Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 30 of 30

Thread: Catre membrii RKA

  1. #21
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    ”[Laurentiu Craciunas]Dragi colegi de forum,

    Daca avea cineva viziune, sa intelegea ca singurul mod de a creste comunitatea killie e sa incerce sa recruteze adepti din acvaristica generala, adica prin dezvoltarea subiectelor aici pe forum in loc de mutarea lor unde sunt greu de gasit.

    Un oarecare "iubitor de X specie", citind un articol interesant/vazand o poza/etc din greseala aici pe forum ar putea fi interesat sa caute mai multe despre subiect, dar mutand totul "in alta parte" face ca doar cei interesati direct de subiect sa ajunga la articolele/discutiile respective.„




    Nu vom abandona site-ul acvarist.ro, vom activa si aici.
    MEMBRU ARK

  2. #22
    Member gty's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    148
    Post (Dis)Likes
    super treaba cu site-ul oficial
    Ploiesti

  3. #23
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    [”@Laurentiu Craciunas. Grupul simpatizantilor de killie ..., ... este enorm de mic
    Nu este mic din cauzele enumerate mai sus (la mine stau si cu SAE, rodhostomus, neoni etc.), ci pentru ca sunt pesti de colectie, care se cresc nu doar pentru frumusete, ci si pentru placerea de a-i inmulti (care necesita atentie speciala) si pentru a perpetua specia. Iar site-ul RKA este destinat in mod special colectionarilor de killi, iar in general, tuturor crescatorilor de killifish. Numarul crescatorilor de killi va fi intotdeauna mic tocmai pentru ca ei nu sunt pentru oricine. Sunt pesti de colectie.
    MEMBRU ARK

  4. #24
    Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    184
    Post (Dis)Likes
    Si la mine stau killi cu tot felul de pesti, dar fundulopanchax nigerianus makurdi ciupesc aripioarele neonilor in draci. Mai am A. Lineatus gold pentru care trebuie sa le fac acvariu separat, pentru ca atunci cand ajunde la 10 cm neonii vor fi istorie si multi al
    Killi se inmultesc foarte usor, unii dintre ei, nu mi se pare deosebit, procesul. eu nu am pus nici mop nici turba si am pui de la Makurdi (au depus in Cladophora)
    Iubitorii de killi sunt putini. Am cautat si in Bulgaria( Varna/Ruse) nu am gasit; si bulgarii imi spuneau ca sunt putini iubitori.
    Sincer nu stiu de ce sunt asa de putini pasionati ca sunt usor de crescut( nu-s pretentiosi cel putin lineatusii si garneri) ca si guppy (femele urate/masculi superbi).
    Sper sa creasca numarul de pasionati .

  5. #25
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes
    Bine zis "Sunt pesti de colectie".Acvaristi sunt extrem de multi,colectionari insa f putini.A fi colectionar presupune sa stii f multe despre ceea ce colectionezi si in plus sa cunosti valoarea "pieselor ".In cazul killifish,trebuie sa fii destul de experimentat caci altfel iti pierzi f repede "colectia".Nu sunt de acord cu nimeni care sustine ca sunt usor de crescut/tinut/ inmultit,generalizand experienta lor cu cateva specii banale gasite in acvaristica comerciala.Din cele peste 1400 de specii catalogate pana acum,din statisticile crescatorilor,peste 90%sunt considerate specii nerecomandate incepatorilor in killifish!Exista sute de specii la care gradul de dificultate pentru mentinerea si reproducerea lor este considerat 4 sau5pe o scara de la 1 la 5 ,la care 1 este pentru incepatori in killifish,dar atentie,nu si in ale cresterii pestilor de acvariu!Gardneri-nigerianum si lineatusii sunt clasati pe scara 1.Exista multe specii "easy" 1 la care uneori dau rateuri si kilifilii experimentati,printre aceste specii numarindu-se si Aphyosemion australe ,Epiplatys dageti,gardneri din diverse locatii.Sa nu uit sa mentionez ca exista specii la care exemplarele din locatii diferite,apartin mai multor grade de dificultate,exemplu fiind chiar gardneri nigerianum,la care unii sunt pe scara intre 1 si 3!Din experienta proprie,gradul 3 este deja dificil ,personal ,nu am reusit niciodata sa-l depasesc la nici o specie aflata la un grad superior.
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION
    RKA 001MF

  6. #26
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes
    Post scriptum la postul anterior:
    Am scris cele de mai inainte ,oarecum off topic pentru urmatoarele motive:
    -pentru ca apartine de sectiunea killifish a forumului
    -pentru a mai explica cum sta problema killifish versus alti pesti de acvariu
    -pentru a se intelege mai usor de ce exista mult mai putini pasionati de killie decat pasionati de pesti de acvariu
    -pentru a se intelege usor de ce foarte multi entuziasti in killie de acum 3 ani nu mai sunt activi astazi.
    -pentru ca desi sunt fan al celorlalte site-uri oficile,doresc si intretinerea sectiunii killie din acest forum unde sunt bineveniti si cei care se pricep f putin la killie sau chiar deloc.
    -pentru a atrage atentia celor care incep sa se aventureze pe domeniul killifish ca sfaturile de incepator trebuie spuse ca si experienta personala si nu generalizate la toti killie!
    -pentru a avertiza pe cei deja "lansati" ca pentru a deveni crescator de killie trebuie sa munceasca f mult si sa studieze mult mai mult decat in cazul unor pesti de acvariu
    -pentru a-i face pe toti sa inteleaga ca pestii acestia au preturi destul de piperate tocmai datorita faptului ca reproducerea lor in cantitati mari aproape ca nu se poate face.
    -pentru multe multe alte motive
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION
    RKA 001MF

  7. #27
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Poate "va ajuta".... pe killiefili : un site "verificat" de unde se pot achizitiona icre: http://www.interaquaristik.de/tiere/...3ilk53m3fs38ej Succes!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. #28
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Tot ptr "voi"... o informatie noua: http://www.tfhmagazine.com/blogs/201...lived-killies/
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #29
    Base member neagoebt's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Bucuresti - Obor
    Posts
    498
    Post (Dis)Likes
    Multumim, Nimeni! Super informatie!
    I am a bomb technician. If you see me running, try to keep up.
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION
    RKA 116

  10. #30
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •