Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 23

Thread: acvariu cu buget limitat!!!!

  1. #1
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes

    acvariu cu buget limitat!!!!

    ATENTIE! Acest articol scris la sectiunea articole sper ca este scris unde trebuie, MULT de citit, deci!! fara reclamatii cu privire la cantitatea de cuvinte, comentarii sunt acceptate cu privire la intrebarile ce pot sa apara la asemenea articol, va doresc o cat mai buna dispozitie pentru citit.

    "exemplu": Exista un acvariu actual, 80 litrii, ceva pesti ce au fost mici dar au crescut, se mai bat, se mai "pupa", etc. plantele si ele, tufe peste tufe, lumina palida; realizezi la un moment dat ca vrei sa vezi un peste si nu-l vezi, astepti cel putin ora sa iasa din boscheti, si atunci cand iese se uita la tine de parca nici nu esti acolo, vine pana la geam si fuge la loc. Stai si te gandesti, te gandesti, oare ce lipseste? cauti repede pe internet, cuvant cheie: <acvariu> sectiunea imagini, ENTER si deja incepi sa vizualizezi..., acvarii care mai de care mai iluminate si mai verzi, mirat!! bagi un ochi la acvariul tau, un ochi pe monitor si incepi sa vezi ca nimic nu corespunde, ce ai tu cu ce este in imaginea de pe monitor, in imagine apare pereche tu ai numai masculi, in imagine apare familie de guppy, 1 mascul si patru femele, la tine este invers. Dai doua, trei telefoane, te mai intalnesti cu prietenii si iti pica fisa!! Om cu servici, relatii, cunostinte ale acvaristicii si o pofta nebuna dupa vietati ale apelor. Alte doua sau trei telefoane: <<Nene! cu cat imi faci un acvariu de 150 de kile? ce zici este destul de mare?>> conversatie un pic si: <<O zi buna! mai vorbim!>> gata conversatia, pret final 400 RON(fara accesorii). Concluzie: pasiunea depaseste bugetul, cu mult.
    Totul in mainile tale. Inca doua sau trei telefoane, umblii ca nebunul trei zile in toate partile orasului si urmatoarele:
    - geam: 8mm(taiat cu piciorul), 70L 40l 55h pret: 200 RON;
    - filtru extern(mai smecher asa, fara agitatie in acvariu), pret: 120RON
    - buturugi reducere REAL1(4 buc), pret: 18 RON;
    - ceva plante smechere raman de vazut, pretul prea mare, apelare la prieteni;
    - substrat, <<realizat invetar magazine>> achizitionare ulterioara;
    - apa robinet(practic si teoretic, gratis);
    - Watti in discretie(gratis);
    - doua neoane daylight, pret: 15RON, restul instalatiei de iluminat plus capac acvariu rezolvat gratis;
    - atelier pentru lipirea acvariului(scule si solutii)(pile);
    - ajutor nenea de la intretinere(fara experienta in lipire acvarii dar mare mester in general)(cunostinta);
    - doua tentative de lipire, doua esecuri, 3 zile pierdute, geamuri nu prea bine taiate, de 3 ori curatare geamuri de silicon(nerecomandat);
    - geamuri curatate, apelare la altfel de cunostinte, injuraturi la firma de geamuri cu gramada;
    - taxi, carburant, intarzieri la servici, cost suplimentar la abonament cu dureri de cap, trezit de dimineata;
    - capatat ajutor pentru lipirea acvariului si programarea procesului de lipire(prezent);
    TO BE CONTINUED...

    part II

    - lipit acvariu pana la urma, viitor promitator
    - inceput proiectare capac, unelte si materiale din atelier
    - banda adeziva exterior(destula), placaj pal, destul de dur
    - doua corpuri neon, 2 x 20 W, ceva cablu, intrerupator linie, staniol, scotch dublu adeziv, spirt sanitar, suruburi, saibe...,
    - realizare capac(cam 100ron consumabilele dar din fericire am iesit gratis...)
    - potrivit capac pe acvariu "la milimetru"
    - rabdare pentru transportul acasa,

    Ceva in genul asta, stres, nerabdare, idei multe sau lipsa de idei, merita incercate sentimentele,

  2. #2
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes

    detalii in poze a ceea ce s-a realizat, ACVARIU SI CAPAC!!



    InCePuTuRi NOI

  3. #3
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes

    pentru rezultat



    este acolo un echinodorus mic cu ceva frunze mai inchise la culoare, sa fie oare osiris??

  4. #4
    High member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    509
    Post (Dis)Likes
    din ce material ai facut capacul ala
    ::HRANA VIE::DANIO RERIO::

    WebDesign Profesional la preturi mici-mici. Detalii pe privat.

  5. #5
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes

    ceva de la metro

    vine marfa la metro si anume, mai exact este vorba de paletii cu birouri pentru calculator, cum sunt plane si ambalate in carton trebuie sa aiba un suport intre palet si ele asa ca suportul este un pal foarte dur, destul de subtire ce e dat cu o banda de exterior pentru a nu patrunde eventuala apa ce poate ajunge pe capac, in colturi este prins cu niste colturi de metal in holdsuruburi polizate.

  6. #6
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    materialul pare a fi un pal, mdf, osb... oricum ceva "aglomerat" ...
    ce pot sa spun... MESERIE cirpacistica cine "le are", le are, cine nu, baga mana in buzunar...
    oricum, ai demonstrat pentru a "n"-a oara ca se poate sa ARATE BINE si ceva "facut pe genuchi" numai sa existe materiale, imaginatie, loc de desfasurare si nu in ultimil rind "dibacie" in manuirea unor scule.
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  7. #7
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by razvan
    MESERIE cirpacistica

    la prima tentativa merge, momentan functioneaza in parametrii normali de ceva timp, nu si-a schimbat forma(e țapăn )

    InCePuTuRi NOI

  8. #8
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    GALATI - Mazepa 2
    Posts
    748
    Post (Dis)Likes
    Daca-mi permiti o observatie, anubiasului ii merge mult mai bine plantat (fixat cu ata de cusut maro sau neagra) pe mopan.
    Asa cum l-ai plantat tu in substrat, se va sufoca iar radacinile (si mai ales rizomul) s-ar putea sa putrezeasca. Nu spun ca nu poate fi plantat, dar in cazut asta numai radacinile trebuie introduse in substrat iar rizomul sa fie deasupra acestuia!!!
    Acvariu 150L net cu Scalari diamant
    Acvariu 30L cu creveti Red Cherry

  9. #9
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes

    cunosc!!

    stiu ce spui! rizomul este deasupra nisipului, radacinile vechi sunt prinse in nisip, am analizat si m-am gandit ca as vrea o tufa de anubias la baza mopanilor, s-o extinde ele si pe lemn, cea din mijloc am pus-o in asa fel incat poate sa "urce" pe lemn, frunzulite noi am vazut!! trebuie sa am rabdare ma gandesc. Una din dreapta deja este prinsa de un lemnisor, am observat cum porii de pe radacini sunt intrati in lemn si strang practic planta.
    Mai este o chestie!! toata lumea vorbeste de CO2!! tot felul de solutii, imi trecea prin cap sifonul, apa imbogatita cu CO2, o smecherie cu o butelie de sifon, cu un robinet si ceva furtun, poate iasa ceva.

  10. #10
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    GALATI - Mazepa 2
    Posts
    748
    Post (Dis)Likes
    S-a mai discutat chestia asta!
    Da o cautare si sigur gasesti!

    Dar, din ce imi aduc eu aminte, randamentul era foarte slab!
    Acvariu 150L net cu Scalari diamant
    Acvariu 30L cu creveti Red Cherry

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •