Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 47

Thread: Despre sifonul de pardoseala.

  1. #11
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    1. nu imi dau cu parerea ca nu ma pricep . in momentul cind apari pe aci si iti dai cu parerea ar trebui sa te si pricepi la ceva .
    EU NU PREA SUNT DE ACORD CU GENUL ASTA DE COPILASI CARE DAU EI VERDICTE SI PARERI FARA SA AIBA HABAR NICI CIT NEGRU SUB UNGHIE DESPRE SUBIECT.
    CHIAR IMI PROVOACA REPULSIE MODUL ASTA SUPERFICIAL DE A FACE LUCRURILE SI DE A TE BAGA IN SEAMA TU FIIND 0 LA SUBIECT.

    2. AI AVUT 6 LUNI DE SAPAT DE LA PRIMA TA PROMISIUNE SI SUNT CONVINS CA AI FORAT CAM TOT CE AM SCRIS.

    ITI DAU EU RASPUNSUL. NU AI SA VEZI ABERATII SCRISE DE MINE.

    3. PAREREA TA NU PREA MA INTERESEAZA.

    4. TE ROG NU MAI IMI POLUA ABSOLUT ORICE THREAD DESCHID.DACA VEI URMARI TOATE THREADURILE VEI VEDEA CA ESTI FACTORUL NUMARUL UNU DE POLUARE.


    NU MAI REVENI SI VEZI-TI DE ALE TALE .

    ROG ADMINII SA FACA CURATENIE DE LA POSTUL 2 IN SUS DACA ESTE POSIBIL ALTFEL AJUNGEM IAR CA LA BALAMUC DE NU MAI INTELEG VIITORII CITITORI NIMIC DESPRE SIFONUL DE PARDOSEALA.

    MULTUMESC ANTICIPAT.
    Poti si tu sa dai vreodata un raspuns in care sa nu jignesti pe cineva? Ai o mare problema de
    atitudine prietene.

    Forumul este un loc de discutii, liber, si nu imi interzici tu sa imi spun parerea. Este un loc
    pentru dialog, numai ca tu esti familiarizat doar cu monologul.

    Sa inteleg ca vrei sa iti fie sters primul post? Pai nu vrei sa ne spui si noua sursa informatiilor
    tale, vrei sa te credem asa in "orb"? Mai ales ca ai postat o poza care era deja postata de multisor
    pe acest forum.

    Promit sa studiez cat mai profund cele scrise de tine in primul post si sa vin cu intrebari. Asa
    pentru cultura mea generala, ca nu se stie cand ma apuc de un pond, si poate imi poti furniza
    niste sfaturi adecvate.

    Si un sfat prietenesc, incearca sa vezi si paiul din ochiul tau, nu numai barna din ochiul altuia.

    O seara placuta,
    Dragos

  2. #12
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    mai lipseste un muschetar si se reface trioul ANTI RICHELIEU
    @KIRUCD
    1.sursa e N.A.S.A


    2.NU TREBUIE SA CREZI

    @CATALIN

    ERA SUPERTARE SA VINA PAUL LA TINE SI CU BAIETII SA ITI SI FACA DESENUL.
    NU E DESTUL CA TI-AU DAT MURA-N GURA TOT .
    CE E MAI RAU CA NU AI ASCULTAT DE EI PINA LA CAPAT SI AI FACUT KK-TUL PRAF IN STILUL TAU PROPRIU

    MA AMUZA CUM TESTAI TU PE ACVARIU PRINCIPIUL RETURURILOR.E CE VREMURI FRUMOASE ERAU SI CE OAMENI DE CALITATE EXISTA PE DINCOLO

  3. #13
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Se vede ca nici pe Alexandre Dumas nu l-ai citit, romanul este intr-adevar Cei trei
    muschetari, dar impotriva lui Richelieu erau patru muschetari. Ai vrea tu sa fi cardinal,
    dar tare mie teama ca n-ai stofa

  4. #14
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Se vede ca nici pe Alexandre Dumas nu l-ai citit, romanul este intr-adevar Cei trei
    muschetari, dar impotriva lui Richelieu erau patru muschetari. Ai vrea tu sa fi cardinal,
    dar tare mie teama ca n-ai stofa
    stai linistit ca citeste noaptea asta, oricum nu mai poate dormi din cauza butoiaselor, sau cum le spune el.
    si cu siguranta o sa-ti puna un copy/paste cu vreun duel, ceva

  5. #15
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    TOT LA TOPIC HAIDETI SA VEDEM CAM CE IMPORTANTA MAJORA AU SIFOANELE .

    QUOTE=catalinbgs;258296]Dupa un sezon de functionare am decis sa-mi modific iazul.
    motivele au fost mai multe, dar cel mai important a fost sistemul de filtrare ineficient.
    de fapt si ineficient dar si insuficient





    dupa cum se vede, plantele au crescut din abundenta, din cauza nitratilor.

    principala problema a sistemului de filtrare a fost debitul prea mic de apa care trecea prin filtru, de numai 8.000l/h la un volum de 68.000litri
    acest debit era limitat de teava de 110mm care intra in filtru, chiar daca aveam doua sifoane montate pe fundul iazului fiecare conectat cu teava de 110, dar erau conectate cu o ramificatie Y iar in filtru ajungea o singura teava.
    debitul maxim de apa care poate trece gravitational printr-o teava de 110 este de max. 8-9000l/h
    din cauza pompei prea puternice pentru acest debit, in ultima camera din filtru in care se afla pompa nivelul apei scadea foarte mult iar pompa tragea aer.



    a doua problema majora erau nitritii.
    nitritii se formau din cauza ca excrementele nu ajungeau in filtru, ci ramaneau pe treptele din iaz, pe fundul iazului sau pur si simplu se miscau in masa apei dar nu ajungeau la sifoane.

    cauzele erau urmatoarele:
    deoarece sifoanele erau conectate intre ele, apa era trasa numai prin sifonul amplasat mai aproape de filtru.
    cea de-a doua cauza era nepotrivirea curentilor formati de apa care se intorcea din filtru, impinsa de pompa
    din filtru si pompa din skimer

    pentru configuratia iazului meu ar fi trebuit ca apa sa fie introdusa in iaz intr-o pozitie tangentiala pentru a crea efectul de centrifugare care ar fi ajutat la impingerea excrementelor catre sifoane.

    toate aceste neajunsuri plus oxigenarea precara au dus la imbolnavirea unor pesti
    cea mai severa a fost infectarea cu aeromonas, care a dus la aparitia ulceratiilor.
    o alta cauza a fost infundarea tevilor si a filtrului cu namolul provenit din ghivecele plantelor deoarece crapii scormoneau tot timpul prin pietrele presarate in ghivece[/QUOTE]


    DUPA CUM EXPLICAM IN ACEST THREAD NU MERGE SA PUI DUPA URECHE SIFOANELE FARA SA AI NOTIUNI MACAR ELEMENTARE DESPRE DEBITE ARII DE SIFONARE CALOTA ACTIVA DIN JURUL SIFONULUI,ETC.

    CAM ASTA ERA NIVELUL IN 2010 SI SE PARE CA TOT ACOLO AM RAMAS .

    @CATALIN NICI ATUNCI SI VAD CA NICI ACUM NU PREA ITI EXPLICAI CUM NAIBI NU MERGE UN DITAMAI IAZUL CU 2 SIFOANE.
    NU MERGE FRATE TREBUIE CALCULAT
    DACA IEI DE BUNA CE SCRIU AIA PE BUTOIAS SI BAGI LA OM PE UN SIFON LA 1 HECTAR DE APA NU MERGE .


    DIN CICLUL SA FACEM PRAF SI ACEST THREAD))))))))))))))))))))))

    LE.1 DECI AI DEDUS CA DACA TRAGEAI PE 2 SIFOANE AR FI MERS HUIDUMA DE 70 DE TONE SI ASA CA ,CE SA VEZI AI MERS LA COPIL LA PLOIESTI SI I-AI ZIS CA LA EL MERGE CU 1 LA 20 DE TONE?
    CE SIMPATIC ESTI.

    CITESTE SI INVATA CAM CUM SE PUN POATE LA URMATORU CLIENT VEI STI SA FACI TREABA.
    Last edited by syso; 22-06-2013 at 12:51.

  6. #16
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Sti ca e vorba aia din batrani syso, prostul nu e prost destul daca nu e si fudul
    Postarea pe care o citezi mai sus mie imi spune ca a fost trasa o concluzie de catre
    Catalin, si-a dat seama unde a gresit, mai mult decat atat a si impartasit aceasta
    informatie pentru ca altii sa nu faca aceleasi greseli. Continuarea? O sti, dar esti
    prea fudul ca sa o recunosti. Catalin a modificat ce era de modificat in bazin si a
    rezolvat problemele. Dar asta nu mai poti cita, nu te lasa orgoliul nemasurat pe
    care il ai. Sau fudulia?

    O seara placuta,
    Dragos

  7. #17
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Pai kirucd, catalin a facut iar kk-tul praf si la a 3-a modificare.
    In stilul lui.

    Nu mai intru in detalii ca am dezbatut la greu pe amenajare,etc,etc.
    Quote Originally Posted by syso View Post

    Stiu ai cel mai tare iaz pacat ca e gol:(((((((((((((((..
    Quote Originally Posted by syso View Post
    @CATALIN

    ERA SUPERTARE SA VINA PAUL LA TINE SI CU BAIETII SA ITI SI FACA DESENUL.
    NU E DESTUL CA TI-AU DAT MURA-N GURA TOT .
    CE E MAI RAU CA NU AI ASCULTAT DE EI PINA LA CAPAT SI AI FACUT KK-TUL PRAF IN STILUL TAU PROPRIU

    L.E.1 @ CATALIN


    CHIAR CREZI CA SUNT TIMPIT SI COPIEZ SCHITA IAZULUI TAU FARA SA IMI DAU SEAMA.
    EXACT DE AIA AM PUS-O PENTRU CA STIAM CINE A CONCEPUT-O.

    TU LA VREMEA AIA INCA STIAI DE 3 TREPTE.
    LA FEL SI EU RECUNOSC

    BAIETII PRO CONCEP ASTA . (pacat ca nu ai respectat panta cum ti s-a spus ).




    TU
    ASTA

    Last edited by syso; 22-06-2013 at 12:34.

  8. #18
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Mai nenea syso, cand o sa fi in stare sa ne prezinti un topic precum asta

    http://forum.acvarist.ro/showthread....ificare-majora

    atunci o sa ma inclin in fata matale. Dar pina atunci mai usor cu atacurile
    la pondul lui Catalin, nu ajungi nici macar la piciorul broastei, d'apai la nivelul ala!

    Si asa cum ti-am mai spus, in acest hobby e nevoie de pasiune, nu de profit.

    O seara placuta,
    Dragos

    LE iar daca te intereseaza un reef, iti recomand cu placere acest topic

    http://forum.acvarist.ro/showthread....Reef-125x68x70

    sa cresti corali duri intr-un acvariu este un challenge cel putin la fel
    de mare ca si crapii koi intr-un pond, mai ales ca este mult mai complicata
    chimia apei intr-un reef decat intr-un pond.
    Last edited by kirucd; 22-06-2013 at 02:52.

  9. #19
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    1.Sa stii ca nici nu imi doresc.doamne fereste sa o mai iau de la capat cu spartul si refacutul a 3 -a sau a 4-a oara.
    e mai bine la piciorul broastei decit sa fii broasca moarta

    2.ti-am spus de mult ca sunt foarte tentat de reef.

    chiar am vazut la cineva un acvariu de 3 tone si mi-a cazut fata.

    daca voi fi tentat te anunt cind incep studiul. prima intrebare ti-o voi pune dupa 6 luni de studiu ca sa nu intreb nentrebate
    cam asa imi place mie . sa am ceva habar inainte sa lansez opinii si pareri
    Last edited by syso; 22-06-2013 at 02:47.

  10. #20
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Da, 6 luni e un minim de timp de studiu pentru un reef. Dar in acvaristica sint multe
    lucruri in comun indiferent ca este apa sarata sau dulce, ponduri sau acvarii. Filtrarea
    mecanica, chimica si biologica sint la fel, principiile sint aceleasi, numai forma in care
    se pun in practica difera.

    Daca ai de "spart" intre 30.000 si 50.000 de euro poti sa te gandesti la un reef de 3 tone
    Cu banii bagati in reef imi faceam lejer un pond de 10 tone. Numa' ca n-am spatiul necesar
    pentru asa ceva Inca

    O seara placuta,
    Dragos

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •