Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 26

Thread: Skimmer Beckett DIY

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Sighisoara / Cluj
    Posts
    59
    Post (Dis)Likes
    Frumos, foarte frumos!!!
    Iti dai seama ca dupa ce mi-a zis Horatiu de acest skimmer, nu mai am somn... eu ma chinui la calcule si posibilitati de a face o chinezarie cu o pompa ati, insa ideea asta mi se pare mult mai practica si cel mai important, MULT MAI IEFTINA
    Si eu vreau !!! Ma pun cu burta pe documentatie.
    Cateva idei:
    -ce are daca folosesc sticla si silicon? nu rezista la presiune ? (se poate da si in sticla gauri de 6 mm si sa prinzi 2 piese, cu oring intre ele, cu surub si piulita )
    -ne poti da sursa de pe ebay? pentru injectoare?
    -genu acesta de pompa pare sa fie mai indicat? http://www.fish-street.com/magnetic_...ategory_id=147 6000 l/h cu 6m coloana
    , decat http://www.fish-street.com/jebao_dc_...ategory_id=126 12000l/h 4.8m
    -se poate pune si extern? (din cate vad de ce nu, astfel putem urca si coloana de apa in skimmer la 1-2 metri)
    -cum e cu sunetul??
    Last edited by broxlin; 14-12-2013 at 19:27.

  2. #12
    Base member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    CLUJ
    Posts
    489
    Post (Dis)Likes
    Broxlin, carota de 4,6 si 8mm pt sticla am eu

  3. #13
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Nu va merge sa faci tot skimerrul din sticla, parerea mea. Si unde gasesti tub de sticla
    de 150 mm diametru sau mai mare?

    Sursa pentru injectoare ti-o pot da, numai ca ti-o dau degeaba, tipul din State care vindea
    injectoarele le-a terminat de vandut pe toate, si in plus de asta nici nu trimitea in Romania.
    Mie mi le-a luat un prieten din State. In momentul de fata nu am mai gasit nicio oferta pe
    ebay, am gasit in schimb in Australia, dar nu trimit in Romania, si am gasit o versiune facuta
    de cei de la Korallen-zucht dar care costa 42 de euro 1 injector, foarte scump pentru o bucata
    plastic.

    http://www.ebay.com/itm/Beckett-1408...item232a0528dd

    Se pot pune si modelele de pompe postate de tine, ideea e sa ai in jur de 5000 litri pentru un
    injector (in jur de 3000 real). Primul model din link este o pompa externa copiata dupe cele
    de la Iwaki, iar a doua o are un coleg de pe alt forum care si-a facut un skimmer Beckett si
    mi-a spus ca e multumit de ea. Eu am cumparat o singura pompa de la chinezii, a mers doua
    zile la cineva in acvariu ca pompa de recirculare dupa care n-a mai mers. A fost prima si ultima
    data cand cumpar ceva de la chinezi, nu am incredere in produsele lor.

    Da, skimmerul se poate instala si extern.

    In ceea ce priveste sunetul, nu este la un nivel deranjant, dar de auzit se aude. E si normal
    sa se auda la 6-7000 litri de apa cat duce real pompa. Se aude ca un fasait, dar de nivel redus.
    Fiecare injector este cuplat la o baterie de cate doua filtre de 10" in care am scrubber de CO2,
    si acesta reduce din zgomot. Scrubberul de CO2 il folosesc de multe luni, l-am folosit si cu
    skimmerul vechi si avum si cu asta nou. Cu skimmerul vechi mi-a crescut pH-ul de la
    7,8/8,1 (noapte/zi) la 8,1/8,3, iar acum, avand mai mult aer introdus in skimmer, a crescut
    la 8,3/8,5.

    O seara placuta,
    Dragos

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Sighisoara / Cluj
    Posts
    59
    Post (Dis)Likes
    Ma gandeam sa il fac piramida cu 4 laturi (tub/con), nu-i foarte important, de injectoare sa facem rost...
    Ar fi super daca poti sa imi dai sursa, am si eu ceva prieteni pe afara, se poate rezolva cu transportul.
    Mersi!

  5. #15
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Nu poti sa faci skimmerul de forma patrata, nu va functiona. Ai nevoie de tub pentru
    camera principala de mixare. Au incercat altii inaintea ta si nu functioneaza.

    Singurul loc unde am vazut ca se mai gasesc injectoare Beckett este Australia:

    http://thereefshop.com.au/index.php?...roducts_id=233

    In State eu nu am mai gasit vreun site online care sa vanda, iar pe ebay nu mai sint
    la vanzare.

    Mai exista alternativa Korallen-zucht, dar un injector este 42 de euro fara transport:

    http://www.korallen-zucht.de/en/shop...n-s-and-m.html

  6. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes

  7. #17
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Interesant de stiut ca se gasesc si in alta parte, desi era de asteptat sa le gasesti in China.
    Dar pretul cu transport sare de 50 de dolari pentru o bucata, in cazul in care se mai
    achizitioneaza ceva merita probabil, altfel merita cumparat cel de la Korallen-zucht,
    preturile sint apropiate.

    Totusi cum de l-ai gasit, nu apare in lista de piese pentru skimmere?

    O zi buna,
    Dragos
    Last edited by kirucd; 18-12-2013 at 13:02.

  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post

    Totusi cum de l-ai gasit, nu apare in lista de piese pentru skimmere?

    O zi buna,
    Dragos
    Din intamplare navigam pe site sa vad ce mai au si hopa.... injectorul.
    Btw poate gasim o metoda sa facem conurile despre care am vb.

  9. #19
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Merge foarte bine si fara con dar vorbesc maine sa vad daca putem face si cam cat ne-ar costa.


    O zi buna,
    Dragos

  10. #20
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Am facut de curiozitate o comanda pe reefshops.com si surpriza, chiar daca pe site apare
    ca injectorul Beckett e pe stoc, am primit mail ca le pare rau dar nu este pe stoc.

    O zi buna,
    Dragos

    LE si la intrebarea mea cat ar dura ca sa trimita si injectorul mi-au
    raspuns ca de fapt nu se mai fabrica si nu au de unde sa il ia.
    Dar pe site apare ca e pe stoc
    Last edited by kirucd; 20-12-2013 at 21:33.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •