Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 20 of 20

Thread: Vivipari agresivi cu red cherry

  1. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Iasi
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    xipho au o calitate interesanta: daca in grupul lor nu sunt masculi, una dintre femele se va transforma in mascul. acum, unii spun ca masculii nou creati vor fi sterili. eu sunt in aceasta ipostaza si voi urmari cu atentie in urmatoarele luni daca este adevarat sau ba.
    Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur, prind curaj.

  2. #12
    Junior Member Iulian NI's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Treviso Italy
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes
    Nu sunt sterili.Aceasta transformare asigura perpetuarea speciei.Din acest motiv (de obicei) cea mai mare femela dintr-un grup format doar din femele ia rolul masculului.
    Legat de creveteii mei sper sa se linisteasca "pradadorii" si sa creasca cat mai repede moss-ul.

  3. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Iasi
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    sper sa fie asa pentru ca am un mascul rosu, transformat de vreo 3 saptamani si 3 femele: 2 voalate si una berlineza si chiar mi-ar placea sa am pui de la toate. dar.. vom vedea.
    spor si tine-ne la curent cu ceea ce se mai intampla cu crevetii tai.
    Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur, prind curaj.

  4. #14
    Junior Member Iulian NI's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Treviso Italy
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes
    De 30 minute de cand am stins lumina acvariului au iesit toti cei mari.Cei mici sunt inca ascunsi in crapaturile cioatei.O sa vad in zilele urmatoare ce se intampla.Cred totusi ca modificarea temperaturii i-a facut sa fie mai agresivi.
    Multumesc celor care mi-au raspuns si daca vad vreo inbunatatire o sa scriu aici.

  5. #15
    Junior Member Iulian NI's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Treviso Italy
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes
    Asa cum am promis am revenit.Am donat toti pestii inafara de 6 rasbore espei si 5 neoni.Crevetii s-au inmultit depasind 30 de bucati(sau cel putin atatia vad eu).
    Nu se mai ascund de nimeni si nimic.Sunt peste tot.
    In semn de multumire pentru colegii de forum o sa va impartasesc un "secret" aflat de pe un forum italian.
    Cum administram spirulina pudra? O sa pun o poza si astept sa vad daca ghiceste cineva pe este pusa spirulina in acvariu.Daca nu ghiceste nimeni va voi spune eu.(hint ITALIA)

    Picture 241.jpg

  6. #16
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Spaghete? )
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  7. #17
    Junior Member Iulian NI's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Treviso Italy
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes
    Da.
    Se lasa o macaroana(este mai mare-n diametru) in apa calduta pentru cateva minute.Acesta va deveni lipicioasa.Spirulina pudra se pune pe o hartie si se "tavaleste" macaroana prin spirulina pana cand aceasta este acoperita complet.
    Se leaga cu o ata(pentru a facilita recuperarea macaroanei) si se introduce in acvariu. )
    Crevetii vor culege spirulina exact cum mananca porcii in crescatorii ) Aliniati unul langa celalalt fara sa se calce in picioare.

    LE.cam asa arata cvariul in momentul de fata.Nu inteleg de ce imi ies atat de prost pozele cu acvariul dar ma rog...in drepta am mai adaugat 2 cioate mici cu moss pe care-l astept sa cresca.
    Picture 243.jpg
    Last edited by Iulian NI; 16-06-2013 at 15:30. Reason: adaugare poza

  8. #18
    Very high member robertgeorgiani's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    bucuresti- vitan
    Posts
    1,264
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Iulian NI View Post
    Da.
    Se lasa o macaroana(este mai mare-n diametru) in apa calduta pentru cateva minute.Acesta va deveni lipicioasa.Spirulina pudra se pune pe o hartie si se "tavaleste" macaroana prin spirulina pana cand aceasta este acoperita complet.
    Se leaga cu o ata(pentru a facilita recuperarea macaroanei) si se introduce in acvariu. )
    Crevetii vor culege spirulina exact cum mananca porcii in crescatorii ) Aliniati unul langa celalalt fara sa se calce in picioare.
    De preferat macaroane Barilla no7!
    Multumim de pont! Foarte tare! SPOR !

  9. #19
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Hint si eu...mai baga plante si lemne (radacini etc).
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  10. #20
    High member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    577
    Post (Dis)Likes
    eu am pesti de talie mult mai mare ca a ta , impreuna cu creveti RCS care o duc foarte bine , am primit vreo 10 buncati de la prieteni acvaristi din bv si acum am destul de multi -nnumar necunoscut, secretul : PLANTE MULT MAI MULTE , tu ai foarte putine , puii nu au nici o sansa sa ajunga la maturitate daca vor sta numai in mossul ala , planteaza mai intens acvariul cu plante cu frunzulite mici si dese ,sigur o perioada nu ii vei mai vedea(pe creveti) dar dupa un timp numarul lor va creste si te vei bucura de ei

    Eu cred ca nu i-au vanat pe creveti pana acum deoarece nu le stiau gustul dar daca au apucat sa guste din ei , si le-a placut ami mult ca mancarea obisnuita, vor ataca incontinu. Ca un exemplu destul de indepartat: la iguane nu e bine sa le dai salata decat ca si o delicatesa, pe langa faptul ca nu are valoare nutritionala, gustul salatei li se pare ceva divin , astfel refuza sa mai manance orice altceva,si flamanzesc chiar si pana la moarte.Poate asa si pestii tai , au prins gust de creveti, nu se mai pot opri


    o zi buna! ovidiu.
    Illegitimi non carborundum.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •