Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 50

Thread: Iezutul meu din Berceni...

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes

    Iezutul meu din Berceni...

    Bine v-am gasit dragi forumisti. Am luat acest "microb" in urma cu doua saptamani cand, dintr-o doirinta de a da iesii din tiparul unei curti clasice cu gazon, tuia, braduti si alte plantute mai mult sau mai putin cunoscute, am decis sa-mi fac o groapa in pamant, sa o acopar cu folie si sa torn apa. Inteligent, am zis eu la inceput. Din pacate, ca si la forajul puturilor, iazul nu este DOAR o simpla groapa umpluta cu apa. A fost un fiasco. Am muncit singur singurel, am sapat (am o mana mai beteaga din cauza unei poliartrite reumatoide) si in final am fost (atunci) foarte mandru de rezultat....pana cand am constatat ca apa se scade in fiecare zi, fapt care ma obliga sa completez....Am alergat la lacul din apropiere, am adunat cateva plante si am "pescuit cativa pesti (cu galeata) dupa care...iar am zis: uau...ce mandrete de baiat si destept si la locul lui...ce sa mai vorbesc. Postez cateva foto cu opera trecuta..
    .Iaz vechi 1.jpgIaz vechi 2.jpg

    La cateva zile, am inceput sa devin mai atent la fenomenul acesta si am inceput sa caut pe net date despre "confectionarea" unui iaz. Eee si am realizat ca ceea ce am eu in curte nu-i nici macar o balta amarata. Semana mai mult cu o greapa sapata de muncitorii care amesteca "ingredientele" folosite la ridiocarea unei case. Asa ca am luat decizia sa fac un "upgrade" si am purces la treaba. Am defrisat totul si am reluat munca cu trasat, sapat si amenajat. Am sa postez si fotografiile respectivelor faze insa sunt convins ca mai am multe de facut.
    Faza 1 a constat in sapatul gropii, formarea etajelor pentru plantele ce traiesc la diverse adancimi, finisarea interioara si formarea santului de pe margine pentru fixarea foliei.

    Iaz lut 1.jpgIaz lut 2.jpgIaz lut 1.jpg

  2. #2
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Bine a-ti venit pe acest forum.
    Daca iazul este strict pt a decora un colt de gradina aveti un inceput promitator...Daca doriti si cativa pesti se schimba situatia...mai aveti de studiat.
    Spor la treaba.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Faza a 2-a a constat din aplicarea foliei, fixarea pe margine si alimentarea cu apa. Am si poppulat cu ceva plantute p[entru a avea o idee asupra viitoarei forme

    Iaz faz 1-1.jpgIaz faz 1-2.jpg

    Faza a 3-a a constat din completarea cu pietre si pietris margaritar pentru acoperirea foliei. In plus am maipopulat si cu plante si alte accesorii...Oricum, mai am multe de facut.

    Iaz faza 2-1.jpgIaz faza 2-2.jpgIaz faza 2-3.jpg

    Sunt convins ca exista observatii si, in ciuda faptului ca nu am avut nici un sprijin (nu e o justificare pentru eventual esec), am reusit cat de cat sa-mi satisfac dorinta de "altceva". Mentionez cafotografiile sunt realizate noaptea (adica duminica noaptea) la ora la care am terminat de pus ultima pietricica (ora1 si 35').

    Va doresc o zi minunata in continuare.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Multumesc. Recunosc ca doresc sa populez si cu cativa carasi tocmai pentru ca sunt foarte rezistenti la conditii in care alti pesti nu ar rezista...

  5. #5
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    In cazul acesta o sa va trebuieasca obligatoriu o solutie de filtrare a apei. Sa va ganditi si la o varianta de iernare a pestilor(un acvariu in casa) pt ca dimensiunea si adancimea iazului nu va putea asigura viata peste anotimpul friguros.
    Folia folosita nu este destinata iazurilor asa ca aveti grija sa nu se perforeze..

    Si inca ceva: Mare grija cand ploua torential!!!

    In rest..felicitari!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by stefannicolae1978 View Post
    In cazul acesta o sa va trebuieasca obligatoriu o solutie de filtrare a apei. Sa va ganditi si la o varianta de iernare a pestilor(un acvariu in casa) pt ca dimensiunea si adancimea iazului nu va putea asigura viata peste anotimpul friguros.
    Folia folosita nu este destinata iazurilor asa ca aveti grija sa nu se perforeze..

    Si inca ceva: Mare grija cand ploua torential!!!

    In rest..felicitari!
    Am incercat ca, in limita puterilor fizice, sa-l sap la o adancime minim recomandata pentru iazurile care se populeaza si cu pesti,respectiv 80cm. M ai precis al meu are in locul cel mai adanc 105cm, cu o medie de 90 cm pe portiunea cea mai adanca.
    Re feritor la ploaie, iezutul meu a tot fost "botezat" de sambata pana ieri, Bucurestiul nefiind ocolit de ploile din belsug. La ultima ploaie, ca sa evit inundarea, am scos vreo trei galeti a cate 14 litri. Din fericire, nivelul apei nu s-a modificat.
    Multumesc pentru felicitari si sper sa pot pune in aplicare sfaturile primite sau citite pe acest forum.
    Last edited by catalin.suzeanu; 05-06-2013 at 15:13.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Ieri (duminica 09.06.2013) am avut de furca cu mini-iazul meu . Am schimbat apa, considerand ca sursa respectiva e mai buna (ca potabilitate e ok, fara clor, provenita dintr-un put-ca si prima pe care am pus-o la finalizarea lucrarii-cu analize bune, fara nitrii, nitrati etc). Operatiunea am efectuat-o vineri iar duminica apa nu se limpezise. Am pus in ea, conform instructiunilor, solutie de limpezire pentru iaz, insa fara rezultat. Vazand ca tine vremea cu mine, am decis sa fac ordine in iaz si am procedat la scoaterea atat a plantelor (fixe si plutitoare) cat si a pestilor (carasei rosii si trei pestisori gri cu ceva rosu langa branhii, adusi din balta din apropiere- din pacate nu le cunosc "rasa"). Am scos apa cu o pompa submersibila, am spalat pietrele de pe fund (ocazie cu care am sesizat prezenta unor particule ciudate, ca niste scame care, la o usoara miscare a mainii prin apa, se ridicau si ramaneau in suspensie) si am trecut la umplerea acestuia cu apa proaspata. Am sesizat ca dupa umplere, fara altceva in apa, aceasta era limpede. Am inceput sa pun una cate una plantele (asta dupa ce am spalat ghivecele si radacinile plutitoarelor care erau imbacsite de aceleasi "scame") si la final am pus pestii. La scurt timp am sesizat ca apa a devenit usor opaca (nu atat cat era cea veche, dar destul cat sa nu mai vad pestii si pietrisul de pe fund (pe care, in primele momente le vedeam fara probleme). Precizez ca nu am mai pus absolut nimic in apa, fiind initial tentat sa pun acea solutie de limpezire pe prospectul careia am sesizat aseara, exact inainte de a o pune conform dozajului, ca actiunea acesteia in apa se materializeaza prin niste depuneri (nu cred ca e vorba de scamele gasite de mine insa nu am pus tocmai pentru a vedea cum se comporta apa fara solutie). Daca credeti ca ma puteti ajuta cu un sfat care sa ma ajute in rezolvarea problemei cu turbulenta apei, eu fiind novice dar sarguincios, astept solutii sau idei.

    Cu respect

  8. #8
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Dupa cum va spuneam intr-un mesaj anterior, aveti nevoie de un sistem de filtrare/recilculare a apei, insotit de un UV. In lipsa acestora nici o solutie existenta nu cred ca va mentine apa limpede. Schimbul total de apa nu face bine ecosistemului.

  9. #9
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Nu exista niciun fel de solutii minune in acvaristica, fie ea acvaristica marina, de apa dulce,
    acvariu sau pond. Este nevoie de filtrare. Mecanica, biologica, chimica. Studiaza forumul
    si in special sectiunea pond si ai sa intelegi ce inseamna filtrarea. Citeste ciclul azotului,
    pe care nu cred ca il cunosti, ca sa intelegi ce se intampla in bazin.

    O zi buna,
    Dragos

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Am studiat atat cat m-am priceput. Am gasit ca filtru Aquael Pond Maxi si doresc sa stiu daca ar fi bun pentru iazul meu miniatura de 1500l. Multumesc

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •