa saunnier duval,sper ca am scris bine , ce īţi post spune e că merge bine, īncălzeşte apă constant ,adică nu variază temp apei la duş e destul de silentioasa,am auzit şi mai gălăgioase dar probabil erau şi mai vechi, a mea are 2 ani ...

    , vezi sa fie de 24kw nu de 18 că alea īncălzesc apă īncet şi nici nu prea reuşesc să o dea constanta, temp apei calde variind . Cel puţin aşa am īnţeles de la firma ce mi-a montat mie centrala , ce vei folosi ppr sau cupru pentru ţevi ? Dacă stau să mă gāndesc eu zic că vei alege ppr , că cred că sunt inerte cānd vine vb de modificarea parametrilor apei , faţă de cupru, sau zic prostii?
    Illegitimi non carborundum.

  3. #3
    Base member rodoselada's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Crawley, Anglia
    Posts
    434
    Post (Dis)Likes
    Salut Daniel
    Eu detin o centrala ariston de 23 de kw la care am racordate 7calorifere plus apa calda baie si bucatarie la o suprafata de 120mp, centrala o am de 6 ani la care nu am nici o problema, referitor la instalatia din casa te sfatuiesc sa mergi pe cupru este mult mai bun si in plus pe tot traseul degaja caldura, nu se dilata si din punct de vedere estetic este mult mai ok, pe cand la ppr tot timpul iti sar tevile din cleme, caldura degajata 0 estetic 0. Si inca un aspect pe care l-as lua in calcul pentru centrale este sa nu aiba prea multa parte electronica fiind mult mai costisitoare in cazul unei defectiuni, sa ai circuit electric separat cu siguranta separat pentru centrala, centrala sa nu ti-o monteze nimeni altcineva decat cei de la service, altfel nu primesti garantia. cam asta e.

  4. #4
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    em am experienta cu trei centrale. una ariston genius la parinti care merge de 15 ani, una junkers bosch la vechiul apartement care are deja 7 ani si una ariston de 1 an la casa. sunt multumit de toate dar eu as merge pe junkers-bosch. trebuie sa ai in vedere si volumul de aer incalzit la alegerea puterii. singura interventie a trebuit facuta la genius anul trecut la schimbatorul de caldura. traseul e bine sa-l faci pe cupru ingropat in sapa si izolat termic ca sa nu se vada tevaraie prin casa.

  5. #5
    High member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Targu-Jiu
    Posts
    818
    Post (Dis)Likes
    salut Bitanu, ma bag si eu in seama la subiectul tau,in Targu-Jiu(judet cu extractie de gaze naturale)fenomenul debransarilor are vechime,pot spune ca este incheiat de multi ani, de prin anul 1995-1996 a inceput ,,Marea Debransare'' si ca multi altii(tot orasul)m-am debransat si eu,destul de usor,si am trecut si eu prin acea ,,organizare de santier'' prin care ai trecut si tu,debransare de la reteaua de termoficare a cartierului,contorizare individuala la gaze cu schimbarea instalatiei+supradimensionare a instalatiei.Ma rog tot tacamu,si am montat o prima centrala Ariston,care sa dovedit utila vreo 2 ierni pana cand schimatorul caldura-apa calda a cedat,mentionez ca in cursul evenimentelor mai sus enumerate manopera de montare a centralei am facuto eu,fara a face acel PIF(PUNERE IN FUNCTIUNE)urmat de garantie,intr-un cuvant eram pe cont propriu adica fara garantie.Instalatia este din cupru,material pe care-l recomand atat pentru usurita cu care se face instalatia cat si din alte motive reliefate de un coleg de forum mai jos.Am mers la o firma care se ocupa d
    e service la centralele Ariston unde am gasit si un ,,binevoitor''care in schimbul a 5 milioane vechi imi inlocuia schimbatorul fara garantie si acte, sau in schimbul a 8 milioane si ceva imi monta acelasi schimbator cu acte si garantie.
    Am decis ca-i prea scump in ambele cazuri(centrala noua costase 16,5 milioane)si m-am decis sa o inlocuiesc cu una mai buna(performanta)si am ales un Wiessmann Vitopend 100,24 kw (scula tata nu jucarie) pe care o detin si in prezent.Este o centrala care raspunde cu brio la toate cerintele,nivel de zgomot aproape de zero,teperatura apa calda foarte ridicata(ceeace nu am avut la Ariston),cazan+instalatie interioara din inox,ma rog cam tot ce era bun ,la un pret de 34 de milioane.
    Incalzesc cu ea o suprafata de 78,34 m/p prin intermediul a 7 radiatoare de otel cu o lungime totala de 7,60 m/l(radiatoarele avand lungimi diferite).
    Imi permit sa-ti recomand ca sa alegi o centrala buna chiar daca-i mai scumpa(unde sa dus mia duca-se si suta)ca sa fi ferit de neplaceri ,sa faci acel PIF si garantia ,bafta si ape limpezi!

  6. #6
    Very high member bitanu's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Navodari <*))){
    Posts
    1,199
    Post (Dis)Likes
    Deci, sa inteleg ca Germania e Germania!
    Am uitat sa precizez, pentru centrala am alocati in jur de 2600 lei. Deci excludem din start centralele cu condensatie.
    Pana acum trei saptamani m-am tot interesat de un Ariston Genus Evo FF24 , o centrala frumusica, super-silentioasa, dar cu prea multe functii digitale ceea ce ma cam sperie pentru ca ma intereseaza mai mult durabilitatea si simplitatea. Ce nu mi-a placut la ea este faptul ca tevile sunt tare subtiri in carne, comparativ cu nemtoaicele.
    Acum doua saptamani dupa niste discutii pe forumurile de specialitate, cica Budderus Logamax 24kw (din grupul Bosch) ar fi regina centralelor, dar din cauza schimbatorului de caldura tubular care se mai blocheaza din cauza calcarului, baietii care asigura service-uri prin tara m-au directionat catre centralele cu schimbator in placi cum are printre altele si modelul Viesseman.
    Nu ca Budderus-ul nu ar fi bun dar la pretul pieselor este peste toate. In plus de asta toti recomanda ca alimentarea sa se faca de la o priza cu protectie. In cazul meu, cred ca o sa fie alimentata de la UPS-ul cu protectie al acvariului meu.


    In ceea ce priveste instalatia din apartament, cred ca o sa merg pe ppr cu insertie, ceva mai de calitate, asta din motive financiare. De ingropat nu pot pentru ca doar ce am renovat apartamentul. Cel mai urat cred ca o sa imi vina la trecerile pe langa pragurile intrarilor in balcoane (doua la numar), dar o sa gasesc eu ceva sa le acopar.
    Centrala o voi monta eu in perete urmand ca alimentarea cu energie electrica/
    gaz si reglaje sa o faca firma care va face PIF-ul.

    Chiar daca nu sunt instalator cu hartie la mana, pot sa zic ca ma pricep cat de cat la lipit pentru ca am facut deja trei subsoluri ale blocului meu cu ppr de la diametru 20 pana la 90. Legat de asta, chiar ieri am facut o intrebare la o firma specializata in monaje centrale si mi-au facut o oferta care ajunge la 4600 lei in care ar intra dupa mintea lor: o centrala Immergas la vreo 2200 lei, un termostat cu fir, un regulator gaz, un furtun flexibil gaz, robineti, mufaraie & cotaraie, teava ppr (ciudat, numai de 20 ) si manopera de 900 lei.In calculul lor nu intra radiatoarele, pentru ca le am.


    Legat de filtrarea apei, cred ca am sa montez sub chiuveta din bucatarie pe apa rece: un filtru Y si un filtru de apa marimea 7 (cum este cel din care ne facem noi reactoare CO2) cu sita fina. Dupa cate am inteles, fosfatii pe care ii folosesc multi, nu prea sunt recomandati mai ales daca tinem la sanatatea noastra, mai ales la dintoi . Trebuie luat in calcul faptul ca toata apa din mancare si cea de pe vase trece prin fosfatii din filtru. La centrala as monta un filtru magneti pe intrarea apei reci si iar un filtru mecanic Y, dar pe intrarea returului in centrala.
    Last edited by bitanu; 29-06-2013 at 10:54.

  7. #7
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    Salut,tata e instslator si el conoaste bine bine chestiile astea...eu am pusa de el imergas si iti dai seama ca nu imi punea daca nu era buna.acum,el are acasa viesman,ar una estul de scumpa,prin condenssre si altele care ii reduc considerabil facturile pe timpul iernii.parererea mea e ca viesmanurile sunt mai bune.oricum vezi ca iti trebuie neaparat un instalator,ca daca ii iei pe astia de la gaze sa iti traga tevile prin casa si sa iti puna si centrala te jecmansc ru de tot.
    Ezi ca si cornel69 e tot instalator si poti sa il intrebi si pe el.mai bine sa vorbesti cu un insalator de incredere decat sa iti spuna nu stiu cine ca a folosit ocentrala si I se pare ok

  8. #8
    Very high member bitanu's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Navodari <*))){
    Posts
    1,199
    Post (Dis)Likes
    Mai Tavi, instalatia o fac eu singurel. Ce, nu am demonstrat pana acum ca as fi un descurcaret?
    Astia de la gaze pe care i-am gasit eu se ocupa doar de gaze, nu si de tevaraia din casa.
    Cornel este unul, Bobi este altul si tot asa.... Ramane sa-i consult si pe ei, pe langa faptul ca stau toata ziua in cautari de informatii si pereri pe net-ul asta.

    PS: am inteles ca centralele Immergas ar avea piesele cele mai ieftine. De curiozitate, a ta unde este asamblata?
    Last edited by bitanu; 29-06-2013 at 11:19.

  9. #9
    Senior Member mariuscbn's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bukale tata-Dristor
    Posts
    1,558
    Post (Dis)Likes
    Ce-a mai eficienta centrala ar fi fost una de bloc pe lemne sau peleti pentru toti locatarii cu repartitoare de caldura dar,...implica tot blocul!
    Nu oricine are virtutea de a se comporta diciplinat in mijlocul dezodinei!
    Un om deştept poate să īnveţe şi de la un prost. Invers e mai greu.
    RESPECTA ca sa fii respectat!!!

  10. #10
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    Da crezi ca stiu?!eu am ramas cu o fobie fata de chestiile aste de cand ma lua tata cu el la lucrari.niciodqta nu mi-a pacut meseria asta
    Daca vrei il intreb e tata:spunemi cati bani ai de cheltuit cu centrala si cat de mare e apartamentul,cate camere si iti spun cam ce e mai bine sa iti iei.(sa sti ca nu am nici cel mai mic interes...)

Page 1 of 13 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •