Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 50 of 50

Thread: Iezutul meu din Berceni...

  1. #41
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Am făcut câteva fotografii cu iazul la -2grd.C. Temperatura apei a rămas în continuare la valoarea de +2 grd. C iar apa nu dă semn de îngheț în nici o zonă. Nici la broscuță, nici la cascadă și nici măcar pe margine unde, în dimineața ce a precedat noaptea cu -7grd.C, era o ușoară pojghiță de un deget lățime.

    Casa lumini2.jpgiaz iarna2.jpgiaz iarna1.jpgiaz iarna.jpg

  2. #42
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Hmm...cred că și forumul a intrat în hibernare până la primăvară ...Păcat.

  3. #43
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    D-ul Suseanu!

    Acoperiti poliesterul cu o folie de plastic si izolati marginile! Nu are voie sa inghete nici macar un mm! In felul acesta cresteti temperatura apei cu 1-2 grade cel putin!

    PS: Abia astept primavara sa reiau lucrarile de amenajare a noului iaz...
    Pana atunci ma tot bate gandul sa imi ,,omor'' timpul cu cativa puisori de koi in acvariu dar din pacate nu am gasit pana acum!

  4. #44
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Vad ca broasca aia inca scuipa apa- contribuie la oxigenare, dar si la racire... Apa aerata si mobilizata de diverse pompe va fi foarte rece, si nu va asteptati sa fie mai calda spre fundul bazinului, fiindca temperatura e uniformizata de miscare.
    Am avut aeratoare pe ale caror pietre se forma gheata, si aerul abia mai difuza in apa- e firesc, din moment ce aerul care iese prin pietrele-difuzor este binisor sub 0*C! Asta a fost doar la galeata cu Tubifex, fiindca nu folosesc nimic la pesti, mai ales iarna! Cu crapii Koi nu am experienta, nu ma intereseaza, dar carasii duc multe, inclusiv ceva toxine serioase din fenomene anaerobe sub gheata. Oricum ar fi, sunt sigur ca acestor crapi le trebuie parametri mult mai prielnici, chiar si la talie similara cu a carasilor.
    Ma numar printre cei carora ideea de iaz nu le evoca decat in ultimul rand crapul Koi- sunt mult mai aproape de ideea de mini-iaz, lucru accesibil mai multor dintre noi. Nu doar considerentul material si al spatiului intra in calcul aici, ci si altele: crapul Koi, desi o delectare reala intr-un habitat bine aranjat, nu m-ar interesa decat in ultimul rand, chiar daca as avea posibilitatea de a-i intretine asa cum trebuie.
    In plus, ideea de "minima interventie" nu este deloc neglijabila nici dpdv al posibilitatilor materiale, dar este si un principiu bun de urmat- nu e deci "treaba saraciei", desi pana si saracia e unul din factorii de luat in calcul . In acelasi spirit, nu-s de acord cu sintagmele care definesc Tanichthys drept "neonul saracului", sau Aphanius mento ca fiind "Austrolebiasul saracului" ... fiindca neonii sunt niste pesti foarte draguti, dar totalmente plictisitori daca ne place sa avem pesti cu ceva "sange" in ei, iar Austrolebias devin niste "A.mento ai celui ce vrea sa se complice"- iar cand vorbim de iazuri, doar "banalu" cardinal si mento au ceva sanse in clima noastra.
    Voi dezvolta cand voi avea mai multe informatii in topicul "pesti exotici subtropicali si de clima temperata", aici fiind vorba de un mini-iaz clasic, cu Koi si carasi.

    Sanatate!
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  5. #45
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by catalin.suzeanu View Post
    Hmm...cred că și forumul a intrat în hibernare până la primăvară ...Păcat.
    Salut,semi-hibernare la mine...recunosc!
    Din pacate nu am cu ce sa ma "laud" in 2013 inafara de pesti sanatosi nu am facut schimbari.Desi am cumparat multe chestii noi(sifon pe 110mm,perii mari pt un filtru nou,tot felul de flanse,am primit si de la catalinbgs niste chestii)nu am putut "cumpara" si timp liber.
    Asa ca ele stau frumos in cutie pana la anul,sper.
    Mari modificari nu am in plan doar ca trebuie sa dezvelesc iazul pt a monta sifonul si voi face 2 camere langa iaz,una cu perii pentru decantare si una va fi camera pompelor.
    In rest....Sarbatori Fericite la toata lumea!
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  6. #46
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by goodmans View Post
    Salut,semi-hibernare la mine...recunosc!
    Din pacate nu am cu ce sa ma "laud" in 2013 inafara de pesti sanatosi nu am facut schimbari.Desi am cumparat multe chestii noi(sifon pe 110mm,perii mari pt un filtru nou,tot felul de flanse,am primit si de la catalinbgs niste chestii)nu am putut "cumpara" si timp liber.
    Asa ca ele stau frumos in cutie pana la anul,sper.
    Mari modificari nu am in plan doar ca trebuie sa dezvelesc iazul pt a monta sifonul si voi face 2 camere langa iaz,una cu perii pentru decantare si una va fi camera pompelor.
    In rest....Sarbatori Fericite la toata lumea!

    Ai mare grija daca ai de gand sa umbli la iaz...Risti sa rupi/fisurezi folia si nu ai certitudinea ca reusesti sa montezi corect sifonul!..Eu personal am patit-o (cu toata atentia mea!!) cand am vrut sa recuperez intacta folia (cu sifonul montat).
    Dupa cativa ani de stat sub apa nu cred ca si-a mentinut aceleasi proprietati!

  7. #47
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    as mai putea opta pt sifon invers,sa vad daca pot sa-l schimb cumva.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  8. #48
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    La cata apa ai acolo nu stiu daca va fi eficient un singur sifon invers! Plus ca si asa cred ca va trebui sa ,,intepi'' undeva mai sus,folia( habar nu am cum se monteaza..doar imi imaginez!!)
    Last edited by stefannicolae1978; 17-12-2013 at 18:04.

  9. #49
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes

  10. #50
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Mă simt mic cu peștișorii mei, comparativ cu colegii de forum, dar sunt ai mei și țin la ei




  11. Likes Killick liked this post
Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •