Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 43

Thread: Crapi Koi nu mananca

  1. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Ce-i ,,buffer de pH " ?

  2. #22
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Precup View Post
    http://www.monbicarbonate.fr/blog/20...lgues-filtre/# uite un link despre bicarbonatul de sodiu
    Hai sa dam cu Bicarbonatul de gard... si sa "citam":
    "•Un bon nettoyage après l’hivernage : En mai ou juin, lorsque l’atmosphère se réchauffe et les jours rallongent, les algues tapissent le fond de la piscine. Saupoudrer 1 kg de bicarbonate pour 30 m3 d’eau de la piscine « à la volée » pour le répartir le plus uniformément possible (cela représente 35 g de bicarbonate par m3 d’eau de piscine). Le faire le soir et ne plus utiliser la piscine jusqu’au lendemain matin. Le lendemain, passer le robot ou frotter au balai brosse, puis faire un « back wash »
    Régler le TAC de votre eau: (Precup: stii ce e TAC? ) Le TAC (ou titre alcalimétre) quantifie la présence des sels minéraux dans l’eau. Un TAC trop faible entraîne une instabilité du pH qui peut alors varier à la moindre perturbation (complément d’eau, variation de pression atmosphérique, pluie, traitement, baignade ou apport même faible d’acide). Pour faire remonter le TAC de votre piscine d’un point, il suffit d’ajouter 16,26 mg de bicarbonate par litre d’eau de votre piscine, soit 16,3 g par m3. Par exemple, pour passer d’un TAC de 8 à un TAC de 13 dans une piscine de 40 m3, il faudra ajouter 5 x 40 x 16,3 = 3260 g soit 3,3 kg de bicarbonate. Certains produits vendus sous des noms savant et à des prix exorbitants ne sont autres que… du bicarbonate !"

    Revenind:
    - din moment ce tu nu stii ce valori ai in iaz... ci doar valorile de retea..... e cam nasol (eu unul cel putin asa am inteles din postarea ta) si nu prea se poate sa dam verdicte clare.
    - din moment ce nu stii valoare Kh-lui... iar e nasol: nu poti afla motivul instabilitatii sau motivul scaderii drastice a Ph-lui....
    - La un Gh de 10..... normal ar trebui sa ai un Kh in jur de 4-5 ceea ce ar insemna un Ph stabil..... dar valoarea data de tine infirma regula.

    Pe final: Bicarbonatul de sodiu NU RIDICA Ph-ul!!!! El creste Kh-ul (TAC in varianta franceza) si ajuta la stabilizarea Ph-lui. Iar aceasta crestere trebuie facuta gradual si in decursul a mai multor ore... nu deodata.
    Indiferent de valorile care le doresti sa le ai.... ar trebui sa vezi intai: de ce a scazut ph-ul? Ptr ca remediul care il aplici acum poate fi temporar si peste o saptamana sa te trezesti ca tre sa o iei de la capat.

    Colegii iti pot da mai multe detalii mult mai avizate decat mine... eu unul am fost amuzat sa zic asa... de viziunea ta gen: pun bicarbonat si gata, am rezolvat.

    L.E. La intrebarea ta...Ce-i ,,buffer de pH " ? nu pot sa iti raspund decat: http://lmgtfy.com/?q=http%3A%2F%2Fen...uffer_solution

    Sau.... http://lmgtfy.com/?q=solutii+tampon+de+ph

    Spor....
    Last edited by Nimeni; 26-06-2013 at 03:56.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Am facuta analiza apei din iaz si are urmatoarele rezultate :
    Amoniu 0 mg/l
    Nitriti 0,00 mg/l
    Nitrati 5,6 mg/l
    PH 6 unitPh
    Duritate ~ 10grade Germane


  4. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Intrebarea era dece nu se hranesc pestii ?

    Am postat tabelul cu parametrii apei din retea in caz ca trebuie sa schimb apa

  5. #25
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    pH poate sa fie scazut nu numai din cauza KH-ului, asa cum iti spune nonsalant
    syso, el poate fi scazut dintr-o multitudine de cauze, lucru mult mai probabil: o
    cantitate mare de nitrati (din testele tale se pare ca nu este), o cantitate prea
    mare de CO2 (asta inseamna o proasta oxigenare/aerare), un nivel crescut de DOC
    (dissolved organic carbon).
    Folosirea bicarbonatului se sodiu este o solutie rapida de a ridica pH-ul, dar nu este
    o solutie completa. Chimia apei nu se rezolva doar adaugand un pumn de bicarbonat
    de sodiu. Dar despre chimia apei in pond ar trebui sa iti povesteasca mai mult syso,
    care prefera sa o faca in privat, decat sa scrie aici pentru toata lumea. Si prefera sa
    iti dea linkuri, copy/paste, decat sa iti explice ce si cum. Cel putin asta face pe forum
    la vedere, ce face in PM-uri nu stiu.

    O seara placuta,
    Dragos

    LE nu se hranesc pentru ca ai o apa acida si sint stresati. Ce duritate ai masurat, trebuie
    sa scrie pe tester, GH sau KH?

  6. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Duritatea mi-au determinat-o la un laborator specializat si au spus ca e de 10 grade Germane

  7. #27
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Dar care duritate au testat-o, duritatea carbonatata (KH) sau duritatea generala (GH)?
    Probabil ca este cea totala. Toate analizele sint facute in laborator?
    Last edited by kirucd; 26-06-2013 at 04:13.

  8. #28
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Ok....
    - Kh-ul cat il ai?

    - ce inseamna Nitriti si ce inseamna Nitrati? de unde avem.... NO2 si NO3..... Nu fac caterinca.... dar unii le incurca pe testere si dau valoarea de NO2 ca fiind Nitrati....

    - ce inseamna Duritate? (http://ro.wikipedia.org/wiki/Calitatea_apei de unde avem:

    Duritatea apei: rezumat
    Se datorează sărurilor de calciu și de magneziu aflate în soluție. Aceste săruri pot fi sub forma de carbonați, de cloruri, de sulfați, de azotați, de fosfați sau de silicați.

    Un grad de duritate este echivalent cu 10 mg de CaO, sau 1,142 mg de MgO conținute într-un litru de apă.

    Duritatea temporară este determinată de carbonați, care prin firbere precipită. de unde avem... KH!
    Duritatea permanentă este determinată de celelalte săruri de calciu și de magneziu (sulfați, cloruri, etc.) și nu precipită prin fierbere... de unde avem... Gh!
    Duritatea totală este suma durităților temporară și permanentă.

    revenind: faptul sau motivul ptr care nu mananca... ti-l poate spune Syso momentan. Iar din moment ce te-a sfatuit sa pui sare.... banuiesc eu ca ai inversat primele valori ale testelor si pestii tai sunt "un pic" intoxicati...
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    http://www.pesti-acvarii.ro/index.ph...iului.html#top aici da ca solutie de crestere a.Duritatatii carbonice sau duritatea temporara este cea care masoara capacitatea de amortizare, de absorbtie si neutralizare a acizilor fara schimbari majore de pH. Gânditi-va la capacitatea de amortizare ca fiind un burete, cu cât capacitatea de amortizare este mai mare cu atât si buretele este mai mare.

  10. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Amoniu 0 mg/l
    Nitriti 0,00 mg/l
    Nitrati 5,6 mg/l
    PH 6 unitPh
    Duritate ~ 10grade Germane
    Oxigen 8mg/l !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •