Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 26 of 26

Thread: Skimmer Beckett DIY

  1. #21
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Inca doua skimmere care au ajuns la Constanta si Satu Mare cu vreo 3 luni in urma
    In primele poze sint in faza finala:






    Si asa arata la lucru:









    Inca 4 skimmere in lucru, dintre care unul cu 2 injectoare, 2 sint terminate si au ajuns la colegi, mai am de terminat ultimele 2:









    Si o mica surpriza, am modificat skimmerul pe care il aveam, ATB Small Deluxe, i-am adaugat un injector Beckett,
    si lucreaza mult mai bine decat inainte:





    Last edited by kirucd; 11-06-2014 at 21:36.

  2. #22
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    Felicitari Dragos!!!

  3. #23
    Maestru Aquascape Sebastian Costin's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare - Romania
    Posts
    1,882
    Post (Dis)Likes
    Varianta asta transformata, conica, imi pare ideala
    Esti un maestru!

  4. #24
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Mersi Seba, sint relativ de acord cu tine, dar nu uita ca skimmerul conic transformat
    despre care discutam este un ATB Small Deluxe intern care este un foarte bun skimmer
    si care costa in jur de 850 de euro cu tot cu pompa, destul de scump. M-am tot uitat pe
    net si nu prea exista variante de skimmere conicein jur de 600 mm inaltime si cu
    alimentarea din pompa in lateral pe care sa le pot modifica si sa aiba un pret civilizat. Iar
    daca sare mult de costul unui skimmer asa cum il fac eu de la 0 nu cred ca merita sporul
    de eficienta care nu e mai mare de 10% in opinia mea. 10% per general, nu cu 10% mai
    multa mizerie scoasa din sistem, ci 10% din eficienta unui skimmer facut DIY integral. Pe
    de alta parte fabricarea unor conuri de catre mine in momentul de fata este exclusa, nu
    am mijloacele tehnice necesare pentru niciuna din variante. Asa ca asta a fost doar un
    experiment ca sa vad cum se comporta un skimmer conic Beckett. Se comporta mai bine
    dar diferenta de eficienta nu merita diferenta de bani in opinia mea. Stiam ca un skimmer
    conic Beckett se comporta bine, skimmerele de la Korallen-zucht sint conice Beckett si sint
    ultra scumpe

    O zi buna,
    Dragos
    Last edited by kirucd; 17-06-2014 at 17:33.

  5. #25
    Maestru Aquascape Sebastian Costin's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare - Romania
    Posts
    1,882
    Post (Dis)Likes
    Se castiga la eficienta si se castiga si la ''fel''
    Stiu ca ATB-ul este un skimmer foarte bun si cu pret pe masura .... dar peste asta ma gandeam la unul mai mic:
    De exemplu, NAC 7 are talpa detasabila. Nu ai pitea sa construiesti o cutie in unterior (lipita de talpa sau prinsa in suruburi) iar apoi sa bagi teava prin con (locasul pe unde trage in standard aer/apa) pana in acea cutie?

  6. #26
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    E mai complicat putin dar se poate face. Dar nu asta e problema. Problema este ca NAC7
    e un skimmer mult prea mic, nu are decat 500 mm inaltime si asta e o problema pentru
    4000-4500 de litri de apa si 1000 de litri de aer care ar trebui sa treaca prin el. Pentru a
    se preta la instalarea unui injector Beckett skimmerul trebuie sa aiba o inaltime minima de
    650 mm. Probabil ca s-ar putea si la 600 de mm, dar la 500 mm in niciun caz.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •