Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 39

Thread: Mini Malawi -243 brut

  1. #11
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    salut
    imi plac bolovanii. ai inceput cu dreptul.
    e bine sa spui volumul brut al acvariului pentru ca altii care vor citi jurnalul vor crede ca ai facut malawi in 180L.. daca tai de acolo bolovanii si nisipul, filtrele .. cu ce mai ramai ? mai bine brut si specifici net-ul.

    ca specii te pot ajuta cu : labidochromis caeruleus, maylandia callainos (cobalt blue zebra).
    chiar am vrut sa te intreb eu ce peste e in poza 3 dreapta jos...
    https://www.youtube.com/user/glasfor...ag_id=&sort=dd
    Isaac Newton: 'Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who sets the planets in motion.'

  2. #12
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Imi place cum arata acvariul. Poate niste pietre mici, in fata, la baza pietrelor mari ar intregi imaginea.
    Last edited by rick; 15-05-2013 at 23:09.

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Baia Mare
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    lucian8500 - Da intr-adevar ai vazut bine. defapt sant 3 bucati care la schimbul de sambata o sa incerc iarasi sa ii scot. La prima tentativa m-am enervat prea repede. Ei au ramas de la ciclat.

    glasforex - daca te referi la identificat pestii intradevar asa este. Daca te referi ca ai de vanzare poate o sa te contactez. Ajutor am nevoe la celelalte 2 specii. Poza 3 centru dreapta cele 2 bucati vanzatorul a zis ca sant aceasi specie. Poza 3 jos stanga cei 3 dungati mai mici.

    rick - da intradevar era o optiune. Dar daca ai zis o sa incerc sa vad cum arata. Binenteles dupa ce se opresti ploile deoarece acest parau de la 30-50cm adancime si lipede ca si apa din acvariu a ajuns la 100cm cacao cu lapte dupa ce ploi au fost

    Multumesc pentru impresii si completari. Daca poate cineva sa ma ajute cu cele 2 specii si pareri pentru inlocuirea neonului Silvania (JBL M D, Aqua Glo sau Marin Glo). As fi foarte curios cum merge cu un marin glo.
    Last edited by Tudor.M; 15-05-2013 at 15:20.
    Ape limpezi si pesti sanatosi sa aveti !

  4. #14
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    poza 3 centru dreapta - va trebui sa mai astepti sa vezi ce sunt. poate daca fac un pic de dominata si isi arata mai intens culoare se poate presupune.

    dungatii ma duc cu gandul la kenyi insa nu se potrivesc liniile.
    https://www.youtube.com/user/glasfor...ag_id=&sort=dd
    Isaac Newton: 'Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who sets the planets in motion.'

  5. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Baia Mare
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    http://photo.acvarist.ro/acvarii-con...udine-5157.htm
    Am gasito la concursul de poze africani. Pestisorii cei mici dungati seamana foarte bine cu pestisorul din centrul imaginii. Si am mai observat ca unul din cei mici dungati a avut o crastere mai rapida si a inceput sa semene cu celalta specie necunoscuta. Adica sa se inchida la culoare. Cea ce ma face sa ma tem ca vanzatorul mi i-a vandut ca specii diferite doar ca intre ei era o diferenta de marime si colorit. Urmeaza sa mai pun cateva poze poate ma lamureste cineva.

    PS: un detinator de nikon l310 care ma poate ajuta cu o setare potrivita?
    Ape limpezi si pesti sanatosi sa aveti !

  6. #16
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    hhehehehe ala era un acvariu de-al meu de acum cativa ani

    e un pseudotropheus demasoni.

    l-am vandut inca cat era mic. l-am reprimit dupa 3 ani si poate fi vazut in videoclipurile mele.



    vezi de la minutul 4:22 iar la 4:36 este in centrul acvariului si merge spre stanga.
    Last edited by glasforex; 18-05-2013 at 01:28.
    https://www.youtube.com/user/glasfor...ag_id=&sort=dd
    Isaac Newton: 'Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who sets the planets in motion.'

  7. #17
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    hhehehehe ala era un acvariu de-al meu de acum cativa ani

    e un pseudotropheus demasoni.

    l-am vandut inca cat era mic. l-am reprimit dupa 3 ani si poate fi vazut in videoclipurile mele.


    vezi de la minutul 4:22, 4:36 este in centrul acvariului si merge spre stanga.
    La 4:46 revine si trece de la stanga spre dreapta prin centrul acvariului.
    https://www.youtube.com/user/glasfor...ag_id=&sort=dd
    Isaac Newton: 'Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who sets the planets in motion.'

  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Baia Mare
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Cred ca am una din speciile necunoscute. http://www.ciklid.org/artregister/ar...art.php?ID=573 Maylandia Pseudotrofheus Zebra "log pelvic" Mdoca .
    Acuma sper ca nugatii aia mici sa nu fie aceasi specie.
    Ape limpezi si pesti sanatosi sa aveti !

  9. #19
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    nu stiu ce sa zic..
    ai putina rabdare sa screasca si o sa fie mai usor identificarea lor.
    https://www.youtube.com/user/glasfor...ag_id=&sort=dd
    Isaac Newton: 'Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who sets the planets in motion.'

  10. #20
    Maestru Biotop
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Italia
    Posts
    495
    Post (Dis)Likes
    Si mie imi place acvariul ! Ai reusit un aranjament simplu si natural!
    Bravo!

    Referitor la cei 180Litri *(calculati ca fiind net) sau cei 250 brut, oricum am da o, sunt putini Iar pe acest considerent, trebuie sa alegi cu grija speciile , numarul indivizilor care sa se preteze la un asemenea spatiu .
    Incearca sa eviti speciile care se duc bine peste 10 cm lungime / exemplul il ai deja in acvariu : cei 2 Callainos - nu e locul lor in acest "peisaj".
    La inceputurile mele africane, intr un acvariu putin mai mare ca acesta al tau(350L) , am avut si eu o "salata de monstri" printre care si un mascul imens de Callainos care "facea valuri " prin acvariu .. In general , reprezentantii genului Maylandia, Metriaclima ating dimensiuni considerabile iar lipsa spatiului poate accentua in mod negativ teritorialitatea lor (si asa pregnanta)
    Am gasit si pozele cu monstrul:



    Nici cu ceilalti nu mi e rusine - chiar si Caeruleusii , Elongatusii se fac maricei .
    Mereu ne lovim de aceasta problema a spatiului pentru africanii de Malawi - adevarul este ca putine sunt speciile de malawieni "pitice" -de ex: Ps. demasoni , Labidochromis perlmutt, Metriaclima lanisticola (un shell dweller de Malawi - din pacate mai rar pe la noi).
    Probabil , in momentul de fata nu sunt probleme , pestii fiind inca puiandri insa situatia se va schimba peste putin timp.
    Va trebui sa ajustezi din timp populatia pentru a evita situatiile neplacute (agresivitatea accentuata, stress si implicit boala).

    Inca un sfat - incearca sa ti procuri africanii din surse "safe" , de la crescatori , de la pasionati care stiu cu ce se mananca si , ca un minim minimorum, stiu ce ofera spre vanzare sau donatie. Riscul de hibridizare este foarte ridicat in cazul africanilor , iar daca "sursa" nu ti ofera certitudinea ca pestele pe care l ai achizitionat face parte din specia X , discutiile pe marginea identificarii ulterioare se pot prelungi la infinit- incertitudinea va ramane oricum.

    Si inca ceva..ca si incepator , este bine sa te documentezi , sa incerci sa afli cat mai multe de spre speciile pe care le ai sau la care visezi, despre nevoile lor specifice, despre zonele de bastina - te va ajuta foarte mult si din ce vei afla mai multe , cu atat vei dori sa afli mai mult si sa indragesti aceasta lumea a ciclidelor africane

    Referitor la intrebarea pe care mi ai adresat o in pm , iti spun ca nu e mare filosofie sa urci fotografii "multe si mari" intr o singura postare.
    In postarile mele, acele imagini practic nu sunt incarcate pe forum. Ele sunt gazduite pe un site care tine loc de album iar de acolo copiezi doar linkul pe care il pui in postarea respectiva de pe forum.
    Trebuie doar sa ti faci un cont (este gratuit)pe unul din site urile de profil de genul, iti creezi albumul personal, iar apoi upload-ezi acolo imaginile .In felul acesta creezi si un back up al imaginilor din computer .

    Eu folosesc de ani buni Photobucket dar nu este singurul.

    Bafta in continuare!
    Cristian

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •