Results 1 to 5 of 5

Thread: Donez melci mici

  1. #1
    Junior Member Dan Valahul's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes

    Donez melci mici

    Donez melci mici de maxim 4 mm. cu care m-am procopsit dintr-un substrat de pietriș de Dunăre nefiert. Spre rușinea mea am ignorat sfaturile celor mai vechi în acvaristică.
    Aceștia se hrănesc după observația mea cu materia organică de pe plante sau orice suprafață, foarte prolifici, am omorât până acum cred că peste 1.000 buc. Plantele nu sunt afectate deși am multe Elodeea Densa în 2 acvarii.
    Aceștia reușind să supraviețuiască și în un acvariu creșă steril în care cresc pui de Molly. Sunt aproape circulari și aproape invizibili când sunt mici și nu cunosc specia deși am căutat referințe despre ei nu am găsit pe net!
    https://plus.google.com/photos/11523...081?banner=pwa

  2. #2
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    mai putina mancare la pesti (o data la doua zile) si o sa vezi rezultate in cateva saptamani. melcii au rolul lor in orice ecosistem

  3. #3
    Member sorincraiovasud's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Craiova, Romania
    Posts
    151
    Post (Dis)Likes
    Cauta cativa melci asasini si o sa scapi de melcisiori garantat

  4. #4
    Junior Member Dan Valahul's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    Am optat pentru a 3 variantă îi țin sub control culegându-i manual și ținându-i sub control , plus că aceștia consumă excrementele peștilor, acest lucru nu duce la apariția de planaria.
    Am mai observat ceva, că la lipsa de oxigen aceștia ies la suprafață pe sticla acvariului, putând fi lesne colectați și îndepărtați!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Iasi
    Posts
    173
    Post (Dis)Likes

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •