Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 81

Thread: Imbunatatire filtru intern Juwel

  1. #11
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Aici sunt 2 posibilitati
    - sa aiba teava de evacuare mai groasa - no problem, se rezolva cu un pic de bricolaj
    - "corpul" pompei sa fie mult prea mare si sa nu mai incapa in cutie - recomandat ar fi sa masoare pompa originala, apoi sa mearga personal la magazin si sa masoare o pompa mai puternica (deci exclus varianta magazin online)

  2. #12
    Very high member robertgeorgiani's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    bucuresti- vitan
    Posts
    1,264
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Adrian_ View Post
    Cand citesti bazaconii de-astea te iei cu mainile de cap. S-o luam pe rand:




    Dupa cum s-a mai zis, niste medii cu porozitate mai mica pentru filtrarea mecanica (eventual coroborate, daca e cazul, cu o pompa mai puternica in filtru pentru a plimba pe acolo de mai multe ori pe ora apa din bazin) te scapa de problema asta. Vorbim de particulele in suspensie nu de mizeria de pe fund.




    E nasol sa nu poti intelege principiul simplu de functionare al unui filtru (fie el intern sau extern) dar si mai nasol e sa-ti dai cu presupusul aiurea.

    Faptul ca un filtru este intern sau extern nu inseamna nimic dpdv al principiului de functionare. Poti avea filtre interne dedicate in exclusivitate filtrarii bio sau poti avea filtre externe care sa faca doar filtrare mecanica. Majoritatea (atat externe cat si interne) incearca sa faca si filtrare mecanica si filtrare bio, cu rezultate mai bune sau mai proaste.

    In esenta, ambele categorii de filtre plimba niste apa printr-o carcasa, cu ajutorul unei pompe. Ca sa ai filtrare bio buna trebuie sa ai un volum mare de material pe care il colonizeaza bacteriile, iar debitul de apa nu trebuie sa fie foarte mare. Asta e motivul pentru care in general se folosesc filtre externe pentru filtrare bio (oamenii nu prea vor sa stea cu o canistra plina cu Siporax la vedere in acvariu, e mai bine s-o tii undeva prin mobila pe care sta acvariul).

    Cu toate astea, marele dezavantaj al filtrelor externe (posibilitatea sa-ti aduca o frumoasa cantitate de apa in camera, daca le cedeaza vreo garnitura) a facut ca anumiti producatorii de acvarii (intre care si Juwel) sa proiecteze filtre interne capabile sa faca foarte bine atat filtrare bio cat si mecanica. Un filtru de-asta are practic doua circuite ale apei in el, unul mai lent, pentru filtrare bio si unul mai rapid, pentru filtrare mecanica. Amandoua deservite de o singura pompa.

    Evident ca n-o sa poti baga intr-un filtru de-asta 20 de litri de Siporax, dar pentru o incarcare biologica usoara si chiar medie isi face treaba cu brio.

    La fel de evident e ca o persoana care nu intelege cum functioneaza un filtru Juwel o sa abereze despre filtrarea bio care trebuie suplimentata din cauza ca speli des buretii. Parca speli si cartusul de Cirax odata cu e

    Necesitatea de a suplimenta un filtru intern Juwel cu un filtru extern este data de incarcarea biologica mare, nu de cat de des speli buretii. Sper ca acum e clar.
    Domnu' Adrian cu tot respectul.. ai gasit cui sa dai lectii de acvaristica! Sper totusi sa nu degenereze si acest thread ca multe altele.
    Last edited by robertgeorgiani; 12-04-2013 at 18:18.

  3. #13
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Aici sunt 2 posibilitati
    - sa aiba teava de evacuare mai groasa - no problem, se rezolva cu un pic de bricolaj
    - "corpul" pompei sa fie mult prea mare si sa nu mai incapa in cutie - recomandat ar fi sa masoare pompa originala, apoi sa mearga personal la magazin si sa masoare o pompa mai puternica (deci exclus varianta magazin online)

    Bine, e de bun simt sa mergi cu pompa veche la tine cand incerci sa cumperi un upgrade Sfatul meu se refera la situatii gen cumparare online etc, daca magazinul e cat de cat serios intrebi, ca nu-i mare lucru s-o masoare (fiind patratoasa).

    Daca are cineva o pompa juwel de 1000 l ne-am putea lamuri rapid, ca am eu una de 600 si putem compara dimensiunile.


    Quote Originally Posted by robertgeorgiani View Post
    Domnu' Adrian cu tot respectul.. ai gasit cui sa dai lectii de acvaristica! Sper totusi sa nu degenereze si acest thread ca multe altele.
    Am un sfat: judeca oamenii dupa argumentele aduse, nu dupa cum se umfla-n gusa. O sa ai de castigat pe termen lung daca-l urmezi.

    Cred ca o comparatie intre explicatia mea si elucubratiile care au cauzat-o e lamuritoare pentru orice om trecut cat de cat prin scoala.

  4. #14
    Very high member robertgeorgiani's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    bucuresti- vitan
    Posts
    1,264
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Adrian_ View Post
    Bine, e de bun simt sa mergi cu pompa veche la tine cand incerci sa cumperi un upgrade Sfatul meu se refera la situatii gen cumparare online etc, daca magazinul e cat de cat serios intrebi, ca nu-i mare lucru s-o masoare (fiind patratoasa).

    Daca are cineva o pompa juwel de 1000 l ne-am putea lamuri rapid, ca am eu una de 600 si putem compara dimensiunile.




    Am un sfat: judeca oamenii dupa argumentele aduse, nu dupa cum se umfla-n gusa. O sa ai de castigat pe termen lung daca-l urmezi.

    Cred ca o comparatie intre explicatia mea si elucubratiile care au cauzat-o e lamuritoare pentru orice om trecut cat de cat prin scoala.
    Tocmai ca l urmaresc pe @Kirucd(posturile lui la apa sarata si dulce) cu mult timp Inainte sa mi fac cont pe acest site si esti prima persoana care l acuza ca posteaza bazaconii. Si cred ca suntem multi cu mai multe sau mai putine clase care au avut de invatat de la acest Kirucd care " nu poate intelege principiul simplu de functionare al unui filtru.. "

  5. #15
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Pe Dragos nu-l poate acuza nimeni ca spune bazaconii, asta e clar. Sa ma scuzi Adrian, dar aici a fost ceva rautate din partea ta.
    Oricum, nimeni nu detine adevarul suprem, iar scopul unui forum il stim cu totii. Trebuie doar sa avem grija la exprimare..

  6. #16
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    Daca nici kirucd nu stie ce inseamna filtrare...........si nu o intelege atunci noi ceilalti nu avem nicio sansa. Scuze Adrian, dar aici te inseli.
    Sau poate nu ai citit nimic din ce a postat el pe aici. Sunt sigur ca nu ai facut afirmatiile directionat, ci doar din patos si dorinta de a explica ce si cum.

    Scuze ca am postat si eu .
    Am vazut dupa ca sunt cativa care au subliniat inaintea mea situatia.

  7. #17
    Very high member robertgeorgiani's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    bucuresti- vitan
    Posts
    1,264
    Post (Dis)Likes
    Domnule @Adrian inainte sa mai arunci cu noroi in niste oameni care poate iti sunt cu mult superiori mai citeste si tu niste thread uri ..unele facute chiar de cel improscat cu noroi poate ai ce sa inveti chiar daca tu poate le sti pe toate!
    O zi buna.

  8. #18
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    S-ar putea sa ma insel, dar Adrian_ e o "cunostinta" veche de-a lui Dragos...daca e cine cred eu ca e, atunci se explica patosul cu care i-a sarit la gat si va sfatuiesc sa va feriti cat se poate de mult, ca nu-i pe treaba lui )

    Daca nu e el, atunci ce-am scris mai sus nu se mai aplica.

  9. #19
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Dar serios, nu se mai poate pastra nici un topic fara certuri? :(

  10. #20
    Very high member robertgeorgiani's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    bucuresti- vitan
    Posts
    1,264
    Post (Dis)Likes
    E pacat daca se ataca ptr a plati polite vechi sau de pe alte site uri de profil. E pacat ca multi nu se rezuma doar la a oferii(oferi) sfaturi bune celor care au nevoie.


    http://forum.acvarist.ro/showthread....a-de-gramatica!
    Last edited by Tudor.M; 13-04-2013 at 10:40.

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •