Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 27

Thread: Vreau frumos dar nu am destui bani

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Braila
    Posts
    35
    Post (Dis)Likes
    Banuiesc ca esti constient ca ai o coloana inalta de 40 cm si o latime de 40 cm,si banuiesc ca esti constient ca iti vor trebui in jur de 2 3 neoane de 15 w care au o lungime de 36 cm pentru iluminarea corecta in tot bazinul
    Bazin : 125 l ( 81x36x45 )
    Filtrare : Filtru exterior Homemade 6 medii filtrante,evacuare 2 x resun,in total 600 l/h
    Iluminare : 1x 25w Aqua Glo , 1x 25w Sun Glo
    Sol : Nisip alb quartz amestecat cu pietris
    Plante : Cabomba Caroliana,Green Bacopa,Echinodorus quadricostatus,Echinodorus amazonicus
    Pesti : 5 Poecilia reticulata (guppy) , 20 Poecilia sphenops (molly),2 Poecilia velifera (molly velifera), 10 Xiphophorus helleri (xipho),4 Xiphophorus maculata (platy),6 Brachydanio rerio (zebra),6 Lamprocheirodon axelroxi (cardinal),8 Paracheirodon innesi (neon),4 Beheller, 2 Ancistrus cirrhosus,4 Corydoras paleatus.

    ________________________________________

    Nu-ti duce pestii la salonul de cosmetica,hraneste-i sanatos,ai grija de apa lor,da-le lumina adecvata... si vine salonul de cosmetica la tine acasa.

  2. #12
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes
    nu este nici o problema...imi poti face schema pentru asta de 40x40x40 si daca ai timp si pentru unul de 40x25x25. Multumesc foarte mult pentru rabdare!

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes

    super tare

    foarte interesanta treaba cu background-ul din poliestiren si silicon... nu mas fi gandit la asa ceva in veci... ori cum mult mai practic si mai frumos decat cu ciment... si inca una tare care mi sa intamplat mie la treaba care ai facut-o tu cu filtru intern-extern: sti ce se intampla daca se opreste curentu si ai "filtrul"mai jos decat acvariu? asa ca mare atentie la nivelele apei!
    inca ceva vezi ca la schema ta sar putea ca daca nu cureti filtrele la timp si acestea nu mai permit apei acces fluent o sa dea pee dinafara... ori cum felicitari

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Braila
    Posts
    35
    Post (Dis)Likes

    Bazinul

    Ok.am facut ceva sper sa intelegi.

    In primul rand geamurile trebuiesc taiate perfect pentru a nu avea deformari sau iesiri in afara din suprafata fundului,daca ai mana buna daca nu poti face fundu cu 5 mm mai mare pe toate laturile.Dupa taiere geamurile obtinute trebuiesc sa fie astfel :




    Ai geamurile taiate,fii atent trebuie sa le degresezi bine cu spirt sau solutie de spalat geamuri cu alcool iar suprafata de lipire trebuie sa fie perfect uscata fara praf sau grasimi,

    Dupa operatiile executate iei tubu de silicon si o laterala ungi partea care vine lipita de fund,o presezi un pic pana da siliconul putin pe afara.Siliconul iesit nu il indepartezi de acolo,dupa ce o asezi ii pui un suport din mai multe carti sau o cutie grea sa nu o impinga geamu,trebuie asezat in pozitie relativ verticala nu ai sa reusesti,o sa`l apleci putin sa nu se duca in interior...




    Dupa ce ai lipit lateralul si l-ai sprijinit vei face acelasi lucru si cu celalalt lateral .

    Dupa ce ai lipit si celalalt lateral vei trece la lipirea fetsei ,ungi lateralele pe latura din fata iar partea din fata o ungi pe latura de jos cu care se aseaza pe fund




    dupa ce ai lipit si ai presat putin fata ai reglat geamurile dupa bunul plac se mai pot manevra 10 min dupa lipire... la fel procedezi si cu lipirea spatelui apelezi la doua baghete din lemn mai late pentru tinerea presata a geamurilor din fata pe laterale .





    imediat dupa ce ai facut operatiile nivelezi siliconul iesit pe dinafara cu un deget umed,daca se intinde prea mult se sterge cu o carpa cu apa si sapun.Siliconul prinde crusta in aproximativ 30 min,bazinul se poate umple cu apa in 24 de ore de la lipire,Intarirea la nivel maxim a siliconului se realizeaza cam intr`o saptamana,



    Acelasi lucru explicat pana acum il poti folosi si la acvariul celalalt numai ca dimensiunile de taiere vor fi urmatoarele :

    2 buc 400 x 250 mm ( fata + spate)
    2 buc 250 x 242 mm (laterale )
    1 buc 400 x 252 mm (fund)

    Spor la treaba.
    Bazin : 125 l ( 81x36x45 )
    Filtrare : Filtru exterior Homemade 6 medii filtrante,evacuare 2 x resun,in total 600 l/h
    Iluminare : 1x 25w Aqua Glo , 1x 25w Sun Glo
    Sol : Nisip alb quartz amestecat cu pietris
    Plante : Cabomba Caroliana,Green Bacopa,Echinodorus quadricostatus,Echinodorus amazonicus
    Pesti : 5 Poecilia reticulata (guppy) , 20 Poecilia sphenops (molly),2 Poecilia velifera (molly velifera), 10 Xiphophorus helleri (xipho),4 Xiphophorus maculata (platy),6 Brachydanio rerio (zebra),6 Lamprocheirodon axelroxi (cardinal),8 Paracheirodon innesi (neon),4 Beheller, 2 Ancistrus cirrhosus,4 Corydoras paleatus.

    ________________________________________

    Nu-ti duce pestii la salonul de cosmetica,hraneste-i sanatos,ai grija de apa lor,da-le lumina adecvata... si vine salonul de cosmetica la tine acasa.

  5. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Braila
    Posts
    35
    Post (Dis)Likes

    Filtru ( delux )

    Varianta filtrului pe care l-am postat acolo se tine la acelasi nivel cu acvariul si este de aceeasi inaltime cu acvariul numai ca il tin in spate in colt nici nu se vede,deci la o mica intrerupere de curent nu pateste nimeni nimic + ca pompa nu mai functioneaza iar apa fiind la acelasi nivel nu mai trage din acvariu + ca am la priza un UPS care imi functioneaza inca 2 h dupa intrerupere,nu atat pentru functionarea filtrului cat pentru lumina si stresul pestilor oxigenarea apei.. etc...
    Bazin : 125 l ( 81x36x45 )
    Filtrare : Filtru exterior Homemade 6 medii filtrante,evacuare 2 x resun,in total 600 l/h
    Iluminare : 1x 25w Aqua Glo , 1x 25w Sun Glo
    Sol : Nisip alb quartz amestecat cu pietris
    Plante : Cabomba Caroliana,Green Bacopa,Echinodorus quadricostatus,Echinodorus amazonicus
    Pesti : 5 Poecilia reticulata (guppy) , 20 Poecilia sphenops (molly),2 Poecilia velifera (molly velifera), 10 Xiphophorus helleri (xipho),4 Xiphophorus maculata (platy),6 Brachydanio rerio (zebra),6 Lamprocheirodon axelroxi (cardinal),8 Paracheirodon innesi (neon),4 Beheller, 2 Ancistrus cirrhosus,4 Corydoras paleatus.

    ________________________________________

    Nu-ti duce pestii la salonul de cosmetica,hraneste-i sanatos,ai grija de apa lor,da-le lumina adecvata... si vine salonul de cosmetica la tine acasa.

  6. #16
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    datorita complexitatii articolului l-am facut sticky..
    aferim si la mai mare dezvoltare
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  7. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Braila
    Posts
    35
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu ce inseamna sticky dar dupa cum suna cred ca e de bine
    Bazin : 125 l ( 81x36x45 )
    Filtrare : Filtru exterior Homemade 6 medii filtrante,evacuare 2 x resun,in total 600 l/h
    Iluminare : 1x 25w Aqua Glo , 1x 25w Sun Glo
    Sol : Nisip alb quartz amestecat cu pietris
    Plante : Cabomba Caroliana,Green Bacopa,Echinodorus quadricostatus,Echinodorus amazonicus
    Pesti : 5 Poecilia reticulata (guppy) , 20 Poecilia sphenops (molly),2 Poecilia velifera (molly velifera), 10 Xiphophorus helleri (xipho),4 Xiphophorus maculata (platy),6 Brachydanio rerio (zebra),6 Lamprocheirodon axelroxi (cardinal),8 Paracheirodon innesi (neon),4 Beheller, 2 Ancistrus cirrhosus,4 Corydoras paleatus.

    ________________________________________

    Nu-ti duce pestii la salonul de cosmetica,hraneste-i sanatos,ai grija de apa lor,da-le lumina adecvata... si vine salonul de cosmetica la tine acasa.

  8. #18
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    ORADEA
    Posts
    840
    Post (Dis)Likes
    sticky inseamna lipicios in traducere libera. asta inseamna in limbaj forumistic ca va aparea la inceputul unei categorii tot timpul.

  9. #19
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes

    Re: Filtru

    Quote Originally Posted by akcent84
    Varianta filtrului pe care l-am postat acolo se tine la acelasi nivel cu acvariul si este de aceeasi inaltime cu acvariul numai ca il tin in spate in colt nici nu se vede,deci la o mica intrerupere de curent nu pateste nimeni nimic + ca pompa nu mai functioneaza iar apa fiind la acelasi nivel nu mai trage din acvariu + ca am la priza un UPS care imi functioneaza inca 2 h dupa intrerupere,nu atat pentru functionarea filtrului cat pentru lumina si stresul pestilor oxigenarea apei.. etc...
    da dar uite ca tu mai si gandesti inainte sa faci un lucru eu.... ori si cum RESPECT!!!

  10. #20
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Razvan, ma gandeam sa stergem comentariile si sa-l lasam ca si articol de sine statator. Ce parere ai? Bineinteles, mutat la sectiunea Articole.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •