Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 28 of 28

Thread: Ajutor! No3 ridicat

  1. #21
    Base member AdiC's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    398
    Post (Dis)Likes
    eu mi-am luat nisipul din Baumax
    nu stiu ce magazien sunt in Oradea dar gasesti la orice magazin de profil nisip de filtrare pt piscina la saci de 25 kg... cu un sac ai rezolvat problema
    nu uita sa speli nisipul inainte daca te hotarasti sa iei

  2. #22
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Oradea
    Posts
    133
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by AdiC View Post
    eu mi-am luat nisipul din Baumax
    nu stiu ce magazien sunt in Oradea dar gasesti la orice magazin de profil nisip de filtrare pt piscina la saci de 25 kg... cu un sac ai rezolvat problema
    nu uita sa speli nisipul inainte daca te hotarasti sa iei
    chiar azi am fost la obi si in bricostore oradea, acelasi nisip la sac de 25kg (0.1-1.5mm) - 7.69 lei sacul

    vreau sa trec prin praktiker si selgros poate gasesc de quart alb, acela arata mai bine
    oricum, dupa ultima achizitie, acel aspirator de substrat, nu ma grabesc cu nisipul
    Last edited by bungau; 13-04-2013 at 20:08.

  3. #23
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Oradea
    Posts
    133
    Post (Dis)Likes
    http://www.youtube.com/watch?v=zkXn7...ture=endscreen
    cam asa era la mine acum o luna, si eu care credeam ca doar acvariul meu era intr-o stare jalnica

  4. #24
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bungau View Post
    Intai de toate vreau sa multumesc tuturor pentru sfaturi.
    Am achizitionat un aspirator Resun SC-200 (12.2 lei)

    la care am adaugat furtunul cu pompa de la vechiul Resun SC-210 (9.2 lei)

    pe care il foloseam eu inainte pentru curatarea depunerilor de pe substrat.

    Functioneaza de minune, am scos 4 galeti de apa ~ 25% din bazin curatand substratul.
    Urmeaza sa fac un nou test de PH sa vedem ce am rezolvat. Va tin la curent!
    Quote Originally Posted by bungau View Post
    Ultimul test:
    NO3: 50-100
    NO2: 0
    GH: ~11
    KH: ~3
    PH: 6.8-7
    CL: 0

    Ma bucur ca sfatul ti-a fost de folos

    Continua sa schimbi apa in acelasi mod, scoate cam 20% curatand in timpul asta pietrisul. Daca ai putea face operatiunea zilnic sau macar odata la doua zile pana ajungi cu NO3 la un 20 ar fi perfect.

    Granulatia pietrisului e mare si inevitabil se aduna in el tot felul de mizerii. N-ar fi o idee rea sa-l inlocuiesti cu nisip, dar nu prea poti face asta cu "locatarii" in bazin.

    Daca ai doar filtru extern (asa pare din poze) si nu ai pre-filtru pe sorb, ia vezi sa nu ai si in canistra o gramada de mizerie (sursa de nitrati).

  5. #25
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Oradea
    Posts
    133
    Post (Dis)Likes
    De cand am primit sfaturile pentru scaderea NO3 am facut 2 schimburi de apa prin aspirarea substratului.
    Primul schimb a avut o pondere de 25% din capacitatea acvariului, al 2-lea schimb a avut o pondere de 15%.
    Astazi, dupa un test, valorile se situeaza intre 25 si 50 mg/l NO3 si pt asta multumesc tuturor pt ajutorul oferit!

    Culmea, Cyrtocara Moorii a inceput sa se frece de pietre si buturugi. Sa fie oare de la ph-ul de 6.8 sau se poate sa am o bacterie in acvariu?
    Toti pestii mananca, temperatura este la 25.5 grade celsius iar excremente albicioase nu am vazut, inca... nici gris nu exista pe nici un peste!

  6. #26
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    E de bine. Continua cu schimburile frecvente de 15-20% pana duci NO3 sub 20.

    Apropo, sper ca n-ai de gand sa folosesti nisipul ala pentru constructii, nu stiu de ce data trecuta cand am intrat pe topic nu mi-a afisat poza Nu aveti Hornbach in Oradea? Gasesti la ei tot felul de tipuri de nisip la raionul de acvaristica.

    Fugi de asta pentru constructii ca de foame.

  7. #27
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Oradea
    Posts
    133
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Adrian_ View Post
    E de bine. Continua cu schimburile frecvente de 15-20% pana duci NO3 sub 20.

    Apropo, sper ca n-ai de gand sa folosesti nisipul ala pentru constructii, nu stiu de ce data trecuta cand am intrat pe topic nu mi-a afisat poza Nu aveti Hornbach in Oradea? Gasesti la ei tot felul de tipuri de nisip la raionul de acvaristica.

    Fugi de asta pentru constructii ca de foame.
    din pacate nu, doar in Timisoara! de ce zici sa fug de el?

  8. #28
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Doua motive:

    1. Are granulatia foarte mica
    2. Poate avea diverse chimicale in el (care sa nu iasa la un spalat rapid)

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •