Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: Se poate inmulti planta LOTUS prin seminte?

  1. #1
    Member kari's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    LUDUS
    Posts
    282
    Post (Dis)Likes

    Se poate inmulti planta LOTUS prin seminte?

    V-a Salut!
    Toamna trecuta am recoltat cateva seminte din aceasta floare http://kari.sunphoto.ro/lotus/89343404 Lotus cred
    acum o saptamana dupa ce am terminat iazul meu , le-am semanat in 3 ghivece de cca.3-4l in substrat de nisip
    Am inteles ca este cam dificila aceasta metoda de inmultire ,plus ca primul an nu infloreste
    Asi dori mai multe informatii in legatura cu aceasta planta de la cineva care a avut asa ceva, Multumesc!
    ןnɹoʇıuoɯ ǝɔɹɐoʇuı ǝuıq ıɐɯ' nʇɐb ɐɹɐop ǝʇ nu ɐs ızǝʌ

  2. #2
    Member kari's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    LUDUS
    Posts
    282
    Post (Dis)Likes
    Nimeni nu a facut aceasta experienta?

    O sa comunic eu aici daca va iesi ceva...
    ןnɹoʇıuoɯ ǝɔɹɐoʇuı ǝuıq ıɐɯ' nʇɐb ɐɹɐop ǝʇ nu ɐs ızǝʌ

  3. #3
    Base member cucux's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    406
    Post (Dis)Likes
    Pun pariu ca acel lotus este la Felix.
    Sincer nu cred ca o sa ai sanse de izbanda daca vorbim despre lotusii de la Felix.
    Necesita apa termala din cunostintele mele.

    Totusi iti doresc succes.

    Catalin
    LINUX - Because restart is for adding hardware.

  4. #4
    Member kari's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    LUDUS
    Posts
    282
    Post (Dis)Likes
    nu as-i pune pariu,pentru ca seminta este intradevar de acolo ,dar imaginea nu pare...
    La Felix este totusi o suprafata mai mica decat in imagine
    Pe undeva am poze si cu cele dela Felix.
    ןnɹoʇıuoɯ ǝɔɹɐoʇuı ǝuıq ıɐɯ' nʇɐb ɐɹɐop ǝʇ nu ɐs ızǝʌ

  5. #5
    Base member cucux's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    406
    Post (Dis)Likes
    Am si eu poze de la Felix.
    Mama mea este din Baile 1 Mai ... la 2 km de Felix.
    Eu m-am uitat strict la planta, nu la suprafata.

    Cum spuneam, nu cred ca o sa ai sorti de izbanda.
    Poate pe perioada verii sa nu conteze temperatura apei.

    Cu stima,
    Catalin
    LINUX - Because restart is for adding hardware.

  6. #6
    Member kari's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    LUDUS
    Posts
    282
    Post (Dis)Likes
    Am inteles :( nimeni...
    Am sa postez eu rezultatele aici...
    ןnɹoʇıuoɯ ǝɔɹɐoʇuı ǝuıq ıɐɯ' nʇɐb ɐɹɐop ǝʇ nu ɐs ızǝʌ

  7. #7
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Acum am intrat, dupa ceva vreme...
    Lotusul- Nelumbo nucifera- poate trai si la noi fara probleme. Nu doar in apa calda. E foarte posibil ca unele seminte sa fie sterile (seci), cele fertile sunt ovoidale, uniforme si dure. Banuiesc ca sterilitatea semintelor provine din faptul ca pana si acele colonii imense pot fi- si de regula sunt- o singura clona, genetic vorbind. Daca ar fi doua clone distincte (adica provenind din doua seminte initiale, nu din butasirea pepetua a unei singure clone), banuiesc ca recolta de seminte fertile ar fi mare.
    Semintele au o viabilitate indelungata. Au germinat si seminte din mormintele faraonilor (ok, astea sunt cazuri particulare), dar si dintr-un muzeu englezesc, dupa vreo 200 de ani de la recoltare, din India.

    Reteta: pilirea/scarificarea usoara a semintei, nu neaparat pana la vederea unui tesut alb- cotiledon sau embrion. E chiar periculos, poti rani si de acolo pot putrezi. Eu nu am ajuns niciodata pana acolo, si tot mi-au germinat. Apoi in apa de 30 cm, cu sol de gradina etc., preferabil la soare. Atentie la supraincalzire- se poate preveni prin ingroparea vasului in sol. Eu am folosit eternele mele ciubere de mortar de 90l.

    Cauta "nelumbo lotus seed germination" si vei gasi o multime de surse, inclusiv explicatii cu poze.

    Succes!
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  8. #8
    Member kari's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    LUDUS
    Posts
    282
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru info!
    Intre timp Dupa o prima incercare esuata dar nu total, Am reusit sa scot ceva din aceste seminte.
    In prima faza le-am semanat in niste ghivece , in substrat de nisip pietros dar 0 bucurie
    Salvarea a venit de la un coleg cui i-am donat cativa samburi ramasi.
    El zicea ca intradevar trebuie pilti la capat pentru a putea germina mai usor...Asa ca am trecut la recuperarea samburilor semanati in ghivece din iaz care erau intacti de altfel dupa ce au stat vreo 2-3 saptamini si efectiv i-am polizat la capat dupa care i-am bagat intrun vas cu apa in solar.
    E aici in 2-3 zile au germinat dar cu eficienta de 100%
    ןnɹoʇıuoɯ ǝɔɹɐoʇuı ǝuıq ıɐɯ' nʇɐb ɐɹɐop ǝʇ nu ɐs ızǝʌ

  9. #9
    Member kari's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    LUDUS
    Posts
    282
    Post (Dis)Likes
    Dupa 5 luni consider ca a-r fi binevenita o impresie din partea mea (doar am promis)
    Dupa germinare ...au evoluat frumos dar... fara flori ...iazul este oare cum la umbra, poate a contat si asta , dar sper ca la anul sa vad si flori
    Am mai studiat cate ceva , deocamdata cca.80% din radacini sant in galeti in pivnita la iernat (sa nu inghete)
    ןnɹoʇıuoɯ ǝɔɹɐoʇuı ǝuıq ıɐɯ' nʇɐb ɐɹɐop ǝʇ nu ɐs ızǝʌ

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes
    de unde pot face rost de seminte de lotus indian (nelumbo nucifera de india)? am cautat pe net dar nu prea am gasit nimic...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •