Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 28

Thread: amenajare acvariu 225 l, sfaturi!?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Galati
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes

    Question amenajare acvariu 225 l, sfaturi!?

    cer ajutorul acvaristilor cu experienta in amanajarea unui acvariu de 225 l 100X50X45, in special pentru plante

    -ce substrat? oscilez intre lut local (galben nu rosiatic), tropica plant sau doar 7 balls
    -granulatie pietris?
    -iluminat? neoane,led sau becuri economice si raportul w/l?!
    -fertilizant plante? dozaj saptamanal/lunar?
    -schimb apa? mentionez ca apa este din panza freatica subterana, galbuie la culoare si e destul de dura
    -lemn in acvariu?
    -co2?

    sunt incepator ce am scris mai sus e ce am vazut si eu pe shopuri online si sunt doar idei orientative, caut si eu ca tot romanul metode mai ieftine decat in magazine si cred ca aici e locul perfect unde sa ma adresez oamenilor cu experienta, astept sfaturile voastre!

  2. #2
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    time out! iti recomand sa testezi duritatea apei. daca o sa ai un rezultat aproape de 20 Gd, nu vei putea creste plante si o sa iti strici filtrul de apa. ai putea sa incerci ciclide, desi culoarea galbuie nu este un semn bun. stiu ca nu este incurajator ce spun, dar decat sa faci schimb de apa cu butoaie carate cu masina de la un prieten (stiu pe cineva care face asa ceva), mai bine te orientezi catre alt hobby. daca ai posibilitatea sa faci niste teste complete, nu ezita. in ce zona stai?

  3. #3
    High member DecaDurabolin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti, Bucur Obor
    Posts
    813
    Post (Dis)Likes
    1. Eu am doar pietris, fara substrat fertil, merge bine treaba.
    2. Granulatie 2-3 mm (sper sa nu gresesc)
    3. Am mers si pe Estimative Index si pe PPS Pro si Micro, ambele facute de Marian4232. Ambele variante au mers de minune.
    4. Daca apa e cum spui tu, nu e ok treaba. Fa niste teste elementare si vezi ce calitate are si ce parametri. Dar culoarea aia nu suna deloc a bine. Ulterior, spune-ne ce si cum si vedem daca e ok sau nu. Apa se schimba, ulterior setarii acvariului, cam o data pe saptamana, intre 30 - 50% din din volumul acvariului, in functie de necesitati ( calitatea apei, incarcarea biologica, cantitatea de fertilizare etc ).
    5. Lemn poti pune cat vrei. Dar la mine lemnul a atras numai alge. Nu am mai pus de atunci lemn in plantat.
    6. Co2 presurizat este regele, dar unele plante merg bine doar cu Easy Carbo.
    Ulterior, poti sa adaugi un PH controller etc.
    Apa limpede.

    PS trece-ti locatia la profil.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Galati
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes
    nu dispun de testere dar pot spune ca apa respectiva o folosesc de ceva timp in acvarii fara probleme este testata de primarie si este potabila, de altfel imi mergeau f bine plantele pana sa cumpar de la cineva plante noi si de atunci, exemplu cel mai concret echinodorus care era f mare(20+frunze mari) cu 7 frunze noi frumoase dupa introducerea plantelor aduse noi, parca moare de la o zi la alta, frunzele cele noi acum sunt transparente si am adus odata cu plantele cele din urma si un soi de alga alba care momentan tinde sa dispara, pot trece oricand si pe apa de ploaie, zona Independenta-Galati, trecerea la alt hobby exclusa

  5. #5
    Very high member robertgeorgiani's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    bucuresti- vitan
    Posts
    1,264
    Post (Dis)Likes
    In primul rand...Salut!
    Mai exact tu ce deti acum doar sticla?
    Ce inseamna substrat din lut local sau 7 balls? Lutul local poti face eventual o casa iar 7 balls sau 7+13balls sunt niste bile de la Jbl care se baga in substrat ptr fertilizare nu este un substrat.. poti folosi o combinatie gen AquaBasis+Manado peste ..ambele de la Jbl sau daca vrei pietris poti AquaBasis plus pietris de granulatie nu foarte mare.
    Granulatie 1..1, 5 pina la 3..3.5mm
    Iluminarea clar nu cu leduri daca vrei ceva mai ieftin . Daca vrei ceva plantat iti tre' niste neone speciale ptr acvaristica. Asa e recomandat.
    Fertilizareae de n feluri de la n firme. Aici conteaza foarte mult ce si cate plante vei avea. Asa cum iti spuneam exista fertilizant de substrat gen 7 balls , fertilizanti ptr coloana de apa dar toate tre' corelate cu sursa de co2. E o discutie complexa aici.
    Cu apa galbuie nu faci treaba ...alta sursa de apa nu ai? Tu ce apa folosesti ptr uz casnic?
    Lemne se pot pune. Daca nu sunt cumparate din petshop e necesar ca acestea sa fie tratate si tinute in apa o perioada de timp ptr a iesi taninul din ele.
    Co2...daca vrei plantat da...si aici e o discutie dar banuiesc ca nu vei avea numai plante gen anubias care nu prea au nevoie de co2...deci da in general trebuie si aici e o discutie complexa.
    Tre sa stii ce buget ai ptr acest proiect si sa ti cont ca tre' sa pui pret in primul rand pe filtrare si iluminare.
    Sa ti treci si locatia sub nick.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Galati
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes
    momentan am acvariul si astept sfaturi cum sa il amenajez mai bine, pana acuma am luat la cunostinta cele spuse si referitor la lut, este cel mai bogat in minerale benefice pentru plante si absortia de metale grele etc, dar din pacate cel rosu bogat in Fe e cel mai bun, majoritatea substraturilor fertile jbl sau tropica sunt pe baza de lut(argila)rosie, apa este galbuie datorita panzei freatice care provine din dealuri lutoase se poate schimba si cu apa de la robinet sau ploaie. Se poate si substrat din pietris fara nimic sub el si cu fertilizare de apa

  7. #7
    High member DecaDurabolin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti, Bucur Obor
    Posts
    813
    Post (Dis)Likes
    Deci tu te referi la substratul fertil, nu la pietris...ca sa intelegem si noi ce tot discutam aici.
    Intradevar, ai dreptate cu continutul lutului, dar nu prea am vazut pe aici oameni care sa foloseasca metode DIY de fertilizare a substratului.
    Eu unu, cand am avut asa ceva, ma enerva la culme ca imi murdarea apa cand umblam prin plante si de atunci am renuntat la substratul fertil ( fara rezultate negative, mai mult pozitive defapt ).

  8. #8
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by spiu View Post
    pot trece oricand si pe apa de ploaie, zona Independenta-Galati,
    ..............

    Apa ploaie versus Galati... vine vara, cred ca o sa ai "sanse" sa faci schimb zilnic de apa comform datelor meteo anuale!!!!!!!!!!! Eu cred ca ar trebui sa treci la citit, cat mai mult!

    Ca fapt divers... ca tot nu imi iese din cap chestia asta: Si cum colectezi tu apa de ploaie? Spune-ne si nua... poate esti mai versat si ne inveti si pe noi "mai multe"... Multumesc anticipat!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #9
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Ca fapt divers... ca tot nu imi iese din cap chestia asta: Si cum colectezi tu apa de ploaie?
    Cu butoiul pus la burlan (cu conditia sa scurtezi burlanul..)

    Oricum, ma indoiesc ca apa de ploaie e benefica pentru pesti, la cate impuritati si minuni sunt in atmostfera..

  10. #10
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Hai mai Batman... mi-ai stricat "satisfactia" sa il intreb daca stie cate gaze sunt in atmosfera si mai ales... ce efect are zicul de pe casa sau burlan asupra apei? (nu mai spun de praf etc)
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •