Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 22

Thread: Tratarea pestilor de larneea (lipitori) - sfaturi

  1. #11
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Tratamentul se face in iaz. Cantitatea de solutie o calculezi in functie de capacitatea iazului(poti pune si un plus de cateva zeci de ml(nu afecteaza pestii-sa nu pui in minus!!) Degeaba tratezi pestii daca nu iei masuri de tratare a intregului ecosistem.Ouale raman in suspensie in toate mediile din iaz. Vor ecloza dupa 2, chiar si trei saptamani si vor incepe sa-si caute o gazda purtatoare.
    Sarea, nu are niciun efect impotriva acestui parazit.
    Inainte de administrarea solutiei fa curatenie exemplara in iaz, filtre etc, inlocuieste o parte din apa.
    Nu incerca sa scoti parazitii din pesti inainte sa administrezi tratamentul deoarece vei provoca rani mult mai grave. Dupa ce mor, acestia se vor desface mult mai lejer din pielea pestilor.
    Imbunatateste conditiile de aerare a apei.

  2. #12
    User banat
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    Daca nu gresesc pe undeva, 100ml Argudol pentru 400 l apa costa 28 ron. Pentru 25000 l ar trebui 100 ml x 25000 l / 400 l = 6250 ml care impartite la sticlute de 100 ml ar rezulta aproximativ 63 sticlute. Acestea inmultite cu 28 ron/buc. = 1764 ron
    Pare un pret prea mare de aplicat in tot iazul. De aceea as fi incercat intrun vas de 1000 l incarcat cam la 800 l si asa aplic 2 doze.
    Iar cu iazul sa fac cum a zis goodmans, sa scot tot, sa-l curat si sa-l dezinfectez cu var, 2 saptamani cat tine tratamentul.
    Problema cea mai grava este cu apa, ca a inceput rationalizarea, ca sa nu ude lumea gradinile cu apa din retea si nu mai reusesc sa bag apa in iaz daca il golesc.
    Daca nu era problema cu apa chiar de maine ma apucam si-l goleam, ocazie cu care l-as fi curatat complet de sedimentele care s-au depus il el de anul trecut. Aproape in fiecare weekned bag aspiratorul si trag de pe fund depunerile si malul creat, dupa care curat algele de pe pereti si trepte.
    Referitor la oxigenare. Acum iese printr-o teava de PE 50 redusa la 32 cu doua iesiri, plus un skimmer de la Oase. Credeti ca nu este suficient ?
    2013-06-15 17.31.26_1.jpg
    Ce sa mai cumpar?
    Multumesc.

  3. #13
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Hai sa ne "linistim" un pic.... si sa facem o analiza a situatiei:

    - Sfatul lui Godmans este cel mai pertinent pana la aceasta ora. Nu spun din prisma faptului ca eu impartasisem cam "aceeasi solutie" cuiva pe privat si poate daca citeste... trage concluzia ca de asta il sustin pe Goodmans. Dar colegule... trebuie sa intelegi cel mai important lucru: ai un iaz infestat de un parazit "al dreacului".... si trebuie dezinfectat iazul. Faptul ca ramane fara apa pana la toamna....: mult mai bine: ai timp sa reconsideri filtrarea si sa o pui la punct cum trebuie.

    - revenind la paraziti si tratamente: trebuie sa stii ca intotdeauna echivalentul unui medicamend obisnuit ptr pesti... este si in "varianta POND"... Furanol - Furapond; Argudol - Argupond... si aici linkul: http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...7&t=temartic_e
    Poti observa pretul relativ accesibil si dozajul: "40 ml to 450-500 litres of garden pond water" iar un flacon ajunge la ...? "500 ml are sufficient for 6000 of pond water"
    Asa ca.... inainte sa faci cumparaturi, mereu sa intrebi, ok? Poate mai stim si noi una-alta.

    Nu omite faptul ca trebuie sa stii exact CE TRATEZI si mai ales... DE CE TRATEZI.
    Eu unul as pune pestii in 2 rezervoare de 1000L si as face acolo tratamentul in timp ce paralel as face si dezinfectia iazului. Spor
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. #14
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Salut! Inainte sa faci cumparaturi, gandeste-te la cateva aspecte, printre care:

    Merita sa cumperi medicamente pentru "pond" (de la Sera, JBL caci eu pe astea le-am tot incercat, pe rand ? ...daca nu verifici la microscop si afli exact cu ce parazit te confrunti? Adica, iti permiti dpdv financiar sa o iei pe ghicite cu solutii mai scumpe (pt iaz) decat cele destinate acvariilor? Eu m-am "scumpit" in a scoate pestii intr-un vas de carantina si in a goli, curata si apoi dezinfecta iazul si am cheltuit de 3 ( ca sa nu zic 5-6 ori ca nu suna bine) ori mai mult decat daca i-as fi scos de la inceput si i-as fi tratat si monitorizat corespunzator. Intr-un vas de carantina iti poti da seama ca ii scoti cand vrei, controlezi cand vrei, bibilesti cat vrei.

    Ziceai ca e criza de apa....dupa fiecare serie de tratament aplicat e indicat sa faci un schimb de apa. Cred ca in situatia data, te avantajeaza mai mult sa schimbi 1/3 din 1000l decat 1/3 din 25000l cat zici ca ai... ai verificat cu un apometru, apropos? ...ca ai fi surprins de rezultat afisat de ceas! ..si inca ceva...daca e asa criza de apa, tu cum faci schimburile de apa, atat de recomandate, saptamanal??

    In alta ordine de idei, ref la "dotarile" unui iaz citeste si tu la colegii avansati de aici de pe forum si vezi ei ce lampi UV si mai important cate au pt iazurile lor, pompe aer, skimmere si o sa iti dai seama singur de ce mai ai nevoie... La ce volum de apa ai tu, cred ca o intrebare buna ar fi de cate pompe de 55W- 75W ai nevoie...in niciun caz doar de una, cum am vazut ca te intrebi tu....

    Mult succes!


    L.|E. Mi-am adus aminte ca ai zis ceva de skimmer. Fix de ala am si eu si pot sa zic ca e "fix pix"...un pic mai bine cu el, decat daca nu ai avea nimic, dar departe de ceea ce "trebuie". Nu stiu daca ai sesizat ca odata ce l-ai desfacut pentru curatat, furtunelul care trage aer, se gatuie fiind prea "subtire" (pereti subtiri adica, nu ingust). Si in timp oxigenul cu care se lauda cei de la Oase ca-l injecteaza se va diminua considerabil spre deloc. Eu l-am inlocuit cu unul cu peretii mai rigizi, si chiar am tras inca unul suplimentar de la o a doua fanta de pe alt flotor. Daca se gatuie unul si nu ma prind in timp util, va trage aer pe celalalt. E o imbunatatire sesizabila! Insa, repet, pe ansamblu e frectie. E pentru incepatori...de jucarie... Primavara cand isi scutura pomii flori, petale, frunzulite se colmateaza zilnic ulterior de doua ori pe zi deci devi "sclavul" lui.... Ideal pentru amandoi ar fi un upgrade cu un skimmer adevarat, conectat la un filtru, la un sieve.... dar totul dupa "buget". )
    Last edited by dacikus; 24-06-2013 at 15:07. Reason: Later Edit - skimmer

  5. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Cei din Serbia si Ungaria trateaza crapii infectati cu Reldan, insecticid folosit pt.pomii fructiferi. L-am folosit si eu la niste pesti ce i-am cumparat cu Lernea si in cateva zile totul a fost Ok.Il poti gasi la magazinele ce vand insecticide pt. pomi fructiferi.Folosesti 2ml/tona de apa.
    Ma mira faptul ca la temperaturile astea tu ai Lernea in apa. La peste 25 de grade stiam ca mor.

  6. #16
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    dum

    vezi ca nu mai este reldan 40 ec in comert ci doar reldan 20 ec
    25 -29 de grade e optimul pentru lernaea.

    https://edis.ifas.ufl.edu/fa185

  7. #17
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    dum

    vezi ca nu mai este reldan 40 ec in comert ci doar reldan 20 ec
    25 -29 de grade e optimul pentru lernaea.

    https://edis.ifas.ufl.edu/fa185
    Daca cauti mai gasesti ...
    Doza de 2ml/tona este pentru ce gaseste acum in comert.

  8. #18
    User banat
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    Salut Dacikus.
    Larneea am sigur ca am vazut cum sunt prinse pe pestii cei mici. Chiar am smuls cu o penseta si semanau cu unele poze ce am gasit pe internet. Paza cu pestele mic nu este prea clara dar 3 bucati de larneea am vazut eu pe pestisor. Sotia a facut poza in timp ce eu incercam sa-l tin sa se vada mai bine. Daca il tineam sub nivelul apei se vedeau firicelele care erau prinse de el. Unul chiar aproape de ochi si altele mai in spate spre inotatoarea dorsala. Punctele rosii ar trebui analizate daca provin de la aceleasi lipitori sau de la altceva.
    Problema este ca cei mari par a nu avea nimic. Poate au sistemul imunitar mai bun si nu a aparut. Apa in iaz are 25 grade. Dar poate ca fiind instalate nu mai vor sa moara.

    Tot pe forum am citit ca parerile sunt impartite in legatura cu folosirea UVC-ului. Nu mai stiu cine spunea ca ar fi bine daca ai sta un sezon fara UVC pentru mentinerea culorilor.
    Eu unul am trecut in buget sa cumpar un UVC mai mare de 35W sau 55W dar nu stiu care este mai bun.
    Am mai prevazut si in curand voi incepe si reamenajarea iazului pentru a impiedica patrunderea frunzelor de primavara si toamna precum si limitarea accesului razelor solare in iaz reducand cresterea algelor.

    Referitor la skimmer, e foarte buna ideea cu cea de a doua tija de plastic pentru aer. Asa este, se infunda foarte repede si trebuie sa-l cureti zilnic.
    Am mai vazut un disc cam de vreo 20-25 cm care se poate lega la o sursa de aer. Ce parere aveti ? Cum se cheama si de unde se poate procura, la ce pret ? Sau alte variante pe care le folositi voi.
    Cred ca asa se poate oxigena apa la cel mai jos nivel si astfel s-ar grabi procesul de descompunere a reziduurilor.

    P.S. Nu stiu cum sa inserez o poza sa se vada mai mare. Aparatul foto o face la peste 3Mb si daca o micsorez se insereaza ca celelalte de mai jos.

  9. #19
    User banat
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    In poza de la postul #12 am scos cam 5mc apa tot tragand cu aspiratorul din iaz in ideea de a completa cu apa proaspata. Relativ proaspata. Am un bazin decantor de 3mc in care aduc din reteaua stradala si sta la decantat. De acolo folosesc la apa menajera a casei si la iaz sa completez. Astfel am inteles ca se elibereaza si clorul introdus in apa potabila. Afland ca in zilele urmatoare incepe rationalizarea, am bagat continuu din retea pana s-a umplut. Nu m-am uitat la apometru... scopul era sa umplu iazul cat mai repede.

  10. #20
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    ''Eu am scos toti pestii intr-un bazin si le-am bagat sare la greu'' -

    Larneea rezista cu brio la sare. De fapt este un vierme ce are habitatul in ape salmastre. Deci sarea nu va face rau decat pestilor.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •