Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 23

Thread: Inmultire Koi cu hipofiza

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    poate o sa avem si noi asa ceva in romania http://www.youtube.com/watch?v=KwPSGBfGbcw intr-un lac daca colegii de aici de pe forum o sa imnulteasca crapii koi cu hipofiza. multa bafta la inmultit si din cand in cand mai puneti si in lacurile straine cate un pestisor de asta.

  2. #12
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Chiar crezi ca se va intampla asa ceva vreodata? Tu chiar nu realizezi in ce tara traim? Pe modelul prezentat de tine, ar trebuii paziti cu armata si eventual paznicii platiti cu o avere ca sa nu-i fure/"piarda" chiar ei. Si apoi, romanul de ciuda ca nu poate avea/fura ceva i-ar otravi, ca deh sa moara si capra vecinului. Si apoi cine sa-i hraneasca si trateze, dupa caz? Primariile care n-au bani de alei in parc sau de gropile din strazi?

    E trimpul sa ne trezim la realitate. Asa ceva nu va fi niciodata in Ro.

  3. #13
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dacikus View Post
    E trimpul sa ne trezim la realitate. Asa ceva nu va fi niciodata in Ro.
    ..... ca sa nu mai reamintesc si clima!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. #14
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    @Dr.Q:

    In cite minute crezi ca apar oamenii cu sacii dupa ei sa ii prinda? Intreb si eu .. asa... retoric...
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  5. #15
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Cam asta s-ar intampla cu pestii http://www.youtube.com/watch?v=64UXP3UV6Q0

    Scot scot sute de metri de setca anual, iar legea...legea e de partea lor.

  6. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    stiu ca ar fi multi braconieri care nu au liniste sufleteasca pana nu baga ei un "navodas" ceva in balta, dar eu unul nu vad pestii aia ca o sursa de hrana as avea retineri sa mananc unul fript poate e comestibil dar e ceva diferit de crapul normal, doar sa ii vanda vii ca sa aiba ceva de castigat, si nu cred ca sunt asa multi cumparatori pt ei neavand valoare , in lacurile din bucuresti herastrau, tineretului, ior nu cred ca ar baga plase si dupa cum spuneam era vorba de acei pesti fara valoare care sunt selectionati si respinsi de crescatori.

  7. #17
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Acum 6 ani am aruncat in Bega cateva zeci de kg de koi de cca 2-4 cm iar azi am avut surpriza sa ma sune cineva si sa-mi ofere un koi de 38 cm pescuit zilele trecute in Bega la 30 km de Timisoara. Mi-a promis ca face cu el un filmulet si-l arunca inapoi in Bega.

  8. #18
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Nu cred ca e din cei aruncati, posibil sa fie pui din ei.

  9. #19
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Dr.Q View Post
    poate o sa avem si noi asa ceva in romania http://www.youtube.com/watch?v=KwPSGBfGbcw intr-un lac daca colegii de aici de pe forum o sa imnulteasca crapii koi cu hipofiza. multa bafta la inmultit si din cand in cand mai puneti si in lacurile straine cate un pestisor de asta.
    Eu am aruncat acum 3 ani in lacul Herastrau si in lacul Floreasca cateva sute de puieti de 2-3cm.Lacurile nu seaca iarna pt ca sint concesionate si au peste in ele.
    Ce am pastrat eu a ajuns la 30-35cm,probabil ca aia au crescut mai incet avand hrana mai putina si concurenta destula la mancare dar daca ar fi rezistat probabil ca ar fi fost remarcati pana acum de cineva.
    Dar mai asteptam.
    La anul,daca se inmultesc iar o sa-i duc in lacul din parcul Circului.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  10. #20

  11. Likes Angelina liked this post
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •