Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 19 of 19

Thread: Boala punctelor albe

  1. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Zippy View Post
    Acest parazit nu va rezista mai mult de cateva zile fara gazda (aprox 4 zile la 25*C, 40 zile la 10 *C). Asa ca in acvariile cu pesti tropicali, pana tratezi pestii in carantina, din acvariul principal va disparea grisul. Conditia este sa scoti absolut toti pestii din acvariul respectiv (inclusiv alevini).
    Si ce facem cu ouale si chisturile parazitului cazute pe substrat?

  2. #12
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Asteptam sa se sparga chistul si sa se elibereze terontii. Teronti care nu supravietuiesc mai mult de 48 de ore fara gazda (la temperaturile uzuale din acvariu).

  3. #13
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Eu unul nu as sti sa calculez nici macar cu aproximatie momentul spargeri chisturilor. Chisturile nu se sparg decat daca in bazin conditiile devin propice pt asta. Una dintre conditii este ca acestea sa detecteze forme de viata capabile sa gazduiasca teronti si astfel sa se continue ciclul biologic. In alte cazuri chisturile stau ele acolo mult si bine. De altfel asta este si scopul inchistarii.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  4. #14
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by GeoB View Post
    Eu unul nu as sti sa calculez nici macar cu aproximatie momentul spargeri chisturilor. In alte cazuri chisturile stau ele acolo mult si bine. De altfel asta este si scopul inchistarii.
    Ciclul biologic se aplica la majoritatea indivizilor dar, intr-adevar, mai exista si exceptii de la regula, in biologie nu e nimic batut in cuie. Cazuri cu chisturi care nu erup pot sa apara si atunci cand sunt pestii prezenti...in cazul asta ce e de facut? Ca nici tratamentul nu ii distruge cand sunt inchistati, nu? Pana la urma oricum ai face nu poti fi 100% sigur ca ai distrus tot.
    Intrebarea mea este: in ihtioftirioza, este necesar sa distrugi pana la ultimul parazit ca sa nu apara boala, sau este de ajuns sa reduci numarul lor la minim si sa stimulezi imunitatea pestilor?
    Eu as miza pe a doua varianta dar este doar o presupunere.

    Quote Originally Posted by GeoB
    Una dintre conditii este ca acestea sa detecteze forme de viata capabile sa gazduiasca teronti si astfel sa se continue ciclul biologic
    Cu fraza asta m-ai spart, asta nu am mai citit-o niciunde pana acum... Daca este adevarat atunci...nu mai stiu ce sa zic doar ca trebe sa ma mai pun pe studiat
    Eu in "vasta" mea experienta acvaristica (de un an) am avut un caz de gris pe care l-am tratat in carantina tocmai pentru a nu distruge flora din acvariul principal. Acvariu, in care apa avea 25 *C, iar carantina a durat vreo 12 zile (chiar daca teoretic ajungeau si 7 zile de carantina). Am reintrodus pestii si nu am mai avut probleme cu grisul de atunci. A fost doar noroc? Nu stiu si nici nu vreau sa mai tratez pestii de gris ca sa aflu...

    @Drdiscus: astept si interventia ta in continuare ca vad ca nu prea esti de acord cu ce debitez eu pe aici...iar eu sunt adepta teoriei chibritului, haideti sa intoarcem grisul asta pe toate partile

  5. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Zippy View Post

    @Drdiscus: astept si interventia ta in continuare ca vad ca nu prea esti de acord cu ce debitez eu pe aici...iar eu sunt adepta teoriei chibritului, haideti sa intoarcem grisul asta pe toate partile
    Iar eu, dupa 34 de ani de acvaristica, sunt adeptul acvaristicii simple.In plus, boala "grisului" este o boala banala, precum raceala la oameni, care nu merita intoarsa pe toate partile.Exista medicamente gen Medopond, Punktol s.a.m.d foarte eficiente.

  6. #16
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Sunt de acord, substantele de eradicare sunt multe si eficiente dar eu ma refeream la modul de administrare care poate fi mai mult sau mai putin corect in functie de ciclul biologic.

  7. #17
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Ideea era ca in formula asta sunt prea multe variabile ca sa putem calcula momentul spargerii chisturilor si implicit moartea terontilor din cauza lipsei gazdei (parerea mea). Incerc sa pastrez un vocabular non-tehnic ca sa nu creez mai multe dileme decat lamuriri si de asemenea nu vreau sa par mai interesant decat sunt fiindca sigur nu e cazul. Inchistarea se produce din cauza reducerii sansei de inchidere a ciclului biologic, nu numai in cazul grisului ci in general a patogenilor care se inchisteaza. O anumita concentratie de feromoni, de hormoni sau de alte substante eliminate in apa de fiintele vii prin procesele bilologice, coroborate cu factorii de mediu ca temperatura si calitatea apei, determina momentul ca ouale sau terontii sa revina la viata in virtutea unei evolutii de multe milioane de ani. Concluzia este ca eu unul as face tratament intregului bazin cu tot cu plante si celalalte vietati, iar cunoasterea (aproximativa) a ciclului de viata ma ajuta sa stabilesc momentul repetarii tratamentului . Si eu sunt de acord ca este o boala destul de banala ca sa insistam asupra ei cu toate ca in ultimul timp au aparut forme foarte rezistente dintr-un motiv simplu pe care nu cred ca e cazul sa-l discutam acum.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    Salut, acum doua zile mi-au atras atentia doi sau trei pesti din acvariu care se "scarpinau" de substrat si plante. I-am luat la studiat cu atentie si am obs ca majoritatea pestilor din acvariu au pe ei gris - puncte mici de culoare alba. Sunt cam doua - trei (maxim cinci) puncte pe fiecare peste. Nu sunt apatici, mananca si sunt foarte activi - mai putin betta care sta ascuns dar vine la mancare.
    Am un acvariu de 300l in care am xipho, neoni, ceva sanitari, un betta, doi melci si multe plante. Nu am incalzitor, dar temperatura este la 27C - conform termometrului JBL cu mercur din interiorul acvariului.
    Astazi am pus prima doza de punktol, dar am o mare nelamurire: conform prospectului nu ar trebui sa mai hranesc pestii primele 3 zile. Mi se pare o perioada prea mare si ma gandesc ca nu as face decat sa ii "slabesc"...
    Are cineva idee care este logica ?
    Multumesc anticipat!

  9. #19
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Servus. Asta e un post vechi, era mai bine sa creezi unul nou. In fine: pestii nu vor pati nimic daca nu le vei da de mancare 3 zile. Eu am plecat in concediu si nu le-am pus nimic 6 zile si nu au murit de foame. Daca te ingrijoreaza, poti cumpara JBL Atvitol, vitamine pentru pesti, si poti pune in fiecare zi cantitatea recomandata direct in acvariu. Astfel vor fi mai vitaminizati si sistemul imunitar ii va ajuta sa lupte impotriva bolii. Dupa tratament poti pune zilnic acele vitamine si ai sa vezi ca o sa ai niste pesti mai vioi si mai colorati.
    Succes.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •