Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: Boala punctelor albe

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Botosani
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes

    Boala punctelor albe

    Am observant pe ancitrusi si neoni cateva puncte albe si am hotarat sa le fac fac tratament cu JBL Punktol impreuna cu ridicarea temperaturii. Fertilizarea plantelor o fac prin coloana de apa cu ferropol, ferropol 24,PPS-PRO eazy carbo. Continui fertilizarea in perioada tratamentului?

  2. #2
    High member Busuioc's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    833
    Post (Dis)Likes
    Ridica treptat temperatura la 30 de grade, maresti un pic oxigenarea apei + schimburi partiale de apa la 2 zile . In 5-7 zile scapa de gris si pana in a 10 zi cobori treptat temperatura apei la valorile initiale. Uni mai folosesc in acelasi tratament si 1 lingura de sare la 10 litri de apa .
    Nu mai folosi solutii de tratament in tot acvariu . Risti o deciclare .

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Busuioc View Post
    Ridica treptat temperatura la 30 de grade, maresti un pic oxigenarea apei + schimburi partiale de apa la 2 zile . In 5-7 zile scapa de gris si pana in a 10 zi cobori treptat temperatura apei la valorile initiale. Uni mai folosesc in acelasi tratament si 1 lingura de sare la 10 litri de apa .
    Nu mai folosi solutii de tratament in tot acvariu . Risti o deciclare .
    Daca ridica temperatura la 30 de grade scapa de neoni.Daca pune 1 lingura de sare la 10l scapa si de plante.Punktol nu decicleaza filtrul iar daca nu-l pune si face cum i-ai scris tu, punctele albe cad jos, se inchisteaza si apoi revin cand au conditii.Temperatura poate fi 25 de grade si opreste fertilizarea pe perioada tratamentului pentru a nu face o reactie nedorita.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Botosani
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes
    Acum doua zile am ridicat temperatura la 26 grade(maxim suportat de neoni) si am adaugat o doza de JBL Punktol. Azi trebuie sa fac schimb de apa(intre 30 si max. 50%) dupa care mai adaug o doza de JBL Punktol. Am sa opresc fertilizarea(pana acum am continuat sa fertilizez) si sa vadem cum mai decurg lucrurile.
    Va multumesc pt. sfaturi.

  5. #5
    High member Busuioc's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    833
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by lucian282000 View Post
    Acum doua zile am ridicat temperatura la 26 grade(maxim suportat de neoni) si am adaugat o doza de JBL Punktol. Azi trebuie sa fac schimb de apa(intre 30 si max. 50%) dupa care mai adaug o doza de JBL Punktol. Am sa opresc fertilizarea(pana acum am continuat sa fertilizez) si sa vadem cum mai decurg lucrurile.
    Va multumesc pt. sfaturi.
    Neoni tai sunt un pic special fata de ai mei , a trecut un an de cand i-am tratat de gris cu exemplul dat mai jos si inca mai traiesc.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Botosani
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes
    Cred ca neonii pot rezista si la o temperatura mai inalta(cat tine tratamentul) dar cea mai mare problema sunt cu plantele, pe care nu as vrea sa le pierd.Ca si importanta pestii sunt pe locul doi.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Bucuresti, Gorjului
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    Am avut si eu problema cu ichthyophthirius multifiliis si am facut tratament cu Sera Costapur si temperatura ridicata de la 26, cat am constant, la 29.5. Nu am avut pierderi la pesti (1 botia macrachanta si 7 neoni). Valisneria s-a ales cu cateva frunze ofilite, dar in rest totul a fost ok si la plante.

  8. #8
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by lucian282000 View Post
    Cred ca neonii pot rezista si la o temperatura mai inalta(cat tine tratamentul) dar cea mai mare problema sunt cu plantele, pe care nu as vrea sa le pierd.Ca si importanta pestii sunt pe locul doi.
    De asta este indicat un acvariu carantina pentru a trata unele boli (printre care se afla si grisul).

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Botosani
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes
    Desi detin un acvariu de carantina am decis sa fac tratament in acvariu principal pt. a eradica si urmele de paraziti.In acvariu de carantina eventual pot face bai de scurta durata la un dozaj mai mare.

    La a doua doza de JBL Punktol am schimbat 35-40% din apa si am mai adaugat o doza completa(15 ml la 150 l apa). Am procedat corect sau trebuia sa completez cu aprox. 7 ml de JBL Punktol? Pe prospect spune "Dozaj: 10 ml la 100L apa.Daca este necesar se poate repeta tratamentul in aceiasi proportie in ziua 3,5 etc."Sper sa nu intoxic pestii de tot...
    Last edited by Tudor.M; 16-04-2013 at 09:01.

  10. #10
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by lucian282000 View Post
    am decis sa fac tratament in acvariu principal pt. a eradica si urmele de paraziti.
    Acest parazit nu va rezista mai mult de cateva zile fara gazda (aprox 4 zile la 25*C, 40 zile la 10 *C). Asa ca in acvariile cu pesti tropicali, pana tratezi pestii in carantina, din acvariul principal va disparea grisul. Conditia este sa scoti absolut toti pestii din acvariul respectiv (inclusiv alevini).

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •