Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast
Results 131 to 140 of 143

Thread: Un nou proiect:30 de metri cubi

  1. #131
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    eu as face in camera goala un moving bead pentru filtrare biologica, si sa fie in continuarea filtrarii multicamerale.
    doar ca asta presupune inca o investitie nu chiar de neglijat.

  2. #132
    Member Alexandru Bazavan's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    242
    Post (Dis)Likes
    Momentan pregatesc niste banuti pentru un aspirator,hranitor si cate o pereche de kohaku,hi utsuri si platinum ogon,daca gasesc.pe langa asta,as fi vrut sa fac si treaba cu cea de-a 2-a camera,dar nu ma mai incadrez si pentru un moving bead in viitorul apropiat.

  3. #133
    Member Alexandru Bazavan's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    242
    Post (Dis)Likes
    Salut! Nu am mai postat de ceva timp, dar cum a inceput sezonul de crap koi o sa tot postez
    Pentru inceput am schimbat florile din jurul iazului:









    Cateva poze din timpul mesei:














    Urmeaza sa achizitionez ceva echipamente si cativa pesti. Numai bine!

  4. #134
    Member Alexandru Bazavan's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    242
    Post (Dis)Likes
    Un scurt filmulet. A se vedea in HD.

  5. #135
    Member Alexandru Bazavan's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    242
    Post (Dis)Likes
    Salutare! Un mic update :


    Am cumparat hranitor si aspirator. Sunt multumit de ambele! Aspiratorul isi face bine treaba, hranitorul da 6 mese pe zi- ceva imi spune ca pestii sunt mai incantati decat mine in privinta lui


    Poze:
    Aspiratorul:




    Hranitorul(deocamdata sta pe podet, trebuie sa ii fac un suport):




    Un filmulet mai lung:



    Si am ajuns la partea mai interesanta. Noi locatari:











    Ghostul este preferatul meu .
    Ii multumesc domnului Vali si pe aceasta cale!
    De asemenea, ceva ce mi-a atras atentia, de data aceasta multumirile se indreapta catre Stefan!



    Si o poza cu toti "golanii":



  6. #136
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    daca stiam ca vrei aspirator si ca dadeai banii pe ala....ti-l dadeam pe al meu gratis.Sincer,e o mare porcarie.
    Eu am renuntat sa-l folosesc si il tin degeaba.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  7. Likes Abit, syso liked this post
  8. #137
    Member Alexandru Bazavan's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    242
    Post (Dis)Likes
    La mine si-a facut treaba bine, momentan sunt multumit de el. Apreciez, multumesc frumos!

  9. #138
    Member Alexandru Bazavan's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    242
    Post (Dis)Likes
    Revin dupa o pauza destul de lunga. A fost o vara ratata din pacate. Timpul nu mi-a permis sa fiu atent o perioada la iaz, asta se intampla pe la inceputul verii, timp in care s-au ocupat parintii de ei. Dupa ce mi-au spus ca pestii au un comportament ciudat, am stat sa ii urmaresc. Culorile erau sterse, sareau din apa si se frecau de pereti- paraziti! Am facut imediat tratament cu o solutie de la jbl pentru paraziti- niciun efect, dupa 4 zile pierdusem 3 pesti. Dupa un nou tratament, de data aceasta cu verde de malachit, pestii au inceput sa-si revina. Nu mai sar din apa si nu se mai freaca de pereti. Totusi, nu am eliminat de tot parazitii. Inca se vad mici semne pe unii dintre ei, fapt ce ma ingrijoreaza. Urmeaza sa repet tratamentul cu verde de malachit.
    Colac peste pupaza, undeva este o fisura. Nu stiu unde si nici nu stiu cum imi pot da seama. In orice caz trebuie sa scot pestii si sa golesc iazul. Asta inseamna o investitie deloc de neglijat in bazine si o pompa puternica de aer. Problema cea mai mare e ca nu sunt sigur nici macar de faptul ca e in bazin, e posibil sa fie la filtrul din beton sau si mai rau, pe traseul apei spre acesta.
    Asadar, anul acesta a fost unul ratat, dar nu ma las batut!
    Am si vesti bune! Saptamana viitoare se incepe treaba la un bakki filter. De asemenea, l-am convins pe tatal meu sa schimbam florile si sa ma lase pe mine sa aranjez zona aceea. Voi pune arbusti de diferite feluri.

    In final, un filmulet cu grasanii la masa:

    A se vedea in HD! Numai bine!

  10. #139
    Member Alexandru Bazavan's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    242
    Post (Dis)Likes
    Pentru ca ne aflam in plin sezon, cateva poze cu pestii mei:









    De asemenea, o evolutie tare interesanta:






    La poza urmatoare probabil ca eu voi fi cel tinut in brate

  11. #140
    Member Alexandru Bazavan's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    242
    Post (Dis)Likes
    Salutare si bine v-am regasit! Au trecut mai bine de 2 ani de cand nu am mai postat si tot de atunci e moarta aceasta sectiune. Iazul se prezinta foarte bine. Iarna a trecut la fel ca ultimele 3-4 ierni, fara victime. In martie am facut curatenie generala in iaz, iar pestii au trecut prin tratamentul anual cu sare. Am pus 150 de kg de sare grunjoasa, neiodata, dizolvata in prealabil. Sarea a fost pusa pe parcursul a 10 zile pentru a nu da pestii peste cap, iar in paralel am crescut nivelul de oxigen din iaz. La o saptamana dupa ce am terminat de pus sarea, am facut un schimb de 50% din apa. Astfel, in prezent am aproximativ 2.5 kg de sare la mia de litrii, procentaj recomandat a fi pastrat permanent.
    Am planuri mari cu iazul, planuri pe care speram sa le vad puse in aplicare in acest an, insa pandemia si lipsa de siguranta cu privire la ce va fi pe viitor, m-au facut sa aman o perioada aceste planuri.
    Pe scurt, filtrarea, desi suficienta momentan, va fi suplimentata cu un sieve, poate si cu un bakki shower nou.
    Iazul va fi adancit, iar fundul adus la acelasi nivel (momentan e in 2 trepte), vor exista 2 sau poate chiar 3 sifoane de pardoseala si multe altele.
    In schimb, intrucat a fost comandata si platita inainte sa inceapa nebunia, in scurt timp isi va face aparitia o perdea de apa din mozaic, facuta de un tanar, dar foarte talentat artist. Voi atasa poze la momentul respectiv.
    Momentan atasez cateva poze cu pestii mei preferati. Seara faina si izolare suportabila in continuare va doresc! :-D







Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •