Results 1 to 6 of 6

Thread: Neoni negri + Neoni rosii = love?

  1. #1
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes

    Neoni negri + Neoni rosii = love?

    Am un banc de 10 neoni rosii care stau in martea de mijloc-jos a acvariului si vreau sa iau ceva pentru partea de mijloc-sus.
    Ma gandeam sa iau 10 neoni negri sau daca nu, 10 Rasbora Espei.

    As prefera neoni negri deoarece se gasesc mai usor, dau bine in amazonian si sunt mai vizibili de la distanta, dar nu stiu daca vor face banc impreuna in partea de sus sau se vor amesteca cu cei rosii? Am gasit pe internet pareri contrare asa ca va intreb si pe voi din experienta daca se amesteca sau fac bancuri separate in parti diferite ale acvariului.

    PS:Am mai avut neoni rosii si negri in acvariu.. dar facusem o ciorba, cu 2 negri, 2 rosii, 2 albastri si 2 roz... si normal saracii ca facusera un singur grup. Ma intereseaza daca a avut cineva impreuna un numar mai serios din fiecare sa imi spuna daca se amesteca sau nu.

  2. #2
    Junior Member razvan_shao's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Ploiesti
    Posts
    86
    Post (Dis)Likes
    salutare,

    eu am 20 de neoni inessi, ce-i drept si 10 negri, intr-un acvariu de 90 litri si iti pot spune ca la mine formeaza fiecare gasca lui, nu stau impreuna.
    oricum daca te hotarasti sa-ti iei spune-ne si noua cum au rectionat?

    spor la treaba !!

  3. #3
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes
    Victorie!!!

    Mi-am luat 5 neoni negri de test (gasit ieftini cu 3 lei).. fac banc in jumatatea de sus cu Rasbora Espei in timp ce Neonii Rosii stau in partea de jos.. luceste tot acvariul, sus arginti/bronz, jos verde/albastru... Maine mai iau 5 neoni negri.

    PS: Nu pun poze inca ca e cam ciorba si nici plantele n-au avut tip sa-si revina dupa ce o dat racul cu coasa...

  4. #4
    High member Kittie's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bucuresti - sector3
    Posts
    657
    Post (Dis)Likes
    Nici la mine nu fac banc impreuna cei rosii cu cei negri. E drept, cei negri sunt mai putini si sunt fiecare pe unde are chef, nu stau nici macar ei impreuna.

  5. #5
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    din cate imi aduc aminte, avand caracide mici de genul neonilor, (acum ceva ani buni), nu am avut specii (bancuri de pesti) diferite care sa stea impreuna.
    Ok....la o sperietura se aduna toti si formeaza un grup dar in coditii normale/prielnice de trai nu cred ca o specie va forma cu o alta un banc de pesti permanent. (neon roz, negru, inessi...si parca mai era ceva-asta cu ceva ani in urma).
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  6. #6
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes
    Neonii nu fac banc decat daca se simt amenintati... din fericire perechea mea de scalari este mai mult decat fericita sa ofere acest serviciu... >:-D

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •