Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 41 to 50 of 81

Thread: Imbunatatire filtru intern Juwel

  1. #41
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Dimensiuni Bioflow 3 - 15,5 x 10,2 x 41,7 cm
    Dimansiuni e700 - 18 x 21 x 35 cm

    ce pot sa zic, Bioflow3 e mai mare decat e700, da' nu stiu cand. q.e.d.
    Cam asa se intampla cand socotesti capacul unui filtru extern la volum . Iar E700 are si ranforsarile alea exterioare, care se masoara si ele cand se dau dimensiunile totale. Ma rog, deja comentariile sunt de prisos.

    Daca ti-ai propus sa te faci de ras ai reusit cu brio. e700 are volum de material filtrant dat de producator la 3.5l in conditiile in care e indesat cu bureti peste tot. Bioflow 3.0 are volum de material filtrant 3 litri dat de producator in conditiile in care intre cutia cu cirax si bureti ai un spacer destul de mare iar deasupra ultimilor bureti mai ai vreo 7-8 cm pana la nivelul apei.

    Cum sa-ti explic ca sa intelegi mai bine,iti spun toate astea uitandu-ma la el .



    @robertgeorgiani: iti garantez ca peste cativa ani, daca o sa citesti ce-ai postat topicul asta, o sa-ti vina sa intri in pamant de rusine.

    P.S.
    Quote Originally Posted by kirucd View Post


    LE daca era asa de simplu de compilat un articol despre filtrarea biologica
    de ce nu ai facut-o tu inaintea mea?
    Doamne
    Last edited by Adrian_; 13-04-2013 at 02:16.

  2. #42
    Very high member robertgeorgiani's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    bucuresti- vitan
    Posts
    1,264
    Post (Dis)Likes
    Tot ce se poate Adrian..
    Am vazut ca poti da si sfaturi utile fara sa ataci ceea ce e de apreciat. Nu contest cunostiintele tale in materie de acvaristica doar ca nu inteleg de ce tre sa ataci unii oameni cu care ai diferite lucruri de impartit din trecut.
    Rautati, asemanari si caterinca putem face cu toti.
    Last edited by robertgeorgiani; 13-04-2013 at 02:39.

  3. #43
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Bioflow3 - 15,5x10,2x41,7 = 6.592,77 adica 6,59 litri
    e700 - 18x21x35 = 13.230 adica 13,23 litri

    E cam grea matematica asta, si parca la un moment dat ai zis ca nu vorbeai de
    volumul materialelor filtrante ci de volumul filtrelor. Capacitatea containerului de
    la e700 este de 6,1 litri, sa nu imi spui ca Bioflow are mai mult in conditiile in care
    are cu totul 6,59 litri.

    In ceea ce priveste volumul mediilor e clar ca e700 e mai mare decat Bioflow3,
    si nu te pune nimeni sa folosesti buretii cuncare vine filtrul.

    Intr-adevar ai dreptate, Bioflow este mai mare din toate punctele de vedere decat e700.
    In lumea ta. Si intr-adevar m-am facut din nou de ras. In lumea ta.

    Comentariile de aici incolo sint de prisos.

    Scuze realmode pentru poluarea topicului.

    O seara placuta,
    Dragos

  4. #44
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by realmode View Post
    Dupa 2-3 ore dispar particulele in suspensie dar suprafata apei pastreaza acel biofilm. Il curat zilnic cu servetele de masa.
    Din cate imi aduc eu aminte, filtrul functioneaza si ca skimmer de suprafata (fantele de sus)
    Nu cumva sunt astupate, sau infundate cu ceva? Sau poate ai pus apa prea multa si ai depasit nivelul fantelor? Pentru ca eu n-am stiut ce e ala biofilm pe vremea cand foloseam filtrul juwel..
    La acvariile juwel exista un sticker, care iti arata nivelul maxim al apei.

    Quote Originally Posted by pork View Post
    Apropo, la 40 de ani mai stai pe computergames? Esti trist sau de ce? )
    Aici Stefan m-ai lovit si pe mine.. Si eu am 40 de ani, imi pastrez contul de pe computergames (idle, daca are vre-o importanta), am participat destul de recent la un concurs al nostalgiilor (quake 2) si inca ma joc pe computer..
    Da, cand ma intorc de la servici cu capul facut zdrente din cauza stresului, al problemelor, al colegelor nef.. cu frustrari domestice, ma relaxez cu un tomb raider, cu un starcraft, cu un batman.
    Nu mi-o lua in nume de rau, ceea ce vroiam sa subliniez e ca viata NU se termina la 40 de ani..

  5. #45
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Nu mi-o lua in nume de rau, ceea ce vroiam sa subliniez e ca viata NU se termina la 40 de ani..
    Cu toate ca am doar 30 ani, merg pe principiul ca viata abia incepe si sufletul ramane tanar!

    Acum ontopic hai sa fim ontopic

  6. #46
    Base member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    330
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Din cate imi aduc eu aminte, filtrul functioneaza si ca skimmer de suprafata (fantele de sus)
    Nu cumva sunt astupate, sau infundate cu ceva? Sau poate ai pus apa prea multa si ai depasit nivelul fantelor? Pentru ca eu n-am stiut ce e ala biofilm pe vremea cand foloseam filtrul juwel..
    La acvariile juwel exista un sticker, care iti arata nivelul maxim al apei.



    Aici Stefan m-ai lovit si pe mine.. Si eu am 40 de ani, imi pastrez contul de pe computergames (idle, daca are vre-o importanta), am participat destul de recent la un concurs al nostalgiilor (quake 2) si inca ma joc pe computer..
    Da, cand ma intorc de la servici cu capul facut zdrente din cauza stresului, al problemelor, al colegelor nef.. cu frustrari domestice, ma relaxez cu un tomb raider, cu un starcraft, cu un batman.
    Nu mi-o lua in nume de rau, ceea ce vroiam sa subliniez e ca viata NU se termina la 40 de ani..

    S1 sau S2?


    @Scuze Tudor nu m-am putut abtine sa il intreb direct ce starcraft joaca ) Am fost maxim de offtopic, iertare. Sper colegul sa gaseasca o varianta optima pt bazin.

  7. #47
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Bioflow3 - 15,5x10,2x41,7 = 6.592,77 adica 6,59 litri
    e700 - 18x21x35 = 13.230 adica 13,23 litri

    E cam grea matematica asta, si parca la un moment dat ai zis ca nu vorbeai de
    volumul materialelor filtrante ci de volumul filtrelor. Capacitatea containerului de
    la e700 este de 6,1 litri, sa nu imi spui ca Bioflow are mai mult in conditiile in care
    are cu totul 6,59 litri.
    Exact mai Dragos, de volumul filtrului, doar ca de volumul interior nu de ala exterior. Pentru ca volum exterior la E700 inseamna o gramada de chestii care n-au legatura cu materialele filtrante

    Iar Bioflow este practic o cutie de plastic cu peretii grosi de 2mm, cum spuneam si ceva mai sus daca nu ai vazut unul in viata ta era MULT mai sanatos sa taci putin pana dadeai fuga in primul magazin.

  8. #48
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Adrian mai baiatule, eu nu stiu cum a avut Dragos atata rabdare cu tine.
    Rog moderatorii un ban definitiv pentru acest user. Astfel de persoane nu au ce cauta pe forum.

  9. #49
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Daca tu (oricine ai fi, ca nu cred sa fi schoimbat vreodata o vorba) ceri sa mi se dea ban definitiv pentru ca, spre deosebire de altii, inteleg cum functioneaza un filtru si, deja culmea, mai sunt si capabil sa calculez volumul compartimentului interior, comentariile sunt de prisos.

    In rest, ar fi fost interesant daca avea ceva de zis la subiect, eventual cu argumente. Daca stii ce-s alea, evident.

    Nu de alta, dar pana acum singurii care am contribuit cu informatii valabile si ontopic am fost eu si Dan Pavelescu. In rest, uluitor de multi au ceva de spus despre persoane

  10. #50
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by rick View Post
    Adrian mai baiatule, eu nu stiu cum a avut Dragos atata rabdare cu tine.
    E simplu Rick: Se spune ca un acvarist bun... are destula "rabdare", iar acest Adrian_ il cam musca de ... de multi ani. Drept dovada ca unii colegi de forum recunosc deja personajul...
    Nu ne ramane decat sa-l ignoram.... si poate asa invata si dansul ca "Indiferenta doare"... indiferent de varsta!
    Rabdarea e o virtute... nu multi o au mai ales cand vine vorba de... (la masculin si plural).

    @Adrian_ : In tot comentariul tau initial... care are totusi o noima... aminteai si te bazai pe acel "cartus Cirax"... ne poti spune ce volum are acel cartus? Si ce suprafata utile pentru bacterii? Daca se poate... bineanteles.
    Ca in rest ai inceput sa deviezi in calcule inutile comparand mere cu pere, iar spre final ai ajuns sa spui faptul ca.... poti umple linistit un Bioflow cu "ce vrei tu"...

    Noi discutam aici de un Bioflow 3.0 ... care are dimensiunile date de producator... TOTALE:
    Filter Bioflow 3.0Product
    Product code 87050
    Product Filter Bioflow 3.0
    Measurements 15,5 x 10,2 x 41,7 cm
    Filter volume 3 Litre
    Filter media Poly Pad 3.0, Carbon sponge 3.0, Nitrax 3.0, Sponge f

    si care arata "cam asa" in sectiune...


    Avand in vedere ca doar JUMATATE din acea cutie poate fi umpluta cu ceva.... sa "numaram" compartimentele din dreapta... in numar de 6. Din 3L declarati de producator tragem concluzia ca un burete/compartiment are 0,5L....
    Dat fiind ca este nevooie neaparat de o pre-filtrare in partea de sus unde este acel gratar... mai raman 2,5L utili: deci calculele lui Dragos sau ale mele SUNT CORECTE si imfirma cele spuse de tine.
    In alta ordine de idei: colegul nostru "Realmode" vrea o imbunatatire din cauza unei ANUMITE PROBLEME: particule in suspensie! Asta nu se rezolva cu un flow mai mare (schimbarea pompei de 600 cu una de 1000L/h) pentru ca asa cum declara chiar el... debitul de apa este "deja prea mare"...
    Nu recircularea de mai multe ori a apei rezolva problema particulelor: pentru ca ele vor exista atat timp cat... "au de unde"... iar sfatul cel mai corect l-am citit deja: Sifonarea temeinica a substratului....


    Daca colegul nostru ar fi avut probleme cu parametrii apei... atunci poate era "utila" interventia ta si calculele asupra volumelor.... dar si atunci inutile datorita volumului prezentat mai sus: Bioflow= 2,5L utili ptr material filtrant Bio.... versus: orice filtru extern care il poti face exclusiv pentru filtrare biologica umpland-ul cu material filtrant...

    @Realmode: incearca sa faci schimburile de apa de 2 ori pe saptamana... ocazie cu care folosesti acel "sifon" cumparat... atasat la un furtun de 9/12 si curata bine substratul de mizeria adunata si in maxim 2 saptamani (dupa 4 schimburi) iti garantez ca o sa ai o apa "cristal"....

    Seara lina si Ape limpezi tuturor....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •