Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: Specie ancistrus

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes

    Specie ancistrus

    Salutare,
    Am si eu specia de ancistrus din poza atasata si nu cunosc denumirea exacta. Am observat ca sa nimerit un mascul si o femela care are burtica destul de mare si cine stie poate o sa ii depuna cat de curand. Ceva conditii pt o depunere mai perfecta sunt necesare sau ar trebui sa ii separ?
    Multumesc
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Ma scuzi, dar eu nu vad pestele in poza
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  3. #3
    Base member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Sf.Gheorghe- Brasov
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Acel peste este Farlowella Acus , nu este ancistrus , dar face parte din aceeasi familie Loricaridae . Sexarea este destul de dificila , in general femela este mai mare si mai grasuta iar masculul mai subtire , depun pe sticla acvariului si masculul pazeste icrele . mai multe info gasesti la Planetcatfish.com . bafta

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by greenp View Post
    Ma scuzi, dar eu nu vad pestele in poza
    Este acel peste care este in lipit pe sticla, cel de culoare maro deschis.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Taz View Post
    Acel peste este Farlowella Acus , nu este ancistrus , dar face parte din aceeasi familie Loricaridae . Sexarea este destul de dificila , in general femela este mai mare si mai grasuta iar masculul mai subtire , depun pe sticla acvariului si masculul pazeste icrele . mai multe info gasesti la Planetcatfish.com . bafta
    Am inteles ca masculii au un fel de striatii pe partea din fata adica pe acea prelungire de la gura. cand i-am mutat dintr-un acvariu in altul unul dintre ei sa prin iar celalat nu deci, inclin sa cred ca am o femela si un mascul. Daca ma pronunt prea devreme, va rog sa ma scuzati

  6. #6
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Daca vrei sa fii ajutat, incearca sa pui o poza mai clara cu pestele in cauza.


  7. #7
    Base member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Sf.Gheorghe- Brasov
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Da , masculii maturi dezvolta niste "tepi" pe nas , se numesc " odontones" . Au si femelele dar foarte mici . Lasa-i in acvariul comunitar , hraneste-i cu vegetale si hrana vie si ofera-le apa de calitate si ai sanse mari sa-ti depuna . Dupa ce depun , dezlipesti cu grija ( cu o lama de ras) icrele si le pui intr-o maternitate . Din pacate puii se dezvolta greu si majoritatea mor , foarte putini au reusit sa creasca o ponta mai numeroasa , dar nu te descuraja . bafta

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Taz View Post
    Da , masculii maturi dezvolta niste "tepi" pe nas , se numesc " odontones" . Au si femelele dar foarte mici . Lasa-i in acvariul comunitar , hraneste-i cu vegetale si hrana vie si ofera-le apa de calitate si ai sanse mari sa-ti depuna . Dupa ce depun , dezlipesti cu grija ( cu o lama de ras) icrele si le pui intr-o maternitate . Din pacate puii se dezvolta greu si majoritatea mor , foarte putini au reusit sa creasca o ponta mai numeroasa , dar nu te descuraja . bafta
    Salutare si imi cer scuze ca nu am mai scris, cu munca nu am mai reusit sa intru pe forum. femela inca nu a depus si intre timi am mai achizitonat si un filtru extern si sper sa am o mai buna calitate a apei.
    Va tin la curent cum si ce va fi.
    Multumesc.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Cu ceva timp am scris despre specia de pesti pe care o am in acvariul meu. Tin sa va anunt ca au depus oua, din care mi-au iesit vreo 20 de pui. Mi-au depus pe teava de la filtrul extern, am scos toata partea cu tot cu mascul si ouale care erau lipite, de i-am pus intr-un acvariu separat. Au o saptamana de cand au eclozat, pestisorii cresc si sunt pusi separat intrun acvariu de 20 litri, numai ei.

  10. #10
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Felicitari !!!
    Pune si tu niste poze !
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •