Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 27

Thread: Vreau frumos dar nu am destui bani

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Braila
    Posts
    35
    Post (Dis)Likes

    Vreau frumos dar nu am destui bani

    Pentru inceput,numele meu este Emil,sunt din Braila,si acest topic ofera unor useri pasionati de acvaristica dar care nu dispun de foarte multi bani pentru a-si vedea visul cu ochii...



    Pasul 1.

    Comandam sticla in functie de dimensiuni,ajunge mult mai ieftin decat cumpararea unui bazin nou nout,evident trebuie si putina indemanare spatiu de lucru,dar se poate face lejer in balcon sau in boxa curte etc...,dupa ce comandam sticla,luam un tub de silicon "AQUA SILICONE" special pentru imbinarile din sticla (atentie sa nu fie universal nu e acelasi lucru cu cel special pentru sticla) care costa in jur de 15 lei lipim geamurile cu atentie le curatam,de mentionat ca inainte de a comanda sticla trebuie verificat volumul acvariului in vederea grosimii geamului ales.am facut bazinul... sa luam cazul meu.

    Avem acum un bazin de 125 l la care am folosit geam de 6 mm,lipseste capacul.. avand in vedere ca acvariul are 81x36x45 cautam tuburi fluorescente pentru volumul lui,gasim doua tuburi a cate 25w fiecare AQUA GLO SI SUN GLO in lungime de 77 cm (fain nu? avand in vedere lungimea bazinului),se alimenteaza cu cate un balast electronic care costa maxim 8 lei bucata.. se verifica,trebuie un capac deci urmeaza pasul 2.

    Pasul 2 - capacul

    [/img]

    Avem capacul dar facem o detaliere privint interiorul capacului:
    Interiorul capacului contine doua reflectoare bine pozitionate cu ajutorul prinzatorilor de tub pe care le primiti la cumpararea balastului electronic,in urmare reflectoarele se pot realiza din tabla tipografica care e subtire cu una din suprafete foarte lucioasa fiind un aliaj de aluminiu cu magneziu nu rugineste,fiind foarte usor de modelat/taiat gaurit,in schita de mai jos este prezentat interiorul capacului.



    De mentionat ca pentru lipirea placilor de parchet si puntilor de sustinere am folosit un adeziv special pentru lemn de la BISON rezistent la apa.se gaseste la praktiker sau carefour,tot din lemn se folosesc 4 cuburi in colturile constructiei pentru o sustinere mai buna cat si pentru a marca locul pana unde are voie capacul sa intre peste acvariu.se izoleaza bine firele care duc la neon pentru a evita un eventual scurt circuit din cauza condensului produs de bulele de aer de la aerisirea acvariului,deasupra se aseaza placile de parchet taiate la dimensiuni care se imbina perfect datorita clicklului si se scot foarte usor pentru hranirea pestilor sau pentru eventuale modificari in acvariu.Avem bazin,avem capac,avem iluminare.

    Pasul 3 (optional)

    La petshop un decor pentru background costa pentru un acvariu in cauza in jur de 200 lei.dar de ce cand...

    Luam o placa de poliester de 5 cm a ramas lu tata de la izolatia balconului incepem sa desenam cu un marker pe ea modelul decorului pe care il dorim,dupa care cu o surubelnita mare incalzita cam 1 min la foc incepem sa facem santurile decorului ca in imaginea de mai jos..






    Dupa aceasta operatie luam o lumanare asezam placa in pozitie veritala langa perete pentru sustinere si incepem sa modelam,de necrezut ce forme interesante ies in functie de miscarea pe care o facem cu focul pentru largirea santurilor si modelarea "pietrelor" ramase,rezultatul va fi urmatorul (in functie de pasiune si indemanare)




    Frumos nu? inca nu s-a terminat,Se taie decorul obtinut in doua pentru al putea introduce in acvariu(operatie optionala in functie de puntea de sustinere a acvariului) se folosesc in jur de 2 tuburi de silicon pentru apa si 4 kg de pietris boaba de orez bine spalat si uscat,de ce? simplu ungem bine fiecare bucatica din decor foarte atent pentru a ajunge siliconul in toate crapaturile apoi se presara din belsug cu pietrisul bine spalat si uscat peste silicon,operatie care trebuie executata in maxim 10 minute deoarece siliconul transparent prinde crusta foarte repede,se lasa la uscat,se face si cealalta parte,si se lipeste de spatele acvariului,rezultatul este urmatorul:



    Se face si cealalta jumatatate se lipeste iar crapatura se unge bine cu silicon si se acopera si ea cu pietrisul in cauza. rezultatul...





    Dupa aproximativ 12 ore se apleaca bazinul in fata,cade pietrisul care nu s-a lipit pe poliester,si se "carpesc" spatiile ramase albe.
    Dupa atata munca acvariu va arata cam asa.



    Pasul 4. Avem nevoie de filtru


    Foarte bine filtre sunt peste tot in petshopuri de toate natiile dar de ce sa folosim un filtru interior cand putem sa facem un filtru exterior cu ajutorul unei pompe de la un filtru interior.Este foarte simplu pentru un bazin ca acesta e nevoie de o filtrare de 500 - 600 l/h putem folosi doua pompe mai mici sau una mai mare in functie de puterea pe care o au,schema arata in felul urmator:




    NU cred ca mai sunt necesare alte explicatii .esentialul e ca:
    - Filtru trebuie construit in asa fel incat sa fie la aceeasi inaltime cu bazinul
    - Dupa cum toata lumea stie apa tinde sa stea la acelasi nivel pentru care se foloseste o teava de 20 in care nu trebuie sa existe aer se amorseaza in bazin se tine degetul la capatul care iese din apa se introduce in filtru dupa care se indeparteaza degetul,apa ajunge la acelasi nivel si in filtru si in bazin,
    - nu se foloseste burete cu porii prea mici deoarece poate ingreuna circulatia apei si va scade din debitul de apa filtrat,
    - filtrul trebuie sa aiba un volum egal cu 10 % din volumul acvariului,

    Cateva fotografii ajutatoare pentru constructie,avem nevoie de sticla de 4 mm si un diamant bun ( se gaseste la praktiker)




    Filtru terminat.




    Se alege substratul,se instaleaza filtru conform schemei in stanga dreapta sau de preferat in spatele acvariului deoarece nu se vede,se pune in functiune se fixeaza incalzitorul,se introduce in apa un furtun cu piatra de aer se fixeaza la pompa de aer debitul maxim se pune acvariul la ciclat timp de 3 4 zile dupa care se introduc cativa pesti... 3 4 apoi peste inca o zi se introduc restu ,cu grija si lent pentru a evita socurile de temperatura sau ph.... rezultatul pare satisfacator:




    Am mai folosit doua buturugi de la petshop 15 lei maxim bucata si plante din comert,naturale evident, la inceput am folosit un filtru interior deoarece plimba foarte mult apa apoi am introdus si aerarea fiind necesara pentru eliminarea clorului si altor substante daunatoare,


    NU e usor, dar pasiunea invinge totul :P.



    Multumesc lui Danny pentru creearea albumului personal,si Acvarist.ro pentru toate informatiile de prisos gasite pe forum cat si pe site.
    Bazin : 125 l ( 81x36x45 )
    Filtrare : Filtru exterior Homemade 6 medii filtrante,evacuare 2 x resun,in total 600 l/h
    Iluminare : 1x 25w Aqua Glo , 1x 25w Sun Glo
    Sol : Nisip alb quartz amestecat cu pietris
    Plante : Cabomba Caroliana,Green Bacopa,Echinodorus quadricostatus,Echinodorus amazonicus
    Pesti : 5 Poecilia reticulata (guppy) , 20 Poecilia sphenops (molly),2 Poecilia velifera (molly velifera), 10 Xiphophorus helleri (xipho),4 Xiphophorus maculata (platy),6 Brachydanio rerio (zebra),6 Lamprocheirodon axelroxi (cardinal),8 Paracheirodon innesi (neon),4 Beheller, 2 Ancistrus cirrhosus,4 Corydoras paleatus.

    ________________________________________

    Nu-ti duce pestii la salonul de cosmetica,hraneste-i sanatos,ai grija de apa lor,da-le lumina adecvata... si vine salonul de cosmetica la tine acasa.

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    dezactivat-Bucuresti
    Posts
    110
    Post (Dis)Likes

    Felicitari

    Bravo tie cred ca a iesit superb acvariu cu plante si cu pesti te invidiez o sa incer si eu treaba cu backround cu polistiren .Dar mai am o intrebare.Pe tine c-am cat te costat toata treaba asta cu acvariul?

  3. #3
    High member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    827
    Post (Dis)Likes
    Frumos explicat si cred camulti aveau nevoie de asa ceva.

  4. #4
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    dezactivat-Bucuresti
    Posts
    110
    Post (Dis)Likes

    Pasul 2???

    Adica de exemplu daca as dori sa imi fac un capac tu ce ai fol si cum l-ai facut??

  5. #5
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Bun, insa daca tot s-a pus accentul pe bani, sugerez ca inainte de toate sa se dimensioneze lungimea acvariului dupa neoanele pe care vor sa le foloseasca... totusi Sun Glo si Flora Glo nu sunt chiar ieftine, mai ieftine sunt Philips sau Osram care au alte dimensiuni, iar spectrele si le poate alege fiecare, exista articole care pot ajuta in acest sens.

    Apoi reflectoarele, nu oricine are acces la tb. Al+Mg etc., cel mai ieftin este cumpararea de autocolant reflectorizant argintiu si "tapetarea" capacului cu acesta.

    In rest foarte frumos si de efect, desi dupa mine as fi dat backgroundul cu ciment, imita mai bine piatra, sau daca optam pentru acoperirea cu nisip, as fi facut pietrele mai rotunjite sa sugereze gresii erodate...

    In ce priveste filtrul, poate vei fi mai generos cu spatiul alocat mediilor de filtrare (mi se pare prea mult spatiu ramas pentru incalzitor si powerhead), si as renunta la carbunele activ, nu este necesar. In schimb as mari zona de pietris (unde e necesar suport pentru bacteriile nitrificatoare) sau chiar as inlocui pietrisul cu zeolit, mult mai bun si ca absorbant de substante nocive. Zeolit se poate gasi si la Praktiker sau Brico, la raionul de gradina, ceva mai ieftin decat la petshop-uri.
    O alta solutie de filtrare asemanatoare, insa mai estetica dupa parerea mea, este filtrul gutiera...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Braila
    Posts
    35
    Post (Dis)Likes

    Multumesc pentru felicitari!

    treaba asta a costat cam asa :

    Sticla : 60 Lei
    3 Tuburi Silicon : 45 lei ( carefour / Praktiker )
    Poliester : gratis ( mi-a ramas de la izolatia exterioara )
    Parchet : gratis ( mi-a ramas de cand am pus in casa )
    Neon Aqua glo : 30 lei
    Neon Sun glo : 25 lei
    Filtru interior : 30 lei ( de la care am folosit pompa de apa la filtru meu )
    Incalzitor : 30 lei ( RESUN 150 w )
    2 Balast electronic : 16 lei
    Tabla Tipografica : Gratis ( am un prieten care lucreaza in domeniu)
    Adeziv Lemn : 15 lei ( carefour )
    Termometru : 3 lei
    _______________________________

    Total : 254 LEI ( un acvariu original cu tot cu decor costa in jur de 900 lei )


    _________________________________

    Substrat : Nisip alb quartz : 10 kg = 40 lei
    : nisip constructii : 2 kg = gratis
    : pietris de import : 5 kg = 15 lei (petshop *atentie sa nu fie calcaros,se recomanda testul cu otetul )

    Teava de 20 : 3 Lei ml
    Furtun : 1 leu ml

    Plante


    Echinodorus ; 10 lei buc
    restu variaza pana in 10 lei
    Buturuga decor : 15 lei buc (petshop * atentie sa fie lemn mahon trebuie sa simti greutate cand o ridici in mana altfel ti se ridica la suprafata sau putrezeste si iti umple acvariul cu resturi de lemn.

    Substratul contine toate cele 3 elemente ( nisip alb, nisip constructii ,pietris) amestecate,dau o culoare de gri superba. Enjoy

    Cat despre capac am sa pun o schema detaliata pentru ca am vazut ca a cerut cineva.Momentat iti pot spune ca am folosit placi de parchet de 6 mm Crontex ( nu se umfla si nu se curbeaza la umiditate ) un ferastrau electric de tip soricel o ruleta pentru masurat,un marker pt trasat. 4 holsuruburitabla reflectorizanta..( tipografica )
    Bazin : 125 l ( 81x36x45 )
    Filtrare : Filtru exterior Homemade 6 medii filtrante,evacuare 2 x resun,in total 600 l/h
    Iluminare : 1x 25w Aqua Glo , 1x 25w Sun Glo
    Sol : Nisip alb quartz amestecat cu pietris
    Plante : Cabomba Caroliana,Green Bacopa,Echinodorus quadricostatus,Echinodorus amazonicus
    Pesti : 5 Poecilia reticulata (guppy) , 20 Poecilia sphenops (molly),2 Poecilia velifera (molly velifera), 10 Xiphophorus helleri (xipho),4 Xiphophorus maculata (platy),6 Brachydanio rerio (zebra),6 Lamprocheirodon axelroxi (cardinal),8 Paracheirodon innesi (neon),4 Beheller, 2 Ancistrus cirrhosus,4 Corydoras paleatus.

    ________________________________________

    Nu-ti duce pestii la salonul de cosmetica,hraneste-i sanatos,ai grija de apa lor,da-le lumina adecvata... si vine salonul de cosmetica la tine acasa.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Braila
    Posts
    35
    Post (Dis)Likes

    Pt Tutu

    Am facut o schita ceva mai detaliata cu capacul executat,sper sa o intelegi,foi de parchet,ferastrau electric,Adeziv BISON special pt imbinarile din lemn.

    Bazin : 125 l ( 81x36x45 )
    Filtrare : Filtru exterior Homemade 6 medii filtrante,evacuare 2 x resun,in total 600 l/h
    Iluminare : 1x 25w Aqua Glo , 1x 25w Sun Glo
    Sol : Nisip alb quartz amestecat cu pietris
    Plante : Cabomba Caroliana,Green Bacopa,Echinodorus quadricostatus,Echinodorus amazonicus
    Pesti : 5 Poecilia reticulata (guppy) , 20 Poecilia sphenops (molly),2 Poecilia velifera (molly velifera), 10 Xiphophorus helleri (xipho),4 Xiphophorus maculata (platy),6 Brachydanio rerio (zebra),6 Lamprocheirodon axelroxi (cardinal),8 Paracheirodon innesi (neon),4 Beheller, 2 Ancistrus cirrhosus,4 Corydoras paleatus.

    ________________________________________

    Nu-ti duce pestii la salonul de cosmetica,hraneste-i sanatos,ai grija de apa lor,da-le lumina adecvata... si vine salonul de cosmetica la tine acasa.

  8. #8
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes
    akcent84 m-ar interesa in mod deosebit tehnica de construire a unui acvariu , ma refer doar la partea din sticla, incepand de la taiere,modul de lipire, ce suporturi ar fi necesare sa tina acvariul cat timp siliconul nu s-a uscat pana la produsul final acvariul in sine adik paralelipipedul din sticla mi-ar fi de foarte mare ajutor o schema sau o explicatie dak nu cer prea mult. multumesc mult!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Braila
    Posts
    35
    Post (Dis)Likes

    Bazin

    Inaintea construirii bazinului trebuie sa ai in vedere volumul acvariului de care depinde iluminarea de care depinde implicit dimensiunile acvariului, ti-am pus un tabel cu dimensiuni standard cu dimensiuni si grosimea sticlei necesara,alegi ceva imi spui dimensiunile bazinului iti dau cotele de taiere si schema de lipire intr`un nou post .

    Bazin : 125 l ( 81x36x45 )
    Filtrare : Filtru exterior Homemade 6 medii filtrante,evacuare 2 x resun,in total 600 l/h
    Iluminare : 1x 25w Aqua Glo , 1x 25w Sun Glo
    Sol : Nisip alb quartz amestecat cu pietris
    Plante : Cabomba Caroliana,Green Bacopa,Echinodorus quadricostatus,Echinodorus amazonicus
    Pesti : 5 Poecilia reticulata (guppy) , 20 Poecilia sphenops (molly),2 Poecilia velifera (molly velifera), 10 Xiphophorus helleri (xipho),4 Xiphophorus maculata (platy),6 Brachydanio rerio (zebra),6 Lamprocheirodon axelroxi (cardinal),8 Paracheirodon innesi (neon),4 Beheller, 2 Ancistrus cirrhosus,4 Corydoras paleatus.

    ________________________________________

    Nu-ti duce pestii la salonul de cosmetica,hraneste-i sanatos,ai grija de apa lor,da-le lumina adecvata... si vine salonul de cosmetica la tine acasa.

  10. #10
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes
    40x40x40

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •