Page 1 of 15 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 143

Thread: Un nou proiect:30 de metri cubi

  1. #1
    Member Alexandru Bazavan's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    242
    Post (Dis)Likes

    Un nou proiect:30 de metri cubi

    Salut.De ceva timp tot amenint ca ma apuc de iazuri si crapi koi.Ei bine,la inceputul anului am pus pe hartie primul meu iaz.
    Dupa lungi discutii cu ai mei(pana la 18 ani,ma desfasor pe proprietatea lor),am obtinut un iaz mititel in comparatie cu ce imi imaginam eu,de doar 4x3 m cu 1.30 adancime.Asa ca am trecut la treaba:

    Intre timp,am luat legatura cu cei de la acvarii.biz care se vor ocupa de partea tehnica pentru a fi siguri ca totul iese bine de la inceput.
    Filtrul este imens.Are 1400x500x900 cm(Lxlxh)si o pompa de 5000 de l/h.La iesirea apei din filtru va fi pozitionat un filtru UV de 36 w pentru a mentine apa limpede.La recirculare va ajuta si o cascada pe care urmeaza sa o facem saptamana viitoare si la care vom pune o pompa separata.Pe langa toate acestea,o sa mai fie si o pompa de oxigenare.
    Pana aici totul a fost bine si frumos,doar ca iazul nostru avea forma de fosa septica...
    dupa alte discutii cu ai mei in care am avut sustinerea celor de la acvarii.biz,am decis sa-l marim,asa ca ne-am apucat iar de sapat:


    Si am tot sapat:

    Pana am zis ca ar fi cazul sa ne oprim :

    Dupa asta a trebuit sa egalizam la suprafata si sa ne asiguram ca nu ne trezim cu pamantul in iaz,asa ca am betonat marginea:


    Asa arata dupa betonare si dupa ce am pus un strat de nisip pe fundul bazinului:


    Dupa aceasta etapa,a urmat pregatirea foliei,fixarea ei si umplerea bazinului:




    Acum astept filtrele si sunt in cautare de surse de pesti si plante.Sper ca va place ce a iesit pana acum.Astept sfaturi si observatii.Multumesc!

  2. Likes Colours of Africa liked this post
  3. #2
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    felicitari pentru inceputul promitator. nu am deloc experienta in iazuri, dar cred ca daca o sa pui ceva plante de apa pe margine, o sa arate ca un adevarat colt de natura. in Bucuresti gasesti la Hornbach, Maxi Pet si Coralis o gama larga de pesti de iaz.

  4. #3
    Member VALIAZ's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    152
    Post (Dis)Likes
    Salut Alexos.
    Din pozele tale nu am vazut anumite elemete care dupa parerea mea ar fi trebuit sa existe in constructia unui iaz si ma refer la sifonul de pardoseala(absolut necesar), intrarile si iesirile din iaz cu camera de filtrare, pozitionarea unui skimmer etc. Sper ca cei care te-au sfatuit, sa duca pana la capat tot proiectul tau si sa-l vedem finalizat , cu pestii inotand fericiti.
    Bafta

    VALIAZ

  5. #4
    Member Alexandru Bazavan's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    242
    Post (Dis)Likes
    Multumesc.Totul este prevazut.Am avut niste probleme deoarece apa din iaz nu am unde sa o directionez(primaria nu considera ca este necesar sa avem canalizare...)
    Comunicarea dintre camera de filtrare si iaz se va realiza pe deasupra,nu prin pamant,urmand sa le mascam.Mai este de lucrat.Sper ca in 2 saptamani sa fie gata pentru pesti.

  6. #5
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Bravo Alex. In sfarsit si un jurnal. Spor mai departe.
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  7. #6
    Member Alexandru Bazavan's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    242
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Robert.Era cazul sa mai postez si eu )

  8. #7
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    Asa cum a mai mentionat cineva, e un inceput promitator. Iazul are o forma care mie personal imi place mult si "da bine" ochiului.

    Dar...Vali are mare dreptate...era "MUST HAVE" unul (doua de fapt) sifoane de pardoseala conectate subteran cu filtrul...plus skimmer/skimmer-e conectat/e la fel.
    E prea frumos ceea ce ai realizat pana acum ca sa uratesti cu conducte supraterane...Oricat le-ai masca se vor observa...

    Insa nu este tarziu...ai timp si la anul sa faci asa ceva caci vei concluziona singur ce si cum.

    Eu, m-am speriat la inceput de gauritul foliei dar merita cu vf si indesat acest risc. Iar ca aspect nici nu poate fi vorba de comparatie intre cu si fara tevi la vedere... Skimmer-ul extern (cum am eu)...e un mic "caca" dar, decat nimic, e bun. Fara, e "interzis". Mai ales la dimensiunea luciului de apa care-l detii. Apropos...sa vezi alge ce-o sa ai... caci esti in plin soare...

    Plus ca, daca citesti ceea ce a scris Catalin ref la prima lui varianta de iaz, cea cu multe plante, o sa-ti treaca repede. Daca nu, o sa-ti treaca, cand o sa-ti vezi toti pestii tragand de ele sau cu cate o frunzulita in gura. Ei nu manaca "ordonat", rup o frunza si o termina...ei rup 10 si termina 1 eventual. Asa ca nu arunca prea multi bani pe plante, mai bine cumpara in avans "hardware" in plus fata de ce ai calculat. O sa ai nevoie.
    Stiu ca nu o sa crezi ce zic altii si tot o sa-ti cumperi plante, caci asa am fost si eu, asa ca iti recomand unele cu frunza mai tare, care nu poate fi apucata de pesti usor (irisi in special, papura pitica, dar grija mare ca scormonesc la radacinile lor si-ti arunca tot pamantul ala pe fundul iazului). Iti recomand sa uiti de salata de apa, zambile chiar si nuferi. Ai mei dupa ce s-au saturat de primele doua si le-au exterminat au trecut la nuferi...de care nu se atinsesera anterior...

    Grija MARE cu pestii, sa nu-i cumperi cu paraziti sau alte boli. O sa regreti amarnic repezeala... caci cel mai bine e "sa inveti din greselile altora" decat din ale tale... Eu n-am fost asa istet .

    Mult succes in continuare. Acum ca am vazut din ultima poza cam pe unde ai casa, daca ma nimeresc vreodata in zona, poate ma primesti in vizita!

  9. #8
    Member Alexandru Bazavan's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    242
    Post (Dis)Likes
    Multumesc frumos pentru sfaturi.Lamuriti-ma si pe mine:ce rol au acele sifoane si de ce nu se poate si fara ele?
    Nu o sa ma complic cu multe plante.Am citit acum ceva timp ca rad toate plantele pe care le prind.O sa ma rezum la papura,nuferi si irisi.
    De ce hardware in plus o sa am nevoie?
    As vrea sa iau pestii de la un crescator cu experienta si nu o sa ma complic sa iau pesti de calitate inferioara.O sa caut ceva deosebit.Sper sa gasesc in apropiere de Ploiesti(pe o raza de 150-200 km).
    Imi cer scuze daca pun intrebari stupide,dar sunt nou intrat in lumea iazurilor
    Va astept cu mare drag daca aveti drum.

  10. #9
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu cine ti-a proiectat iazul dar in mod sigur respectivul nu prea stie ce inseamna un iaz pt crapi koi!!!

    Nici noi(cea mai mare parte a celor care iubesc acest hobby) nu am stiut la inceput care este varianta corecta de amenajare a unui astfel de iaz si am fost nevoiti sa refacem partial sau in totalitate toata constructia.
    Cu bunavointa colegilor cu experienta in acest domeniu, tote detaliile despre constructie si amenajarea unui iaz pentru crapi koi au fost expuse pe acest forum. Daca rasfoiesti putin, vei gasi toate informatiile de care ai nevoie.

    Ar fi pacat sa mergi mai departe cu lucrarea. Sfatul meu este sa faci aceste modificari acum, inainte sa achizitionezi pestii.

    Cu stima,
    Last edited by stefannicolae1978; 13-05-2013 at 13:30.

  11. #10
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Se poate si fara ele nu intelege gresit!! dar tu din forma iazului imi dau seama ca mergi mai mult pe aspect si apoi pe practicalitate si functionalitate. Fara, nu o sa ai acelasi randament in filtrarea mecanica a apei...plus ca o sa dauneze aspectului vizual. Cand o sa iesi pe fereastra aia sa faci poze iazului o sa-ti sara in ochi o conducta mascata cu pietre si plante...

    Nu sunt cel mai in masura sa-ti explic exact "de ce si cum" din respect pentru veteranii acestui hobby. Dar sunt sigur ca te vor lamuri ei cand au timp sau te vei lamuri tu citind thread-uri multe din sectiunea "pond". Ce hardware o sa-ti mai trebuieasca....probabil pompe de aer caci nu stiu exact ce putere are a ta, lampi UV aditionale si pompa aia care o ai tu cred ca ar fi buna pentru iazul meu de de 4 mc. Pt al tau ma indoiesc...dar e un inceput. Nu le poti avea pe toate ca la carte fara o investitie majora.

    Bafta!

Page 1 of 15 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •