Results 1 to 8 of 8

Thread: Info Achizitionare Leeri

  1. #1
    Member AntonioAndrei's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    256
    Post (Dis)Likes

    Info Achizitionare Leeri

    Salut ( nu stiu daca am postat ok aici dar ma risc ) ... Stie careva de unde as putea sa imi procur si eu vre-o 6 leeri prin Bucuresti ? si stiu ca e off-topic dar niste Kuhli Loach ? Mersi pentru ajutor si o seara / zi buna !

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    Am vazut Leeri ieri, prin piata obor. Nu stiu pretul . Sunt mai multe mag/tarabe.... cred ca erau si ceva kuhli maro.

  3. #3
    Member AntonioAndrei's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    256
    Post (Dis)Likes
    Mersi pentru informatii ... am incercat sa evit tarabele de acolo pentru ca toti mi-au spus ca nu-s pesti calitativi ( in ce-a mai mare parte pestii aceea nu au o ingrijire buna ) acum nu stiu daca este adevarat ... o sa dau o tura in weekend ... sunt si magazine gen " pet shop " sau doar tarabe ?
    Last edited by AntonioAndrei; 17-04-2013 at 11:49.

  4. #4
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    Sunt si magazine dar pestii sunt la fel si cred ca din aceleasi surse. Cativa dintre comercianti sunt neamuri.........
    Este un magazin in pasajul pietonal din intersectia obor, unul la subsolul magazinului, altul in piata/hala noua, la etajul 1 si un alt mag pe partea exterioara a halei vechi . Eu stau oarecum in zona si 90% din pestii pe care i-am cumparat vreodata, i-am luat din obor. Procentul de supravietuire cred ca este undeva la 80%, iar interventiile cu medicamente, dupa ce am cumparat de acolo, este de 30- 40%...... nu am unde sa tin pestii in carantina, deci ei ajung direct in acvariu. Eu la aclimatizare le pun ceva medicamente, tratament de scurta durata in recipientul in care le fac aclimatizarea. Daca observ ceva probleme nu cumpar. Dar chiar si asa sunt sanse mari sa aduci ceva boli.
    Mai ramane magazinul Coralis , din Ghencea, dar nu stiu daca au ce iti doresti tu.
    Nu cred ca exista comerciant care sa-ti garanteze supravietiurea si sanatatea pestilor .....si ma refer la modul general. Poate sunt si exceptii dar eu nu le cunosc.

  5. #5
    Member AntonioAndrei's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    256
    Post (Dis)Likes
    Am inteles, ok atunci in weekend cand ajung prin Bucuresti o sa trec si pe acolo ( daca tot esti familiarizat cu pestii de acolo imi poti recomanda, mai explicit cum sa ii " tratez " preventiv ? ) mersi si apreciez ajutorul

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    Toate lucrurile pe care le spun sunt relative, pot sa functioneze sau nu. In primul rand daca nu iti plac cum arata, nu cumpara. Aici ma refer la aspectul general, pestii sa fie vioi, aripioare intregi, nu lipite de corp, fara pete, puncte suspecte, rani, sa nu stea retrasi, burtile sa nu fie supte dar nici unflate.......reguli generale pe care trebuie sa le stie orice acvarist.
    Dupa ce ii cumperi sa le faci aclimatizare http://forum.acvarist.ro/showthread....arii-si-metode .
    Eu cand am timp fac aclimatizare la picatura. Am un borcan de 3 l si un furtun lung cu care trag apa din acavariu, 1 picatura la sec. Pun pesti din punga, cu tot cu apa in borcan si dau drumu la apa. Cand se umple borcanul arunc jumatate de apa si mai las sa se umple inca odata. Tratament le fac cu ce medicamente am prin casa (verde de malachit, tripaflavina, albastru de metilen.....sare fara iod....) tratament de scurta durata, dozajul din prospect pt volumul de apa din borcan.
    Cand ii pun in acvariu sting lumina dar nu pun si apa din borcan, doar pestii. Nu stiu daca metoda este sigura si functioneaza, cred ca este mai mult pt psihicul meu si chiar si asa pot avea "surprize".

  7. #7
    Member AntonioAndrei's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    256
    Post (Dis)Likes
    am inteles ok mersi pentru sfaturi si timpul acordat ... asa am sa fac

  8. #8
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    Leeri in Maxipet - Mihai Bravu. 12.50ron. Aratau bine.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •