Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Thread: Cuvant inainte

  1. #1
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes

    Cuvant inainte

    Sectiunea 'Aquascape' este una total diferita fata de celelalte sectiuni ale forumului, totodata difera si de specificul acestui site, drept urmare va urma un set de 'reguli' ce cred ca trebuiesc intelese de catre userii activanti ai acestei sectiuni. Propun sa cititi urmatoarele randuri pentru a va face o mai buna idee despre ce ar trebui sa fie vorba in aceasta sectiune.
    In primul rand aceasta sectiune se vrea a fi un colt al artei aplicabile acvariilor, tine mai mult de design, imaginatie, capacitate de a vedea si a intelege arta sub forme diferite. Arta este un domeniu ce produce feedback, ceea ce inseamna pareri personale si subiective, nu ar trebui sa uitati acest lucru. Parerile altora pot diferi total de parerile voastre, asta nu inseamna neaparat ca cineva nu stie despre ce vorbeste, ci doar ca viziunea lui difera de a altora, in consecinta incercati sa luati ceea ce considerati ca se aplica sau ca ar ajuta peisajului personal, in detrimentul discutiilor in contradictoriu si al atacurilor.
    Atunci cand expuneti o idee incercati sa o argumentati cat se poate de elaborat, nu se admit raspunsuri evazive (exemplu: eu folosesc x metoda pentru ca asa am citit la cineva bun in domeniu). Incercati sa folositi un limbaj inteligibil si elevat si nu atacati viziunile altora, oferiti in schimb opiniile personale pe care le considerati ajutatoare.
    Tineti cont de faptul ca majoritatea utilizatorilor nu sunt specializati in domeniul artei, drept urmare nu ignorati utilizatori care intampina probleme in exprimarea unor idei de compozitie, incercati pe cat posibil sa raspundeti pe intelesul tuturor iar in momentul introducerii unor termeni noi, de specialitate, incercati sa ii explicati.
    In ceea ce priveste opera, tineti cont de tinta, scopul unui aquascaper nu este acela de a inmulti pesti sau plante, astfel incercati sa alegeti doar ceea ce se incadreaza in 'poza' finala si nu preferintele personale in contradictie cu aquascape-ul aflat in vizor (exemplu: carasi sau discusi intr-un acvariu cu plante necorespunzatoare conditiilor de crestere ale acestor pesti, plante prea mari sau prea divers colorate pentru ceea ce doriti sa exprimati, prea multe plante sau pesti, etc).
    Nu cereti sfaturi care nu se incadreaza in aceasta sectiune (exemplu: boli, modalitati de reproducere, conditii de crestere pentru anumiti pesti sau plante). Pentru acestea aveti la dispozitiile sectiunile repartizate fiecarei dintre aceste probleme. In aceasta sectiune se presupune ca nivelul cunostintelor generale ale acvaristicii este unul ridicat.
    In incheiere va urez succes si multa imaginatie!

  2. #2
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    FELICITARI Danny, este exact ce trebuie si ai spus-o MINUNAT.

  3. #3
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes

  4. #4
    High member Al_koholic's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
    Posts
    719
    Post (Dis)Likes
    Extrem de simplu, de concis si de clar.
    Haideti sa incercam sa lasam animozitatile deoparte si sa incercam sa colaboram in realizarea unor acvarii frumoase si puternice. Sunt absolut sigur ca in ceva timp or sa apara aici oameni cu simt estetic dezvoltat.
    Din pacate ne confruntam cu aceasi lipsa de plante ( atunci cand ai nevoie), de lipsa continuitatii procurarii de fertilizanti de calitate, cu lipsa tehnicii necesare insa eu sper ca in timp toate astea se vor indrepta si vom intra in randul lumii.

  5. #5
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes
    ceea ce ai zis tu george constituie unul din scopurile mele si anume de a plasa Romania pe harta aquascaping-ului international. prin asta sper la o inlesnire a accesului la aparatura sau plante. dar pana acolo trebuie multa munca si sunt ferm convinsa ca exista posibilitatea esecului, cel putin la inceput, aici intervine aceasta sectiune unde putem sa ne sfatuim si sa ne ajutam. daca aveti completari la cele spuse in primul post nu ezitati sa le faceti publice!

  6. #6
    High member Al_koholic's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
    Posts
    719
    Post (Dis)Likes
    Am sa fac o lista cu plante in functie de necesitatile lor : temperatura, gh,kh,ph,no3,po4,fe, lumina etc
    Doar putina rabdare ca trebuie sa unesc vreo 20 liste scrise de mana.

  7. #7
    Base member Mugabis's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    BUCURESTI-Crangasi,GENT-Belgium
    Posts
    490
    Post (Dis)Likes
    astept cu nerabdare acea postare despre plante.Ii multumesc lui AL_koholic de pe acum...
    Planificarea atenta nu poate inlocui norocul chior.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  8. #8
    High member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti Colentina( Colentina - Berceni )
    Posts
    993
    Post (Dis)Likes
    Super bine venita aceasta sectiune . La fel cum face alcoholic , sper sa ne strangem cati mai multi ce doresc a avea in casa un acvariu ce se poate numi AQUASCAPING .
    Spor la treaba chinezilor .

  9. #9
    High member Al_koholic's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
    Posts
    719
    Post (Dis)Likes
    Imi cer scuze dar am hotarat din lipsa de timp sa nu mai colaborez la acea lista astfel ramanandu-mi timp pentru studiul plantelor care ma intereseaza pe mine.

  10. #10
    User banat
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    BucurestiNewAge
    Posts
    795
    Post (Dis)Likes
    Dupa cum a zis si Danny,Bulgarii participa intens la concursuri de aquascape...noi insa batem pasul pe loc.Inafara de Dorin Hanganu care a participat in urma cu aprox.5 ani,eu nu mai stiu pe altcineva.
    Al_koholic a subliniat o mare problema:lipsa plantelor de calitate de pe piata,inspecial a celor foarte mici-pentru gazon.Intr-un acvariu de vis,numarul plantelor de primplan trebuie sa fie celputin triplu fata de celelalte(implicit costul lor)...Eu incerc sa inmultesc gazonul in peste 10 acvarii,de peste 15 ani,cu foarte mici rezultate
    FishMiky@: pe mine vreau sa ma categorisesti ca fan Zen(Filozofie teologica japoneza,care are la baza artele vizuale).Daca gasim gazon suficient,poate reusim ca anul asta sa avem si noi cate un acvariudevis.
    Cine doreste sa devina Aquascaper,e bina sa se gandeasca intai ce stil i s-ar potrivi mai bine.Astfel va reusi sa stabileasca un schimb subtil de sentimente cu cei care-i privesc creatiile...Aceasa-i tinta:insamantarea unei emoti elevate(pe care aquadesignerul sigur le are),consumatorilor-iubitorilor de frumos si de natura.
    Exista mai multe curente:
    - japonez
    - german
    - natur
    - suprarealist
    - jungla salbatica
    - etc.
    Multa bafta!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •