Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 28

Thread: amenajare acvariu 225 l, sfaturi!?

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Galati
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    ..............

    Apa ploaie versus Galati... vine vara, cred ca o sa ai "sanse" sa faci schimb zilnic de apa comform datelor meteo anuale!!!!!!!!!!! Eu cred ca ar trebui sa treci la citit, cat mai mult!

    Ca fapt divers... ca tot nu imi iese din cap chestia asta: Si cum colectezi tu apa de ploaie? Spune-ne si nua... poate esti mai versat si ne inveti si pe noi "mai multe"... Multumesc anticipat!
    unu din moivele pentru care am zis asta e ca am deja colectata din timp apa de ploaie si mai am recipiente de umplut undeva la 2,5 mc de apa de ploaie si nu se face zilnic schibul de apa, nu cred ca am incercat sa o fac pe "versatul", vb de lucrurile care le am la indemana nu fictive, incerc sa dau start echilibrat la un acvariu care intra f multi bani si efort in el si mi se pare normal sa cer sfaturi si cu ocazia asta multumesc celor care au avut ceva de spus pana acuma!

  2. #12
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    ok.... Total de acord cu tine!

    Dar.... cum discutam mai inainte si cu colegul Pavelescu: Crezi ca apa de ploaie este buna? Asta in conditiile in care tu deja ai raspuns negativ colegilor anteriori care te intrebau daca ai facut teste....

    Asa ca e logica intrebarea mea: ce te face sa crezi ca apa asta e mai buna decat cealalta? Atat timp cat nu ai testat nici una din ele?
    Cat crezi ca iti ajunge apa de ploaie ptr configurare bazin... schimburi si etc? Plus ca.... apa de ploaie NU ESTE BUNA (in opinia mea)
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #13
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Spiu, nu ai nici o cismea in apropiere? Oricum, cum iti spuneau si colegii, fara teste de apa nu faci mare lucru..

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Galati
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes
    din pacate testele care la vad in comert nu mi le permit , avand in vedere restul de costuri, despre apa de ploaie sunt multe aspecte negative dar am folosit-o intr-un acvariu de 80 l plantat, dupa 1 sapt de decantat si tinut la intuneric+fierbere, fara alta apa in acvariu,100% cea de ploaie si nu am avut probleme cu ea nici la pesti nici la plante moss, riccia,elodea sau echinodorus

  5. #15
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Ok... atunci: Spor in continuare cu proiectul tau!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  6. #16
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Galati
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes
    va multumesc frumos! am intales in mare parte de ce am nevoie si apa e problematica momentan mai ales ca nu am testere, topicul poate fi inchis!

  7. #17
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Eu zic ca te costa mai putin testele decat eventualele viitoare pierderi.. Calculeaza bine, ca sa nu regreti mai tarziu.

  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Galati
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes
    imi cer scuze, revin! cum ramane cu iluminatul? la 225l 100X50X45 ce lumini ma sfatuiti?

  9. #19
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Depinde ce instalatie ai momentan la acvariu. Ma refer daca ai droserele si socluri. Daca da: cate bucati? Cati Watti? etc.

    Daca nu.... depinde ce te hotarasti sa construiesti: exista 2 tipuri de instalatii: T8 si T5. - T8 cu neoane mai groase, cu droser si starter, cu neoane mai "antice" dar mult mai ieftine, si T5 cu neoane subtiri, balast electronic fara starter, cu un randament mai bun la lumina... dar mai costisitoare.

    Ca fapt divers: marea majoritate a acvaristilor... in functie de buget sau cand au posibilitate trec de la T8 la T5...

    Apoi... in functie de ce detii sau ce hotarasti.... te iei dupa lungimile neoanelor raportat la lungimea acvariului sau capacului... si de abia de atunci putem discuta de Watti- nr de neoane- configuratii de culori etc....

    Vino cu o descriere mai larga a ceea ce detii momentan si niste poze daca se poate. Ai capac... nu ai... etc
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  10. #20
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Galati
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes
    la iluminat nu detin nimic, trebuie sa cumpar tot si intradevar inclin inspre cele cu balast dau o lumina superioara calitativ in comparatie cu droserele, capacul nu este inca confectionat dar va fi de mica inaltime si cu reflexie pe interior

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •