Results 1 to 7 of 7

Thread: Iazul meu de gradina 3500 l . Dacă mă puteti ajuta cu sfaturi ....

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes

    Iazul meu de gradina 3500 l . Dacă mă puteti ajuta cu sfaturi ....

    1. Doresc să-l populez cu caraşi si/sau crapi . La 3500 l care este numarul maxim de populare cu carasi/crapi in conditiile in care pastrez apa in parametrii normali . Exista o formula de calcul ? Am inteles că la un peste de 10-15 cm sunt necesari 50 litri de apa . Aş putea popula cu 60 bucati carasi de 10 cm lungime ? Rog reply , multumesc.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by mocanioan; 24-05-2013 at 13:11.

  2. #2
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Da si tu mai multe detalii te rog.
    Ce adancime are? parca ar avea mai mult de 3500l,eu tocmai am luat pt fii-mea o piscina rotunda de 244cm cu 40-50cm h/apa si are 2300l,al tau pare muuult mai mare.
    Ce filtrare folosesti? si ce pompe?
    Detaliaza tot ce ai folosit la constructia lui altfel nu vei primi sfaturi utile.
    Stima
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    Adancime 1,2 m , latime 2,3 lumgine 3,5-4 m e săpătura in care am pus folie , apa pompata din fantana , am o pompa de aer care baga 4l aer/minut din 2 in doua ore , cu filtrarea nu am rezolvat problema , la 3-4 saptamani golesc , spal peretii si umplu cu apa proaspata , am facut o schimbare a apei pentru ca mi-a aparut alga verde foarte mult , acum am pus provizoriu placi de poliestiren expandat pe suprafata apei pentru a nu fi expus asa puternic la soare , cam atat am cu privire la detalii .... Am inteles ca sunt necesari minim 4 l / cm de peste , teoretic la un exemplar de 15 cm ii trebuie 60 de litri , capacitatea maxima ar fi de 50 pesti de 15 cm ????

  4. #4
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    - Daca inmultesti Lungime (400cm) cu latime (230cm) si adancime (120cm) iar apoi rezultatul il imparti la 1000... reiese ca ai "cam" 11 tone de apa acolo.... adica 11.000 Litri.
    - 4L /cm de peste: calculul se face "teoretic" ptr specia respectiva ajunsa la maturitate.
    Adica: un crap ajunge la 60cm cand e adult.... inmultim 4x60cm =??? reultatul inseamna ca putem baga in numarul respectiv de litri un crap mic si il crestem pana la maturitate!
    Daca pestii tai ajung la 15cm maxim.... da: calculul este bun.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    Forma este cu sectiune de triunghi , peretii sunt la 45 grade ca sa nu se surpe aşa că volumul l-am calculat ca si un paralelipiped cu baza triunghi , practic iese maxim 5000 l daca e umplut la ras cu apa . Ideea este vreau să fac startul cu puiet de crap de 5-7 cm vreo 60 de bucăti şi nu stiu dacă nu-i aglomerez , mi-ar trebui o instalatie de filtrare artizanală . Ideea este că nu vreau sa-i cresc peste 20 cm ( echivalent a 300 gr. per bucată ) . Vreau să incep un ciclu de crestere acum in mai iar in decembrie să scot afară tot ce depaseste 300 gr . Are cineva o astfel de experienţă ?

  6. #6
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by mocanioan View Post
    ... mi-ar trebui o instalatie de filtrare artizanală .
    Spor la citit Sectiunea pond iti ofera destule topicuri din care poti sa "furi" destule idei despre constructie. Citeste topicurile colegilor in care isi prezinta iazurile si mai ales.... ce concluzii au tras ei despre filtrarea proprie sau cum este alcatuita. Poti incepe cu iazul colegului de mai jos care ti-a raspuns
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    constanta
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    Buna tocmai mi am facut un iaz nou ptr ca cel vechi era micut am folosit folie pvc si acum nu stıu ce pompa si filtru sa iau si de unde a cumpar pe net sunt multe dar nu stıu care e mai bun si sa ma incadrez si in 1000 ron mentionez ca am facut si o cascada ridicata la1,20 cm iazul meu are cam 5000 litri dupa calculele mele si o adincime de 1,50 doar intr o portiune ptr crapi koi sa ierneze. Daca ma puteti ajuta multumesc

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •