Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Thread: Tratarea pestilor de larneea (lipitori) - sfaturi

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes

    Tratarea pestilor de larneea (lipitori) - sfaturi

    Salut. Ma numesc Marius si sunt din Ploiesti. Am un iaz de aprox.25000l cu folie, cu vreo 80 pesti, 7 koi de 4 ani, 4 shubunkini, si restul caras rosu. De ceva vreme am observat ca pe puii de peste, cei de anul trecut, au aparat niste lipitori (larneea as zice eu din cate am cautat pe internet). As vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi sa pot scapa de aceste lipitori. Cei mari nu cred ca au probleme, doar din cei mici am reusit sa prind. Astazi am prins unul mic de 4 cm. Sistemul de filtrare este format dintr-un kit - pompa Titan 8000 si filtru Hozelock Cyprio Bioforce 24000 cu UV 13W plus o prefiltrare home made cu 4 butoaie de 220l in serie. Cum ma puteti ajuta ? Orice sfat este binevenit. Multumesc anticipat.2013-06-23 18.26.56.jpg

  2. #2
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Argudol de la JBL.... sau Aradol.... care trateaza Paduchele de crap..... contine aceeasi substanta ca si Dimilin-ul: Diflubenzuron... aplicat comform prescriptiilor sau... efectuarea de bai de scurta durata. ASTA IN CAZUL IN CARE SUNT VIERMII RESPECTIVI.
    sau Permanganat de potasiu
    sau.... depinde de situatia exacta la tine in pond: o analiza clara trebuie facuta per total: nu poti spune ca pestii mari nu sunt afectati: pot avea ancorati viermii dar pestii mari sa fie mai rezistenti si sa nu prezinte momentan simptome.
    In afara de asta.... analiza la microscop: asta iti da verdictul clar asupra a ceea ce trebuie sa faci.
    Poti incerca cu tratament de sare dar,... iarasi: din moment ce nu se stie clar toata situatia.... nu se poate da un verdict imediat.

    I-a legatura in privat (PM) cu CatalinBGS... DUM... VALIAZ... Syso... ei te pot ajuta cu o diagnosticare si medicatie.

    Ps: Iazul si pestii... de cand ii ai?
    Ps2: 11W UVC am eu ptr un acvariu de 900L ... concluziile le tragi singur "dupa ce trece beleaua"....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #3
    User banat
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    De 3 ani. http://www.youtube.com/watch?v=Jf5FYyhSAN4
    Pana acum a fost ok. Am reusit sa trec iarna fara nicio pierdere, in comparatie cu acum doua ierni cand am pierdut 4 bucati din lipsa aerisiri, cand a fost gheata de 20 cm si a trebuit sa o sparg cu ranga, ca sa fac o copca de aproximativ 1 m. Dupa aceea am citit pe internet ca nu trebuia sa dau cu ranga ca ii stresez si ii fac sa se miste cand ei sunt in hibernare.
    Iarna trecuta am cumparat un aerator de la Resum si cu o piatra sfera lasata la 50 cm sub nivelul apei am reusit o copca permanenta de 1m in diametru.
    Acum sunt cam asa. 2013-06-23 11.27.21_1.jpg
    Am facut rost si de un butoi de 1000l pentru o eventuala carantina. Sa vad cum fac cu microscopul si cu luarea probelor.
    Intro anumita pozitie cand il tineam in apa, se puteau vedea acele lipitori care ieseau din zona respectiva si se intindeau ca un firicel. Am reusit chiar sa trag de una cu penseta si sa o smulg dupa care am dat cu albastru de metil pe rana.

  4. #4
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Pai asta se si recomanda la Larneea :
    "Management

    Individual lernaeids can be removed from the affected fish using forceps. However, the removal is not always complete; sometimes the anchor portion remains embedded. The forceps method is impractical on a large scale, and other methods are recommended. Regardless of the method used, treatment of the entire system is necessary in order to treat all the fish and to control all life stages of the parasite, including those stages that survive off the host. Adult female lernaeids can survive 30 days on a fish host and are hardier than younger life stages; therefore, treatment should continue for several weeks."
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    Parerea ta ar fi sa-i scot pe toti in vasul de carantina si dupa o curatare mecanica sa-i bag in solutia Argudol ? Si cu iazul ce sa fac ? Cum sa-l dezinfectez ? Problema mare o sa fie daca va trebui sa schimb apa ca a inceput rationalizarea pe timp de vara si aici este o problema. Fiind la 25 km de Ploiesti, intr-un sat, e mare problema cu apa pe timp de vara. Daca trebuie si zici ca UVC-ul de 13W este mic as cumpara unul de 35W sau 55W.

  6. #6
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Retine un lucru important: NU IMI DAU CU PAREREA! NU LUA POSTAREA MEA CA PE UN SFAT DE URMAT!

    Eu am spus doar:
    - in cazul viermelui indicat de tine... un medicament rapid de gasit... este Argudolul: stiu de el din alte motive si stiu ce contine si stiu ca e folosit la pond si la "paduchi"(ancore etc) ...
    - verificand pe net despre lighioana ta... la medicatie am vazut ca este recomandat acelasi reactiv ca cel continut de Argudol. Pe net se mai recomanda Permanganat... iar asta stiu ca are Catalinbgs... de aceea te sfatuiam sa iei legatura cu cei care au koi... si care stiu despre bolile specifice pestilor.

    - Eu nu am koi.... eu mi-am spus parerea in legatura cu un medicament! I-a legatura cu cei care sunt in bransa... ei te pot ajuta, dar nici ei....pana nu faci o analiza microscopica. Fiind relativ aproape de Bucuresti.... cred ca si asta se poate rezolva relativ usor!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  7. #7
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Parazitul care ti-a invadat iazul este unul dintre cei mai ,,nenorociti'' . Ranile provocate de acest vierme ancora pot provaca chiar si moartea in cazul pestilor de mici dimensiuni. Din cate observ iazul tau sufera de o epidemie avansata. Tratamentul este destul de anevoios si de durata.
    Medicamentul indicat de colegul(argupond) este eficient daca il dozezi corect.Obligatoriu, se repeta administrarea acestuia pe intreaga suprafata a iazului dupa 2 saptamani(eu l-as repeta de mai multe ori)-( Ouale acestui vierme sunt foarte rezistente si pot supravietui mult timp, in conditii vitrege in diverse medii din iaz)
    Dupa prima administrare(1-2 zile) viermi mor, dar cea mai mare parte dintre ei,vor ramane in continuare ,,ancorati'' de trupul pestilor. Ideal este sa ii elimini cu ajutorul unei pensete si sa aplici o solutie dezinfectanta pe rana pentru a preveni ranile majore.

    Calitate proasta a apei si lipsa de oxigen este principalul factor care a dus la aceasta explozie de paraziti. Verifica capacitatea filtrarii si ai grija in viitor ce pesti achizitionezi si care este starea lor de sanatate. Este posibil ca parazitul sa fi intrat in iaz cu ajutorul unei astfel de achizitii.

    Dupa tratament, incearca sa hranesti pestii cu o mancare bogata in vitamine.

  8. #8
    User banat
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    Asa cum l-am intrebat si pe Nimeni crezi ca ar fi bine sa-i scot intr-un vas de 1000l si sa aplic acolo tratamentul ? Am citit pe o cutie de Argudol ca trebuiesc oprite orice instalatie de UVC, carbon, CO2, etc. O cutie de 100 ml se foloseste la 400l apa timp de o saptamana, dupa care se schimba 30% din apa (asa am citit pe prospect). Stie cineva acesti paraziti traiesc si in apa sau pe plante ? In sesnul ca daca fac tratamentul intr-un vas carantina si dupa 14 zile ii aduc innapoi in iaz este posibil sa o iau de la capat cu infestarea ?
    Din punct de vedere al parametrilor apei acestia erau ok la ultima verificare cu testul 6 in 1 de la Tetrapond (erau in parametri normali). Apa curge nonstop prin 2 iesiri de teava PE de 32 si am si un skimer de la Oase (care cand absoarbe introduce si un jet de aer in apa).

  9. #9
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    E nenorocit rau acest parazit.Ai introdus probabil un peste infestat sau a fost adus de altcineva/altceva.
    Eu am avut pe vremea cand aveam crap comun in iaz si am bagat niste plante luate de pe o garla.In 3 zile de la data introducerii plantelor toti pestii aveau viermi ancora.
    Am incercat o gramada de medicamente dar fara rezultat.Capul parazitului este adanc infipt in peste si nu prea este afectat de medicatie.
    Eu am scos toti pestii intr-un bazin si le-am bagat sare la greu,asa am vazut si cat rezista crapul comun la sare,practic astia pot trai lejer si in ocean


    Scoate pestii,trateaza-i cu ce ti se va recomanda de cei mai priceputi.
    Scoate plantele,taiele si pastreaza doar radacinile din pamant.Schimba si pamantul de la ele.Baga-le intr-un butoi ceva cu putin pamant si mentine totul la nivel de noroi/namol.
    Seaca iazul si presara var peste tot.Lasa-l uscat asa 2 saptamani timp in care tratezi pestii in bazinul de 1000l
    E cald rau,bazinul sa fie la loc racoros,o pivnita ceva si foarte foarte bine aerat in timpul tratamentului.
    Cand muti pestii poti inlatura manual viermii de pe pestii mai mari.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  10. #10
    User banat
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    In prima faza as incerca cu Argudol de la JBL in vasul de 1000l, ca o doza de 100ml merge la 400l apa si in iaz as baga sare. Am vazut pareri ca se pun 5kg la 1000l daca nu gresesc fata de 3kg. Tu cate kg de sare ai pus? Am mai citit ca sarea grunjoasa (de muraturi - neiodata) ar contine un antiaglomerant pe baza de cianura si ca nu ar fi bine de pus in apa de iaz. Am verificat pe pungile de sare si pe toate scrie ca ar contine asa ceva. Si pe cele de la Slanic Prahova. Este mai ieftina 1leu/kg fata de cea bio tot de la Slanic fara antiaglomerant care este de 5 ori mai scumpa luata la pugulite de 500gr. in magazinele BIO.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •