Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 19 of 19

Thread: Un nou acvariu !

  1. #11
    Base member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    330
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by robertgeorgiani View Post
    La ce te ai referit cand ai spus ,, pe asta am citito"? Faptul ca ai gasit trei temperaturi diferite in acvariile in care se regasesc neoni se poate datora faptului ca sunt nevoi diferite in fiecare setup din cauza colegilor de acvariu. Chiar daca ai gasit trei temperaturi diferite tre sa stii ca ,,in carte "e data o temperatura optima de 20-25 grade celsius iar ptr imperechere 20..22 grade. Am vazut setupuri(acvarii) cu o temperatura de 26, 27 de grade in care se regaseau si neoni ceea ce inseamna ca se pot adapta la mai multe temperaturi .
    Robert...la mine stau si la 28-29 fara stres Le grabeste putin metabolismul si crapa mai usor, in rest...toate roz.

  2. #12
    Very high member robertgeorgiani's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    bucuresti- vitan
    Posts
    1,264
    Post (Dis)Likes
    Stiu colegule zvarr eu doar incerc sa i dau un sfat cat mai bun vis a vis de temperatura optima! Asa cum spui si tu neonilor tai le va aparea ,, par alb " mai devreme....

  3. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Mioveni
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    ma refeream ca am citit in topicul cuiva mai de mult chestia cu spatiul neonilor iar legat de temperatura nu am gasit in setupuri ci in descrieri (25-27-28 C), dai un search pe google "despre neoni" si ai sa vezi

  4. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Mioveni
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    ce plante imi recomandati sa pun ? incat sa le mearga bine cu temperatura de 26 C si sa le placa pestisorilor : neoni, zebre, rasboras, rosaceus, corry, labeo, ancistrus

  5. #15
    Very high member robertgeorgiani's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    bucuresti- vitan
    Posts
    1,264
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by georgian catalin 25 View Post
    ma refeream ca am citit in topicul cuiva mai de mult chestia cu spatiul neonilor iar legat de temperatura nu am gasit in setupuri ci in descrieri (25-27-28 C), dai un search pe google "despre neoni" si ai sa vezi
    Offtopic
    Nu te supara ce varsta ai colegule @georgian?

    Ontopic.
    Ce intelegi din cuvantul setup?
    Tu citesti tot ce scriu, cuvant cu cuvant? Daca tu esti pe acest forum de ce cauti pe google? Colegul @Nimeni ti a dat niste ,, lincuri" ajutatoare.
    Acest forum are printre altele si o sectiune in care gasesti diferite specii de pesti si nevoile acestora ( ph, temperatura, hranire etc ! Daca citeai ce trebuie probabil ca stiai si asta.
    De ce ma trimiti pe mine pe google sa citesc despre ceva care te intereseaza pe tine si la care eu ti am raspuns deja?
    Am prins aseara o vorba..nu de pe google , chiar de pe acest forum:
    Nota 4. Stai jos.
    Daca ti neaparat iti mai zic una si cu elasticul. Productie propie.
    Daca vrei sa fi ajutat incearca sa asculti, sa pui in balanta informatiile dar nu in ultimul rand sa citesti linkurile trimise de @Nimeni.
    Last edited by robertgeorgiani; 14-04-2013 at 16:12.

  6. #16
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by georgian catalin 25 View Post
    ce plante imi recomandati sa pun ? incat sa le mearga bine cu temperatura de 26 C si sa le placa pestisorilor : neoni, zebre, rasboras, rosaceus, corry, labeo, ancistrus
    1: http://www.aquaticplantcentral.com/f...finder/all.php - colectie de plante completa, cu denumiri si cerinte la "un simplu click"... Spor!
    2: toti pestii enumerati de tine au o denumire latina.... daca nu folosesti acea denumire... nu ai sa ai gasesti niciodata pe Google
    Ex: http://aquavisie.retry.org/Database/...riumfish1.html
    http://www.fishbase.org/search.php introduci in casuta "search" numele comun pe care il stii... apoi il inveti pe celalalt (fa o incercare cu cuvantul NEON... vezi cate denumiri si feluri gasesti)
    http://www.aquariumdomain.com/indexF...rCommunity.php inca un link ajutator cu poze.

    Ps: citeste Regulamentul... si evita postarea consecutiva: poti edita raspunsul initial daca nu a mai postat nimeni de la ultima ta interventie in ultimele 24 ore....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  7. #17
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Mioveni
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    pot pune oricare planta din acel link ? multumesc !

  8. #18
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    NU! in linkul respectiv AI TOATE PLANTELE PENTRU ACVARIU!
    Acum sarcina ta este.... sa le arunci asa o privire la poze... vezi care iti place... apoi DAI CLICK PE DENUMIRE si afli ce cerinte are planta respectiva: lumina...temperatura... grad de dificultate de crestere.. etc!
    Mai Cata.... ma stii pe mine sa iti dau "mura-n-gura"... fara sa te pun la treaba? Ai de invatat nu gluma cu noi....

    @Robert: nu ti-ai verificat mailurile? (14)
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #19
    Very high member robertgeorgiani's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    bucuresti- vitan
    Posts
    1,264
    Post (Dis)Likes
    Tre sa intelegi colegule Georgian ca noi nu ti vrem raul dar tre sa te implici si tu mai mult.


    @Nimeni: eu am citit...acum e randul tau!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •