Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 47

Thread: Despre sifonul de pardoseala.

  1. #21
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    mai faceai si baita cu pestii pe caldura asta.

    merg sa bag o tura de racorire

    brb.


    l.e.1
    @ catalin


    la topic intrebare daca imi poti raspunde . probabil(sigur) ca nu si atunci asta e ce sa faci.

    Quote Originally Posted by catalinbgs View Post
    iar retururile alea pe care le lauzi, nu sunt altceva decat retururile de la Bead Filter, pe care le pot directiona unde vreau, chiar si la bakki , si care nu intelegeai tu ce si cum

    uite-le aici mai bine: (tot in 2010 am postat)








    ok . ti-au explicat paul si baietii cum sa faci in mare. tu te-ai apucat crezind ca le stii pe toate si ai facut iar dupa capul tau.

    daca returul la ditamai huiduma de 100 tone si 15 metri sau cit o avea este deservit de debitul readus prin bead filterul tau care este conditionat de un flow de kkt cred ca la ce model ai acolo 12000 l/h e supermult ,este suficient sa iti deplaseze masiva cantitate de apa plina de rahati la sifoane?

    ma gindesc ca te-am incuiat rau de tot iar si te vei face ca ploua.

    te implor sa nu imi spui ca face cascada treaba ca o iau razna

    iti dau un indiciu. eu bag la loc cam cu 40000 uniform prin gaurelele de la teava de 4 m si iazul are doar 4 metri.


    iti mai dau si un micut exercitiu cind iti refaci iazul.

    ia o pompa de 25000 si baga pe juma de tol apa cu ea in capatul de la cascada. pune ceva pe jos la mijlocul iazului si vezi daca ajunge apa sa mute mizeria
    asta in conditiile in care concentrezi tot debitul spre directia dorita. vezi dupa aia ce se intimpla cind divizi la 10 acel debit si imi spui si mei sa nu mor prost.


    stiu ca ai testat in acvariu treaba dar te rog daca vrei testeaza in iaz


    haideti sa vedem un sistem similar cu cel prezentat in discutiile anterioare bine facut.



    uncle davidsoon

    amintiri de pe un forum serios care din pacate s-a inchis.
    Last edited by syso; 22-06-2013 at 13:15.

  2. #22
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    BAIETII PRO CONCEP ASTA . (pacat ca nu ai respectat panta cum ti s-a spus ).

    Syso, asa cum am mai spus, iti multumesc ca-mi apreciezi munca

    schema asta si iazul le-am facut dupa multe luni de studiu

    am luat ce mi s-a parut ok de la mai multe ponduri, si a iesit ceea ce vezi.

    iar tu esti atat de frustrat, incat nu mai stii ce sa minti, doar doar o sa iasa si ca tine .

    de exemplu, cand afirmi asta, pe ce te bazezi?

    Quote Originally Posted by syso View Post
    (pacat ca nu ai respectat panta cum ti s-a spus ).
    ce te face sa crezi ca nu mi-am respectat propria schema?
    sau e doar vorba aruncata-n vant, ca sa te afli-n treaba ca de obicei?

    Hai sa facem un pariu si pe treaba asta, ca anul trecut erai tot asa tare in gura pana a trebuit sa scoti banii

    pun 10.000 euro la pariu daca ai dreptate.
    si fiindca tot te plangi ca nu prea ai bani, tu poti sa pui doar 1000 euro.

    sa vedem, ai dreptate si spui adevarul, sau esti doar un ciurli-burli cu gura mare???
    iar daca anul trecut a fost martor doar colegul @Dum, acum cred ca vor fi destui care sa asiste la masuratori, sa vedem am panta sau nu !
    ca vorba aia, schita e facuta si postata, iazul e facut deja, si se poate verifica
    doar bani sa ai
    ca sa nu mai zic ca pot fi cei mai usor castigati bani din viata ta!!!
    si promit ca daca ai dreptate, iti platesc si o sedinta de pedichiura, ca am observat ca ai mare nevoie

  3. #23
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    1.Catalin. nu vreau sa fiu rautacios. daca tot imi spui ca anul trecut m-am fofilat de la pariu ala cu un bead care trage direct kkt-ul din iaz fara sifoane si in care dai 2 kg de mincare fara sa speli deloc filtrul decit o data la 2 saptamini as avea o intrebare.


    daca tot stii sa faci filtrari si ne explici aici ,de ce ai luat 2 sieve si 2 beaduri pentru acelasi iaz de la piranha?

    iti spun eu - pentru ca te apropii de realitate mestere . cam asta spunea ciurli burli dar urlai tu ca merge oricum.

    cam asa ar merge sandramaua.

    Quote Originally Posted by catalinbgs View Post
    update:

    prefiltre UltraSieve III care vor ajunge la iazul din club Piranha










    acum vei avea 4 intrari in cele doua sieve. unde le vei lega?

    si daca tot era asa de profi filtrarea cu un bead la 100 de tone de ce naibii mai pune omul ala inca un bead si 2 sieve plus vreo 3 sifoane daca legi doar un skimer la sieve.

    sau poate ii pui 1 sifon si 3 skimere ca sa legi cele doua sieve

    2.cu panta de 2 % e minune la hiuduma daca o ai ca nu am fost acolo sa iti dau nivelul.

    dar imi explicai tu pe un thread al meu ca nu e necesar sa faci panta la astfel de sistem



    :::::::::: citat:::::::::::::::::::::::::::

    referitor la sistemul din imagine, care spui ca nu este recomandat la iazurile de crapi koi,







    eu zic ca este cel mai indicat in cazul unui iaz cu forma dreptunghiulara, cu singura mentiune ca fiecare sifon sa comunice gravitational direct in prima camera de filtrare .
    acest sistem este folosit in ultima vreme la majoritatea iazurilor si chiar recomandat de catre cei care-l folosesc deja.
    cat despre inclinatie, s-a dovedit ca nici nu este necesara in acest caz, mai ales daca volumul de apa miscat prin filtru este bine proportionat, deoarece pestii prin miscarea lor ridica mizeria de pe fundul iazului , mizerie care in final ajunge in sifoane.

    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::::::::


    de aici am dedus ca exersind tu in acvariu ai constatat ca nu trebuie

    totusi poate ne spui cum e cu retururile ale care muta marea neagra cu 15000 de litri pe ora.

    am vazut ca peste tot faci asa . arunci la capat niste sifoane ,2 la 100 de tone si bagi o teava la capatul celalalt

    deci e bun sau nu e bun fara panta ca nu mai intelegem nimic

    iar nu raspunzi la intrebarile tehnice puse de un "ciurli-burli" si nu e frumos sincer.

    deci concluzie 1. facem pipi la intrarea in iaz si presiunea ne va duce mizeria la capatul celalalt.
    2. noroc ca avem pesti sa ne ajute sa ducem mizeria))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    sunt convins ca nu ai diferenta de nivel de 30 de centimetri de la un capat la altul.
    daca ai imi cer scuze .
    ideea e ca ar trebui sa mai citesti putin ce a prezentat "ciurli-burli" cu gura mare gratuit aici pe forum si dupa aia sa te folosesti putin cind mai faci tu recomandari la clienti.

    cunosc stilul sincer cu iti da un deget si ii iei toata mina dupa la fraier.e cel mai aplicat in romania


    si o ultima intrebare.

    cind mergi la client ii spui pe fata ce nevoi are?stiu ca ei sar in sus si iti spun ca esti nebun ca ei vor cu 2 lei si trebuie la final sa faci ce vor ei ca doar asta e clientul nostru stapinul nostru.

    sau tu chiar crezi ca merge asa cum faci cu un sifon la merea neagra si o teava pe capat?
    Last edited by syso; 22-06-2013 at 20:24.

  4. #24
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post

    sunt convins ca nu ai diferenta de nivel de 30 de centimetri de la un capat la altul.
    syso, inteleg ca esti frustrat, dar daca tot esti convins, nu vrei sa castigi si niste bani cu treaba asta?
    ca sa nu mai zici ca ti-ai batut gura de pomana

  5. #25
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Despre ce sifoane si ce tevi este vorba in propozitie syso? Din cate stiu eu,
    si te rog sa ma contrazici, o teava de 110 mm poate permite un debit mult mai
    mic decat o teava de 160 mm, practic la aceeasi viteza a apei de aproximativ
    2,1 ori mai mic debitul.

    Si acum poti sa ne lamuresti, cand te referi la un debit maxim de 20.000 litri
    printr-un sifon, la ce fel de sifon si teava te referi, la 110 sau 160?

    Este un amanunt tehnic esential care face diferenta si pe care nu l-ai mentionat
    pina acum, sau mi-a scapat mie?

    O zi buna,
    Dragos

  6. #26
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    ma refeream la cea de 110.
    e o excelenta observatie diferenta de sectiuni.

    dar cum intotdeauna exista un dar am aratat aici cit de mult difera suprafetele de aspiratie in unctie de forma si diametrul sifonului precum si de pantele spre el.

    probabil te intrebi daca in cazul iazului lui catalin trage pe 160 cu 45000 de litri ce se intimpla?

    pai daca ar avea un sifon cu un diametru mare (de obicei la 110 se fac de 40 de cm

    in mod cert ar aspira pe o calota mult mai mare mizeria. probabil si-ar dubla aria de acoperire in functie de dimensiunea sifonului si debit.

    ma indoiesc ca efectul este acesta in cazul urmator


  7. #27
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Bun, acum avem raspunsul si la intrebarea ta, daca poti sa tragi 40.000 litri
    printr-un sifon. Da, daca este facut corespunzator si e cu teava de 160 mm.

    Pina la urma se pare ca nu ma arunc sa fac observatii doar de dragul de a te contra
    pe tine syso, ce zici?

    O zi buna,
    Dragos

  8. #28
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    pe o teava de 110 situata la 3 metri adicime poti sa tragi peste jumatate de milion de litri pe ora.

    problema e sa corelezi aceste debite cu filtrarile existente.

    acestea iti impun restrictiile si nu gravitatia.

    degeaba bagi 100000 de litri pe 2 tevi de 160 in un butoi de o tona ca faci kktul varza cu carne si cu ce mai vrei tu.


    e complicata rau treaba

    cam vad unde vrei tu sa ajungi dar sa stii ca nimeni nu prea isi bate capul sa inoveze avioane.

    toata lumea utilizeaza standardele. degeaba faci tu un surub in loc de 8 de 8,2. nu prea ai ce face cu el


    hai sa iti dau un exemplu practic.

    ai vazut butoaiele alea de chimicale cum am si eu si are si valiiaz bazine de carantina si reproducere.


    e, ala are un robinet pe lateral .eu am improvizat un multicameral din 2 dealea la doua cuve de 2 tone.

    cind dau drumul la robinet si am apa la aproape 1 m apa iese cu debit foarte mare fiind ajutata de presiunea gravitationala a coloanei de apa.

    (asta ca sa ai o scara . iti pot si calcula cu ce debit iese ,exista pe net calculator special dar nu am timp acum.)

    butoaiele alea au pe mijloc inclinat fundul dar doar in zona centrala (cum ar fi pantele spre un sifon sa zicem.)

    ce se intimpla practic.

    tot rahatul din jurul iesirii zboara afara.

    dar doar pe circa 10 cm in jurul iesirii.

    restul sta nemiscattrebuie sa il imping eu cu o matura.

    asta e la circa 30000 de litri (o sa iti calculez exact daca vrei) pe ora intr-un butoi de 1m.

    in schimb in cuve (facute de fabrica) am sifoane de dimensiuni similare cu cele prezentate anterior in desen.
    fiecare cuva are 2/2m si e fabricata cu un sifon de 40 cm .

    acolo se face o sifonare buna la un flow de o data pe ora toata apa.retine "buna" nu foarte buna.

    ti-am exemplificat cit de mult conteaza sectiunea sifonului ,pantele,etc,si nu neaparat viteza cu care tragi
    Last edited by syso; 22-06-2013 at 20:18.

  9. #29
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    degeaba bagi 100000 de litri pe 2 tevi de 160 in un butoi de o tona ca faci kktul varza cu carne si cu ce mai vrei tu.
    doar ca realitatea pe care o omiti este de max.90.000l pe doua tevi de 160, intr-un compartiment de peste 2000l
    si daca faci o comparatie cu 40.000l ai tai pe doua tevi de 110 intr-un compartiment de 5-700l maxim, se schimba datele problemei

    sau la tine nu se pune?

  10. #30
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Nu zau? Daca citesti articolul meu despre filtrarea biologica ai sa vezi ca stiu
    despre ce e vorba in propozitie. Si nu e deloc complicata, doar ca trebuie sa
    faci niste calcule, fie ele si aproximative.

    Numai ca tu o tineai una si buna ca nu poti trage 40.000 de litri printr-un sifon.
    Ba da, poti, daca folosesti teava de 160 si filtrul este dimensionat pentru debitul
    de 40.000 de litri.

    Poate ar trebui sa revezi multe din posturile tale din ultimele luni in care vorbesti
    de debite si sifoane

    O zi buna,
    Dragos

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •