Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 31 to 40 of 43

Thread: Jbl E901

  1. #31
    Member paulica v's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    DEJ
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    Si sa aleg ce???? Cu zeolitul si cu roca vulcanica apa e cristal. Cei ce folosesc macar unul din cele doua materiale stiu cu siguranta acest lucru. Stiu cel putin 3persoane care au folosit siporax si spartura de lava si au fost mai multumiti de spartura de lava.Restul care doar vorbesc......treaba lor
    Pe matrix nu o sa dau 50lei pe litru nici daca m-i se inmultesc banii in buzunar.

  2. #32
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by paulica v View Post
    Si sa aleg ce???? Cu zeolitul si cu roca vulcanica apa e cristal. Cei ce folosesc macar unul din cele doua materiale stiu cu siguranta acest lucru. Stiu cel putin 3persoane care au folosit siporax si spartura de lava si au fost mai multumiti de spartura de lava.Restul care doar vorbesc......treaba lor
    Pe matrix nu o sa dau 50lei pe litru nici daca m-i se inmultesc banii in buzunar.
    Mai oameni buni... hai ca nu ma mai rabda pamantul.... si tre sa o zic si eu pe a mea... avand in vedere ca fac parte din categoria RESTUL...

    "Nea Paul"... ca sa il citez pe Batman si sa folosesc un ton prietenos daca imi permiti... pai tu in fond vrei "apa cristal".... dar injuri de mama focului Siporaxul in mod nedreptatit si ridici in slavi "zeolitul si lava vulcanica".... Sunt 2 lucruri total diferite... si asta tine de logica! Nimic mai mult.

    Faptul ca nu ai apa cristal cu Siporax e REAL... tocmai datorita logicii... dar nu pot accepta faptul ca am citit de nenumarate ori afirmatia ta cum sa Siporax e prost si lava e buna! Pe ce te bazezi cand afirmi asta? Pe apa cristal? Tin sa te anunt ca te inseli amarnic.
    Sunt total de acord cu tine ca pretul la Matrix este cum este... dar nu sustine ceea ce sustii comparand "mere cu pere".
    Probabil ca tu si cele alte 3 persoane.... aveti acvarii plantate! La un acvariu plantat... e normal ca Zeolitul si lava "sa faca treaba"... din strict fapt LOGIC:
    - O mare parte din NO3 este consumat de plante si valorile apei sunt bune...
    - Zeolitul si spartura vulcanica AU DIMENSIUNI MICI.... SE UNESC UNELE CU ALTELE... CREEAZA O MASA COMPACTA care retine toata mizeria din acvariu REZULTAND ASTFEL: "APA CRISTAL"... nu acelasi lucru se poate intampla cu Siporax-ul... care fiind cilindric... are spatii GOALE, PRIN CARE CIRCULA APA CU IMPURITATI... si astfel rezultatul in acvariu ESTE ALTUL!

    Nu am citit nicaieri ca Siporax sa fie tratat ca un "material pentru filtrare mecanica"....
    Nu poti sa ma convingi in vecii vecilor ca valorile apei in cazul unui acvariu STERIL (fara plante) vor fi aceleasi in cazul in care voi folosi aceeasi cantitate de Zeolit sau spartura....

    Caz clar: cu zeolit si spartura vulcanica.... si plante in acvariu... ce valoare la NO3 ai? Ce valoare ai avea daca nu ai avea plante, dar aceeasi incarcatura de NO2?

    Sa exemplific "cazul meu":
    - acvariu STERIL... 400L.... 20 discusi maturi.... schimb de apa 50% la 2 zile... hranesc zilnic de 5 ori - 1 granule Tetra (45% proteine.. daca vrei sa afli un TAG din articolul unui coleg)... 3 mixtura (estimez un 50%)... 1 Artemia congelata (valori neglijabile de neluat in seama)
    Filtrare: 8L Siporax in filtru 2078... valori NO3: 0,5! Faptul ca este suprapopulat... IL STIU, IL AM IN VEDERE... DAR.....: NU MA AFECTEAZA!

    Intrebarea este: cu 8L de Zeolit sau spartura de lava... EU CE VALORI DE NO3 V-OI AVEA? Ca apa cristal dupa ce arunc 500gr de mixtura in apa... sunt ferm convins ca o sa fie cristal.... dar: valorile apei? Valorile cum vor fi? Iti spun eu: un NO3 de 50mg cu siguranta... daca nu urca spre 100.......
    De testat varianta cu 8L de Zeolit NU AM DE GAND sa o testez pentru ca nu vreau sa imi risc pestii care stau bine-meri fara bare de stres pe ei....

    Am si un alt acvariu in care la fel... 4L de Siporax asigura filtrarea unui bazin de 250L... iar NO3 (ca asta ma intereseaza pe mine... nu "limpezimea apei") deci NO3-ul este la valoare de 1 (adica 10mg)... o valoare oarecum normala datorita conditiilor.

    Asa ca in final.... iti sugerez.... ca in cosurile premergatoare Siporaxului sa pui Zeolit sau lava si astfel o sa impaci si capra si varza.
    Adica: in cosul de sus... lasi buretii filtrului.... si apoi de jos in sus... pui Zeolit, spartura lava... cate cosuri ai libere (nu mai stiu daca la 901 sunt 3 sau 4 de toate) si lasi ultimul cos inainte de cel de sus... plin cu Siporax.
    Astfel: ai prefiltrare... ai filtrare si mecanica si bio de la Zeolit... lasand cale libera filtrarii bio "reale" pe care o face in partea finala Siporaxul... scapandu-te de tot No2 si NO3-ul existent pe traseu.
    Iar buretele fin din mijlocul cosului superior.... retine ceea ce mai ramane de retinut din particule!

    Spor si ape limpezi......
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #33
    Member paulica v's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    DEJ
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    @Nimeni.....nu cred ca am injurat nicaieri siporaxul. Am spus ce am patit. Si nici nu am spus ca siporaxul nu e bun. Ca nu is eu tampitul care sa contrazic sute de oameni mai experimentati ca mine.
    In acest moment filtrarea e urmatoarea:
    Jbl e901- sertarul de sus cu bureti + 3 sertare cu siporax.
    Tetratec ex600 - sertarul de sus cu bureti + 2 sertare cu spartura de lava.

  4. #34
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Stai linistit.... era "un mod de a spune"...
    Ca "injuri"... fiecare om injura cand e suparat pe ceva tu momentan esti pe Siporax ca "nu face treaba". Iar treaba cu particule... crede-ma ca e asa cum zic.
    App: daca tot ai ambele filtre la acvariu... de ce nu incerci "fifty-fifty"... adica varianta mea: jos lava... pe final Siporax ? Spor
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #35
    Member paulica v's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    DEJ
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    Momentan nu as mai umbla la filtre. Jbl-ul merge doar de o saptamana. Si sa le deschid acum pe amandoua sa fac modificari in ele,prefer sa nu ma incurc acum. Cand o sa le curat pe rand o sa fac o modificare.

  6. #36
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Nea Paulica, asteapta bre sa isi faca siporaxul treaba.. probabil ca nu e inca destul de colonizat cu bacterii.

  7. #37
    Base member iopenet's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    SLATINA, OLT
    Posts
    344
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Sa exemplific "cazul meu":
    - acvariu STERIL... 400L.... 20 discusi maturi.... schimb de apa 50% la 2 zile...
    Schimb de apa la 2 zile si nu oricum asa vreo 200L. Hmm, ce za zic, eficienta mare.
    Ce sa zic, nu vreu sa intru in polemici, noi doi am mai discutat pe tema asta, insa sa nu uiti ca noi astia cu plantate si roca vulcanica facem aditie de NO3 si schimbam apa cel mai devreme la 1 saptamana vreo 30%.
    God will make a way when there is no way!

  8. #38
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Da "iopenet".... total de acord... de aceea reamintesc si celalalt paragraf al meu in care mentionam asta:
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Probabil ca tu si cele alte 3 persoane.... aveti acvarii plantate! La un acvariu plantat... e normal ca Zeolitul si lava "sa faca treaba"... din strict fapt LOGIC:
    - O mare parte din NO3 este consumat de plante si valorile apei sunt bune...
    - Zeolitul si spartura vulcanica AU DIMENSIUNI MICI.... SE UNESC UNELE CU ALTELE... CREEAZA O MASA COMPACTA care retine toata mizeria din acvariu REZULTAND ASTFEL: "APA CRISTAL"... nu acelasi lucru se poate intampla cu Siporax-ul... care fiind cilindric... are spatii GOALE, PRIN CARE CIRCULA APA CU IMPURITATI... si astfel rezultatul in acvariu ESTE ALTUL!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #39
    Base member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    400
    Post (Dis)Likes
    Salut
    Referitor la filtrele externe JBL, am in functiune un JBL 900, care merge din 2008 si pana in prezent, am schimbat in august 2012 rotorul si axul pentru ca se uzase putin si se auzea cum se invarte. In rest nici o problema. Folosesc furtunele originale, am JBL Bioballs in sertarul de jos, JBL Micromec in sertarele 2 si 3, buretele original in sertarul de sus.
    Am mai testat (la 2 amici) modelele JBL 700 si JBL 1500, nu au fost probleme.
    Legat de debitul fitrelor, la orice filtru, intern sau extern, NU O SA FIE NICIODATA DEBITUL exact cum scrie pe el. Si asta din mai multe motive:
    1 - debitul de 900l/h scris de producator, este debitul teoretic (matematic calculat in laborator) al pompei mergand in gol
    2 - mediile filtrante opun rezistenta apei deci scade debitul
    3 - colmatarea mediilor filtrante (furtunelor, rotorului si a celorlalte parti de care se freaca apa) opune rezistenta si mai mare
    4 - lungimea si pozitionarea furtunelor afecteaza debitul apei
    5 - pozitia si adancimea IN si OUT - ului, forma (gura, spraybar etc) de la iesirea OUT-ului, afecteaza debitul
    6 - felul in care se produce circuitul apei in acvariu, aici s-au tot discutat si se pot discuta multe, decorul de care se freaca apa in circuitul ei, forma (marimea) acvariului, plantat sau nu etc etc.
    7 - felul in care este AMORSAT filtrul si daca este sau nu BINE AMORSAT.
    Debitul se poate regla din cele doua manare care de fapt sunt manetele de actionare ale robinetilor incorporati, dar au si rol de blocaje pt panoul frontal IN-OUT. Deci nu se merita sa dai banii degeaba pe robineti suplimentari.

    Nu fac reclama la firma JBl si nici la vanzatori, doar am specificat din experienta personala.

  10. #40
    Member paulica v's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    DEJ
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    @cristimgd. Nu neg ca filtrul tau Jbl e900 nu e bun. Insa noua generatie de filtre Jbl Greenline e jalnica. Eu am un Jbl E 901 de 3saptamani. Are aproape acelasi debit cu un Tetratec ex600 care merge la acvariu de 7-8 luni. Si e si mai zgomotos. Dupa 2 saptamani de utilizare i-am masurat debitul. E jumate din ce zic ei.

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •